Priorytety Trzaskowskiego. – W poniedziałek zaprezentuję najważniejsze projekty programowe i jak one będą realizowane – mówił w ubiegłym tygodniu nowy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej.

PAD w Bułgarii. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką złoży wizytę oficjalną w Bułgarii z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy obydwoma państwami. Na wtorek zaplanowano m.in. spotkania z prezydentem i premierem oraz przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego.

Przesłuchania przez komisję śledczą ds. VAT. We wtorek o 10:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Dariusza Daniluka oraz byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Ludwika Koteckiego. Dzień później, w środę o 14:00 posłowie przesłuchają byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Dominika Radziwiłła.

Komisja o budżecie na 2019 rok. W środę o 11:00 sejmowa komisja finansów publicznych powróci do rozpatrywania rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2019. Tego dnia posłowie będą głosować poprawki i najpewniej przyjmą sprawozdanie – tak zakłada harmonogram prac nad budżetem. II czytanie projektu ma odbyć się 12 grudnia, a 14 grudnia – głosowanie nad przyjęciem.

Komisja o projekcie dot. handlu w niedziele. W czwartek o 12:00 na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny odbędzie się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Propozycja PiS ma w praktyce doprowadzić do uszczelnienia systemu. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, projekt zostanie przyjęty najpewniej za dwa tygodnie, na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

Posiedzenie sejmiku podlaskiego. Odwołanie przewodniczącego sejmiku i powołanie nowego oraz uzupełnienie składu zarządu województwa – takie punkty znalazły się w programie najbliższej sesji podlaskiego sejmiku, która planowana jest na czwartek po południu. Na poprzednim posiedzeniu przewodniczącym sejmiku został wybrany kandydat KO, a tego samego dnia – marszałek z ramienia PiS. Teraz bardzo możliwe, że partia rządząca przejmie także fotel przewodniczącego sejmiku.

Możliwa decyzja PAD ws. SN. Prezydent Andrzej Duda w najbliższym czasie będzie musiał podjąć decyzję ws. uchwalonej w piątek nowelizacji ustawy o SN. Ma na to 21 dni, ale w teorii decyzja może zapaść wcześniej – zwłaszcza, że to dosyć mała nowela. – Prezydentowi [w ustawie o SN] zależało na dwóch kwestiach: skardze nadzwyczajnej i Izbie Dyscyplinarnej. Obie zostają. Nie będę przewidywał, jaką decyzję podejmie prezydent. To jest kwestia indywidualna pana prezydenta – mówił rzecznik PAD Błażej Spychalski w Polsat News.

Fot. Facebook Rafała Trzaskowskiego