Trasa Biedronia. Robert Biedroń, w ramach promocji nowej partii, dzień po konwencji rozpocznie objazd po Polsce, podczas którego odwiedzi 13 największych miast. Przez miesiąc lider nowej formacji, w trakcie otwartych spotkań, ma spotkać się z 20 tys. osób. Biedroń odwiedzi m.in. Łódź, Zieloną Górę, Poznań, Katowice, Bydgoszcz, Kraków, Gdańsk czy Wrocław. – Kampania promująca partię płynnie wejdzie w kampanię do PE – podkreślają nasi rozmówcy.

Związkowcy w biurach parlamentarzystów ZP. W poniedziałek delegacje “Solidarności” odwiedzą biura posłów i senatorów Zjednoczonej Prawicy. Związkowcy chcą przekazać parlamentarzystom obozu władzy postulaty związku, dotyczące głównie kwestii płacowych w sferze budżetowej, a także informować o konsekwencjach niepodejmowania partnerskiego dialogu. Z kolei we wtorek w Warszawie odbędzie się posiedzenie Krajowego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego NSZZ “Solidarność“, podczas którego zostaną podjęte decyzje dotyczące dalszych działań protestacyjnych.

Komisja ds. VAT. We wtorek o 12:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach Jacka Przypaśniaka. W środę o 10:00 komisja przesłucha byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Andrzeja Parafianowicza, a w czwartek, także o 10:00, byłego sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Janusza Cichonia.

Konferencja SLD. W nadchodzącym tygodniu SLD planuje odpowiedź na piątkowe zaproszenie byłych premierów i ministrów spraw zagranicznych, firmowanych w praktyce przez Grzegorza Schetynę. Jak słyszymy, termin nie został jeszcze ustalony, ale na pewno nie będzie to poniedziałek. Formalna decyzja zapadnie natomiast 16 lutego – wtedy odbędzie się konwencja SLD z udziałem delegatów z całego kraju, która przegłosuje formułę startu do PE i zapewne minimum programowe.

Kandydaci na prezydenta Gdańska. W środę o północy – zgodnie z kalendarzem wyborczym do rozporządzenia premiera – upływa termin zgłaszania miejskiej komisji wyborczej kandydatów na prezydenta Gdańska. W praktyce wiadomo już – pod koniec stycznia minął termin na rejestrację komitetów – że osiem osób wyraziło taką chęć. W nadchodzącym tygodniu okaże się, ilu komitetom udało się zebrać minimum 3 tys. podpisów.

Protest rolników. – Dziś zorganizowaliśmy około 30 manifestacji w całej Polsce, a duża manifestacja rolników odbędzie się 6 lutego w Warszawie – powiedział pod koniec stycznia na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim założyciel AGROunii Michał Kołodziejczak. – Protestujemy, bo handel w Polsce jest bardzo źle zorganizowany i na tym tracą rodzinne gospodarstwa, na których opiera się produkcja żywności w naszym kraju – powiedział Kołodziejczak. 6 lutego wypada w najbliższą środę.

Plan PAD. We wtorek o 10:00 prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystej mszy św. dziękczynnej z okazji 100. rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce. Także we wtorek, o 12:00 w Pałacu Prezydenckim w przeddzień 30. rocznicy inauguracji obrad przy Okrągłym Stole odbędzie się debata oksfordzka z udziałem młodzieży. Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą: “Obrady Okrągłego Stołu były jedynym pokojowym sposobem obalenia komunizmu w Polsce”. W trakcie debaty głos zabierze PAD. Ponadto na ten tydzień planowane jest spotkanie prezydenta z przedstawicielami mediów.

Szczyt w Bratysławie. W czwartek w Bratysławie odbędzie się szczyt Grupy Wyszehradzkiej i kanclerz Niemiec – wynika z informacji umieszczonej na stronie KPRM. Program wizyty nie został na razie upubliczniony.

NKW PSL. Jak słyszymy, w piątek zbierze się Naczelny Komitet Wykonawczy PSL. Tematem mają być zarówno majowe wybory do PE, jak i jesienne wybory parlamentarne. Ludowcy planują jeszcze na ten miesiac posiedzenie Rady Naczelnej, ale to odbędzie sie prawdopodobnie w kolejną sobotę,

Fot. Facebook Roberta Biedronia