W niedzielę, 3 lutego na warszawskim Towarze odbędzie się konwencja inaugurująca nowy polityczny projekt Roberta Biedronia, podczas której zostanie przedstawiona nazwa i twarze ugrupowania oraz pakiet propozycji programowych. Jak słyszymy, wśród nich znajdują się trzy ważne projekty: ustawa o prawach reprodukcyjnych i seksualnych kobiet, nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta oraz nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Po konwencji Biedroń ruszy w Polsce – planuje spotkania w 13 największych miastach, w każdym mieście briefing plus mikrokonwencja z jego udziałem i dwóch wiceliderów. Ponadto w każdym mieście ma odbyć się spotkanie z inną grupą interesu. Od 4 lutego do 4 marca w ramach promocji nowej partii Robert Biedroń chce spotkać się w trakcie otwartych spotkań z 20 tys. osób.

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, Biedroń rozpocznie kampanię około 5 marca, a w połowie marca ogłosi jedynki do europarlamentu. Wiele wskazuje na to, że Biedroń wiosenną kampanią promującą partie wyprzedzi konkurentów ze startem kampanii do UE – politycy PO wspominają o kwietniu, a PiS na razie nie ujawnia szczegółów. Biedroń odwiedzi m.in. Łódź, Zieloną Górę, Poznań, Katowice, Bydgoszcz, Kraków, Gdańsk czy Wrocław. – Kampania promująca partię płynnie wejdzie w kampanię do PE – podkreślają nasi rozmówcy.

Wspomniana ustawa o prawach reprodukcyjnych ma mieć charakter specustawy i będzie obejmować kompleksowe gwarancje prawa do edukacji seksualnej, nowoczesnej bezpłatnej antykoncepcji oraz do aborcji na żądanie do 12 tygodnia. Ma również wprowadzić zmiany w ustawie o leczeniu niepłodności poprzez wykreślenie zapisu o in vitro jedynie dla par oraz zagwarantować twarde – ustawowe, a nie jak za czasów PO w drodze rozporządzenia – finansowanie leczenia niepłodności.

W projekcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta ma się znaleźć m.in. zapis o gwarancji znieczulenia przy porodzie, a także obecnie określone jedynie w rozporządzeniu inne standardy opieki okołoporodowej. W nowelizacji ustawy antyprzemocowej znajdzie się z kolei – odrzucany przez lata – mechanizm natychmiastowej izolacji sprawcy od ofiary w postaci nakazu wydawanego przez policję. W ramach tej nowelizacji prawdopodobnie pojawi się również definicja przemocy ekonomicznej, której ani PO ani PiS nie wprowadziły od 2012 roku, mimo iż jasno wynikało to z podpisanej konwencji antyprzemocowej Rady Europy.

Fot. Facebook Roberta Biedronia