Polityczny plan tygodnia: kolejny kandydat w Warszawie, szczyt NATO, ZN, posiedzenie KRS, komisja o ordynacji do PE

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim Zgromadzenie Narodowe na Zamku Królewskim i orędzie prezydenta Andrzeja Dudy, kolejny kandydat na prezydenta w Warszawie, posiedzenie KRS ws. oświadczeń sędziów SN czy posiedzenie sejmowej komisji ws. zmiany ordynacji do PE.

Swoje prace będzie kontynuować komisja weryfikacyjna, w Brukseli odbędzie się szczyt UE-Ukraina, a Senat zbierze się na dwudniowym posiedzeniu. Ponadto rząd w Dzienniku Ustaw opublikuje ustawę zakładającą obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%.

*****

Kolejny kandydat w Warszawie. W poniedziałek o 11:00 na placu Defilad członkinie i członkowie Inicjatywy Polska, Wolnego Miasta Warszawa, Partii Razem i Partii Zieloni przedstawią swojego kandydata na urząd prezydenta Warszawy oraz nazwę nowego porozumienia.

Szczyt UE-Ukraina. W poniedziałek w Brukseli odbędzie się szczyt UE-Ukraina. Przywódcy wymienią poglądy co do dalszych kroków w realizacji umowy stowarzyszeniowej i strefy wolnego handlu. Uczestnicy szczytu omówią też postępy ukraińskich reform i unijne wsparcie dla tego procesu. Jeżeli chodzi o trwającą agresję rosyjską i konflikt na wschodzie Ukrainy, szczyt potwierdzi poparcie UE dla niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

KW. W poniedziałek o 10:00 odbędzie się niejawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej, poświęcone sprawom bieżącym. Istnieje możliwość wydania decyzji dot. nieruchomości położonej przy ul. Lutosławskiego 9 oraz Jagiellońskiej 27. W czwartek o 10:00 odbędzie się rozprawa KW na zasadach ogólnych, po jej zakończeniu rozprawa dot. nieruchomości położonej przy ul. Mokotowskiej 40.

Senat. We wtorek o 10:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba wyższa zajmie się m.in. ustawą dot. godnego zachowania parlamentarzystów i dwoma ustawami dot. odpadów. Niewykluczone, że Senat rozpatrzy też tzw. Konstytucję dla nauki – senackie komisje zajmą się tymi ustawami w poniedziałek.

Posiedzenie KRS. W środę rozpocznie się trzydniowe posiedzenie KRS, podczas którego najprawdopodobniej zostaną zaopiniowane oświadczenia sędziów Sądu Najwyższego, którzy zadeklarowali chęć/wolę dalszego orzekania w SN. Takie wnioski złożyło 16 sędziów, ale tylko część w trybie przewidzianym przez ustawę. Także od tego tygodnia ma rozpocząć się urlop Małgorzaty Gersdorf.

Szczyt NATO. W środę i czwartek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie NATO w Brukseli. – Przyjęliśmy wspólną deklarację państw Bukaresztańskiej Dziewiątki na szczyt NATO w Brukseli, który wkrótce będzie miał miejsce. Deklaracji, w której mówimy o tym, jak widzimy przyszłość NATO i w jakim kierunku chcielibyśmy, żeby poszły postanowienia nadchodzącego szczytu brukselskiego – mówił PAD na początku czerwca.

Publikacja ustawy o obniżce uposażeń parlamentarzystów. W najbliższym tygodniu rząd opublikuje w Dzienniku Ustaw nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, zakładającą obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%. Zgodnie z wykazem aktów oczekujących na ogłoszenie, nowelizacja ma zostać ogłoszona najpóźniej 11 lipca, tj. w najbliższą środę.

Zgromadzenie Narodowe. W piątek na Zamku Królewskim odbędzie się Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu, zwołane w celu wysłuchania orędzia prezydenta Andrzeja Dudy. Wiadomo już, że przynajmniej część opozycji planuje zbojkotowanie zgromadzenia. Grzegorz Schetyna zapowiadał bowiem, że będzie rekomendować klubowi PO niewzięcie udziału w ZN. Zgromadzenie będzie poprzedzone III Szczytem Przewodniczących Parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2018.

Komisja o ordynacji do PE. W piątek o 15:00 sejmowa komisja nadzwyczajna rozpatrzy projekt nowelizacji ordynacji do PE. Propozycja PiS zakłada wprowadzenie zasady, że w każdym okręgu wyborczym wybiera się co najmniej trzech posłów. II czytanie projektu – zgodnie z wstępnym harmonogramem – ma odbyć się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w środę 18 lipca.

Fot. Senat

Pozostałe z : Plac

W przyszłym tygodniu Kukiz ’15 ma zaprezentować kandydata na prezydenta Warszawy

W przyszłym tygodniu, być może w piątek, Kukiz ’15 zaprezentuje swojego kandydata na prezydenta Warszawy – wynika z informacji 300POLITYKI. Bardzo prawdopodobne, iż będzie to poseł Marek Jakubiak, o którym mówi się od dobrych kilku tygodni, i który zresztą sam daje do zrozumienia, że jest zainteresowany startem. Zdaniem naszych rozmówców, Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: termin wyborów samorządowych, kontynuacja akcji #100imyPodBlokiem, decyzja PAD ws. ordynacji, święto Wojska Polskiego

Nadchodzący tydzień w polityce – krótszy, z uwagi na święto – to przede wszystkim ogłoszenie terminu wyborów samorządowych, decyzja prezydenta ws. nowelizacji ordynacji do PE, święto Wojska Polskiego oraz początek wizyty Pary Prezydenckiej w Australii i Nowej Zelandii. ***** Ogłoszenie terminu wyborów samorządowych. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, premier Mateusz Morawiecki Czytaj więcej →

Jak nowoczesne technologie wygrywają wybory w XXI wieku? Pierwszy polski raport o wpływie big data na politykę

300POLITYKA jako pierwsza publikuje wyniki raportu opracowanego przez Łukasza Dąbrosia, Mateusza Sabata i Szymona Wcisło o big data w polityce. Poniżej tekst autorów raportu. Zespół analityków skupionych wokół bloga BD4L.pl opublikował pierwszy w Polsce raport poświęcony wykorzystaniu big data w kampaniach wyborczych. Ostatnie kampanie wyborcze w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej pokazały, Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: rozprawa KW, posiedzenie rządu, PAD podpisze ustawę dot. pomocy prawnej, rocznica PW

KW. W poniedziałek odbędzie się rozprawa komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich na zasadach ogólnych. Jej rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 10:00. Na rozprawę zostali wezwani: Celina Niebrzydowska, Zbigniew Niebrzydowski, Maria Trzcińska i Jan Stachura. Podpisanie ustawy dot. pomocy prawnej. W poniedziałek o 12:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda podpisze Czytaj więcej →

PO i N mają w Warszawie 42%, tyle co w wyborach parlamentarnych. PiS stracił i ma 20%, Partia Razem trzecią siłą. 300POLITYKA widziała sondaż Kantar dla Platformy

Koalicja Obywatelska PO i Nowoczesnej zdecydowanie wygrywa wybory samorządowe w Warszawie, ale utrzymuje poparcie, które jest sumą głosów PO i N z wyborów w 2015 roku. PiS uzyskuje zaskakująco przeciętny wynik, niższy o 9 pkt niż w wyborach parlamentarnych. Trzecią siłą jest Partia Razem. Takie wyniki przedstawia sondaż Kantar Public, Czytaj więcej →