Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim wizyta wicepremiera Włoch Matteo Salviniego w Polsce, który spotka się m.in. z Jarosławem Kaczyńskim. Komisja śledcza ds. VAT przesłucha kilka osób, w tym Pawła Wojtunika, a pod koniec tygodnia w Krakowie odbędzie się kongres Porozumienia. Z kolei prezydent Andrzej Duda podpisze projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej przed przekazaniem do Sejmu. Także w tym tygodniu mają toczyć się rozmowy związków z rządem ws. zwiększenia wynagrodzeń nauczycieli, a od wtorku do piątku będzie obradować KRS.

*****

Rozmowy ws. wynagrodzeń nauczycieli. W poniedziałek odbędzie się posiedzenie prezydium ZG ZNP, na które zaproszono premiera Morawieckiego. Minister edukacji zaprosiła oświatowe związki zawodowe na “spotkanie konsultacyjne” dot. projektu rozporządzenia płacowego (tego samego dnia i o tej samej godzinie). Na wtorek zostały zwołane negocjacje płacowe w ramach zespołu ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego, a na czwartek – nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Głównego ZNP. Jak zapowiadają związkowcy, “brak woli ze strony rządu do zwiększenia wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty zradykalizuje działania FZZ i ZNP zmierzające do wejścia w spór zbiorowy oraz rozpoczęcia strajku szkolnego”.

Aktywności PAD. We wtorek o 11:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda podpisze projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej przed przekazaniem do Sejmu. Następnie odbędzie się konferencja prasowa. Także we wtorek PAD złoży wizytę w Człuchowie, gdzie o 17:00 spotka się z mieszkańcami. Z kolei w poniedziałek Paweł Mucha spotka się Jackiem Sasinem i Tadeuszem Cymańskim. Tematem rozmowy ma być pomoc dla frankowiczów, w tym przede wszystkim propozycje prezydenta w tej sprawie.

Przesłuchanie Wojtunika. We wtorek o 12:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Pawła Wojtunika. Dzień później, w środę o 10:00 komisja przesłucha byłego dyrektora departamentu podatku od towarów i usług Ministerstwa Finansów Tomasza Tratkiewicza, a w piątek o 10:00 – byłego komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji Igora Parfieniuka.

Spotkanie Kaczyński-Salvini. W środę w Warszawie szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini spotka się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim – tę informację podał włoski dziennik “La Repubblica”. Zdaniem gazety rozmowy mają dotyczyć wyborów do Parlamentu Europejskiego. Termin wizyty został potwierdzony przez rzeczniczkę PiS Beatę Mazurek.

Kongres Porozumienia. W niedzielę w Krakowie odbędzie się kongres Porozumienia, na którym Jarosław Gowin i Jadwiga Emilewicz zaprezentują przede wszystkim program “Energia Plus”. Ostatnio wicepremier Gowin zapowiedział, że Porozumienie, ustami minister Emilewicz, przedstawi kontrpropozycję rozwoju polskiej energetyki, do propozycji ministra Tchórzewskiego. Gościem kongresu będzie Jarosław Kaczyński.

Fot. Facebook Porozumienia