Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg kampanii samorządowej – swoje konwencje planują Koalicja Obywatelska, SLD i PSL, aktywne ma być też PiS. W Krynicy odbędzie się coroczne Forum Ekonomiczne, w tym roku z udziałem premiera Morawieckiego. Prezydent Duda z kolei uda się na Dolny Śląsk, a w weekend weźmie udział w akcji Narodowe Czytanie – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

*****

Decyzja Biedronia. W poniedziałek o 14:00 w Słupsku odbędzie się konferencja prasowa Roberta Biedronia i Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej dot. wyborów samorządowych i kampanii wyborczej w Słupsku. Dzień później, we wtorek o 13:30 w Warszawie odbędzie się konferencja, podczas której Biedroń poinformuje o swoich planach politycznych.

Kampania samorządowa. W poniedziałek o 9:00 odbędzie się konferencja prasowa kandydata KO na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, na którym zaprezentowane zostaną kolejne propozycje z programu “Wspieramy Rodziny”. O 9:40 odbędzie się konferencja kandydata PiS na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego. Ponadto w poniedziałek o 8:30 odbędzie się konferencja Pauliny Piechny-Więckiewicz, a o 12:00 – prezentacja “jedynek” SLD Lewica Razem do Rady Warszawy.

Forum w Krynicy. Tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy rozpoczyna się we wtorek i potrwa do czwartku. Swój udział potwierdził m.in. premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wystąpi w sesji plenarnej „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?“. To samo pytanie jest hasłem całego tegorocznego Forum Ekonomicznego, dlatego sesja z udziałem Mateusza Morawieckiego to centralne wydarzenie forum.

RPO w ONZ. We wtorek rozpocznie się posiedzenie Komitetu ONZ, który po raz pierwszy oceni realizację przez Polskę Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Na początku sierpnia RPO przedstawił 84 rekomendacje i krytyczną ocenę działania rządu w zakresie objętym konwencją. W posiedzeniu komitetu weźmie udział Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, a po drugiej stronie 23-osobowa delegacja rządowa, na której czele stoi pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Komisja o ASF. W środę o 10:00 na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi odbędzie się I czytanie rządowego projektu dot. ASF, a także projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (druk nr 2723)

Komisja o sprawozdaniu NIK. W środę o 19:00 zbierze się sejmowa komisja ds. kontroli państwowej. W porządku obrad jest rozpatrzenie sprawozdania z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2017 roku wraz z opiniami pozostałych komisji sejmowych.

Konwencja KO. W sobotę – najprawdopodobniej w Warszawie – odbędzie się samorządowa konwencja Koalicji Obywatelskiej, która – jak podkreślają politycy tej partii – ma być de facto startem kampanii wyborczej Platformy i Nowoczesnej. – Trwają tutaj ostatnie przymiarki, żeby to był taki start Koalicji Obywatelskiej i programowy i polityczny, pokazujący, że chcemy jako Koalicja Obywatelska przyciągać różne nowe środowiska, więc mocno się szykujemy na 8 września – mówił Tomasz Siemoniak w Polsat News.

Konwencje SLD i PSL. Także w sobotę – w dniu wspomnianej konwencji KO – w Dąbrowie Górniczej odbędzie się konwencja SLD inaugurująca kampanię wyborczą tej partii. Z kolei dzień później, w niedzielę w Warszawie odbędzie się konwencja samorządowa PSL podczas której zostanie przedstawiony program wyborczy “Rzeczpospolita samorządowa”.

PAD na Dolnym Śląsku. W czwartek złoży wizytę w województwie dolnośląskim, gdzie o 16:30 spotka się z mieszkańcami Zgorzelca, a 19:15 – z mieszkańcami Lubania. Z kolei w sobotę Para Prezydencka weźmie udział w akcji Narodowe Czytanie – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Fot. Platforma