Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim ostatnia końcówka kampanii samorządowej – w niedzielę odbędzie się bowiem I tura wyborów samorządowych. Swoje aktywności planują największe partie, a także kandydaci w największych miastach m.in. w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda ma zaplanowaną wizytę w Watykanie, w Brukseli odbędzie się szczyt UE, rada ds. ogólnych zajmie się kwestią praworządności w Polsce, a w Warszawie odbędzie się protest rolników.

*****

Plany Jakiego. Patryk Jaki udał się do Madrytu, gdzie w poniedziałek spotka się m.in. z burmistrzem Madrytu, który – jak napisał kandydat na Twitterze – w jedną kadencję budował ok. 50 km metra. – To prawie tyle co PO w Warszawie, która w 3 kadencje wybudowała ponad 9 km – dodał. Jaki będzie miał też spotkania ws. Smart City oraz z ambasadorem Polski w Hiszpanii. We wtorek odbędzie się spotkanie w ministerstwie inwestycji ws. metra, a także spotkania z ambasadorami wielu państw ws. nowych technologii i rozwoju miasta oraz posiedzenie KW. Środa to konferencja z ministrem Adamczykiem na Okęciu. W piątek odbędzie się 10-godzinny #JakiLive, czyli – jak podkreślają sztabowcy – pierwszy taki w Polsce maraton rozmowy wideo na żywo. Akcja będzie prowadzona aż do ciszy wyborczej.

Plany Trzaskowskiego. Rafał Trzaskowski na czwartek zapowiedział konwencję, a następnie “24 godziny pracy non stop na ulicach Warszawy”. – Odwiedzimy miejsca, które dla warszawiaków i warszawianek są ważne. Ta ostatnia prosta, po konwencji czwartkowej, będzie trwała non stop aż do ciszy wyborczej – mówił na briefingu. Niewykluczone, że w piątek odbędzie się konwencja krajowa KO. Platforma z kolei będzie kontynuować akcję związaną z konwojem wstydu.

PAD w Watykanie. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką w poniedziałek i wtorek złoży wizytę w Watykanie. W planie jest m.in. audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka, spotkanie z kardynałem Pietro Parolinem, a także m.in. udział w sesji plenarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz spotkanie z dyrektorem generalnym FAO.

Wizyta premiera Czech. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotka się z premierem Czech Andrejem Babisem, który będzie przebywał z wizytą w Polsce. Rozmowy rozpoczną się o 11:00, a spotkanie z mediami jest planowane na 11:45.

Rada ds. ogólnych o praworządności w Polsce. We wtorek odbędzie się posiedzenie unijnej rady ds. ogólnych, w trakcie której zostanie umówiona sytuacja związana z praworządnością w Polsce – to jeden z kilku punktów w harmonogramie. Wysłuchanie Polski w tej sprawie nastąpiło już wcześniej, na posiedzeniu 26 czerwca i 18 września.

Przesłuchanie Ćwiąkalskiego. W czwartek o 10:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. W poprzednim tygodniu komisja miała przesłuchać Jacka Rostowskiego, ale posiedzenie zostało odwołane, czy – mówiąc inaczej – przełożone.

Szczyt UE. W środę i czwartek w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. RE skoncentruje się na migracji i bezpieczeństwie wewnętrznym. Następnie odbędzie się szczyt strefy euro w rozszerzonym składzie. Przywódcy spotkają się także w gronie 27 państw, jako Rada Europejska, by rozmawiać o Brexicie.