Polityczny plan tygodnia: kolejny kandydat w Warszawie, szczyt NATO, ZN, posiedzenie KRS, komisja o ordynacji do PE

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim Zgromadzenie Narodowe na Zamku Królewskim i orędzie prezydenta Andrzeja Dudy, kolejny kandydat na prezydenta w Warszawie, posiedzenie KRS ws. oświadczeń sędziów SN czy posiedzenie sejmowej komisji ws. zmiany ordynacji do PE.

Swoje prace będzie kontynuować komisja weryfikacyjna, w Brukseli odbędzie się szczyt UE-Ukraina, a Senat zbierze się na dwudniowym posiedzeniu. Ponadto rząd w Dzienniku Ustaw opublikuje ustawę zakładającą obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%.

*****

Kolejny kandydat w Warszawie. W poniedziałek o 11:00 na placu Defilad członkinie i członkowie Inicjatywy Polska, Wolnego Miasta Warszawa, Partii Razem i Partii Zieloni przedstawią swojego kandydata na urząd prezydenta Warszawy oraz nazwę nowego porozumienia.

Szczyt UE-Ukraina. W poniedziałek w Brukseli odbędzie się szczyt UE-Ukraina. Przywódcy wymienią poglądy co do dalszych kroków w realizacji umowy stowarzyszeniowej i strefy wolnego handlu. Uczestnicy szczytu omówią też postępy ukraińskich reform i unijne wsparcie dla tego procesu. Jeżeli chodzi o trwającą agresję rosyjską i konflikt na wschodzie Ukrainy, szczyt potwierdzi poparcie UE dla niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

KW. W poniedziałek o 10:00 odbędzie się niejawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej, poświęcone sprawom bieżącym. Istnieje możliwość wydania decyzji dot. nieruchomości położonej przy ul. Lutosławskiego 9 oraz Jagiellońskiej 27. W czwartek o 10:00 odbędzie się rozprawa KW na zasadach ogólnych, po jej zakończeniu rozprawa dot. nieruchomości położonej przy ul. Mokotowskiej 40.

Senat. We wtorek o 10:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba wyższa zajmie się m.in. ustawą dot. godnego zachowania parlamentarzystów i dwoma ustawami dot. odpadów. Niewykluczone, że Senat rozpatrzy też tzw. Konstytucję dla nauki – senackie komisje zajmą się tymi ustawami w poniedziałek.

Posiedzenie KRS. W środę rozpocznie się trzydniowe posiedzenie KRS, podczas którego najprawdopodobniej zostaną zaopiniowane oświadczenia sędziów Sądu Najwyższego, którzy zadeklarowali chęć/wolę dalszego orzekania w SN. Takie wnioski złożyło 16 sędziów, ale tylko część w trybie przewidzianym przez ustawę. Także od tego tygodnia ma rozpocząć się urlop Małgorzaty Gersdorf.

Szczyt NATO. W środę i czwartek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie NATO w Brukseli. – Przyjęliśmy wspólną deklarację państw Bukaresztańskiej Dziewiątki na szczyt NATO w Brukseli, który wkrótce będzie miał miejsce. Deklaracji, w której mówimy o tym, jak widzimy przyszłość NATO i w jakim kierunku chcielibyśmy, żeby poszły postanowienia nadchodzącego szczytu brukselskiego – mówił PAD na początku czerwca.

Publikacja ustawy o obniżce uposażeń parlamentarzystów. W najbliższym tygodniu rząd opublikuje w Dzienniku Ustaw nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, zakładającą obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%. Zgodnie z wykazem aktów oczekujących na ogłoszenie, nowelizacja ma zostać ogłoszona najpóźniej 11 lipca, tj. w najbliższą środę.

Zgromadzenie Narodowe. W piątek na Zamku Królewskim odbędzie się Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu, zwołane w celu wysłuchania orędzia prezydenta Andrzeja Dudy. Wiadomo już, że przynajmniej część opozycji planuje zbojkotowanie zgromadzenia. Grzegorz Schetyna zapowiadał bowiem, że będzie rekomendować klubowi PO niewzięcie udziału w ZN. Zgromadzenie będzie poprzedzone III Szczytem Przewodniczących Parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2018.

Komisja o ordynacji do PE. W piątek o 15:00 sejmowa komisja nadzwyczajna rozpatrzy projekt nowelizacji ordynacji do PE. Propozycja PiS zakłada wprowadzenie zasady, że w każdym okręgu wyborczym wybiera się co najmniej trzech posłów. II czytanie projektu – zgodnie z wstępnym harmonogramem – ma odbyć się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w środę 18 lipca.

Fot. Senat

Pozostałe z : Plac

PO i N mają w Warszawie 42%, tyle co w wyborach parlamentarnych. PiS stracił i ma 20%, Partia Razem trzecią siłą. 300POLITYKA widziała sondaż Kantar dla Platformy

Koalicja Obywatelska PO i Nowoczesnej zdecydowanie wygrywa wybory samorządowe w Warszawie, ale utrzymuje poparcie, które jest sumą głosów PO i N z wyborów w 2015 roku. PiS uzyskuje zaskakująco przeciętny wynik, niższy o 9 pkt niż w wyborach parlamentarnych. Trzecią siłą jest Partia Razem. Takie wyniki przedstawia sondaż Kantar Public, Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: wizyta Timmermansa, kandydat PO na prezydenta Gdańska, PAD w Estonii, koalicja SLD

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim wizyta wiceszefa KE Fransa Timmermansa w Polsce, a także ogłoszenie przez Platformę kandydata na prezydenta Gdańska – będzie to najpewniej Jarosław Wałęsa. Prezydent Duda złoży wizytę w Estonii, w planie ma też m.in. wizytę na Dolnym Śląsku. SLD podpisze ogólnopolską koalicję na wybory Czytaj więcej →

Piekarska wycofuje się ze startu na prezydenta Warszawy

Katarzyna Piekarska nie będzie kandydatką SLD na prezydenta Warszawy. Zdaniem rozmówców 300POLITYKI, nie udało się jej przekonać i ta w konsekwencji wycofała się ze startu. Dalsze kroki SLD na chwilę obecną nie są znane. Politycy tej partii publicznie mówili o dwóch kandydaturach – właśnie Piekarskiej, a także Andrzeja Celińskiego. Fot. Facebook

Polityczny plan tygodnia: ostatni dzień szczytu NATO, wizyta Stoltenberga, KW, podkomisja o frankowiczach

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim ostatni dzień sesji parlamentarnego szczytu NATO oraz połączona z tym wizyta Jensa Stoltenberga. Ponadto prace będzie kontynuować komisja weryfikacyjna, zbierze się sejmowa podkomisja ds. ustaw frankowych, a prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych oraz ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych. Czytaj więcej →

Bogdan Rymanowski odchodzi z TVN

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, Bogdan Rymanowski po prawie 17 latach pracy odchodzi z TVN. Dotychczasowy prowadzący „Jeden na jeden” oraz „Kawa na ławę” niedługo ma w tej sprawie zamieścić oświadczenie na Facebooku. Nowym prowadzącym w TVN24 ma zostać Konrad Piasecki, który z kolei odchodzi z Radia Zet. Tę informację podał Presserwis. Dziennikarz Czytaj więcej →