Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim wizyta wiceszefa KE Fransa Timmermansa w Polsce, a także ogłoszenie przez Platformę kandydata na prezydenta Gdańska – będzie to najpewniej Jarosław Wałęsa. Prezydent Duda złoży wizytę w Estonii, w planie ma też m.in. wizytę na Dolnym Śląsku. SLD podpisze ogólnopolską koalicję na wybory samorządowe i do PE, a rząd zbierze się na posiedzeniu w środę.

*****

Wizyta Timmermansa. W poniedziałek do Warszawy przyjedzie Frans Timmermans, by rozmawiać o praworządności w Polsce, czyli – mówiąc bardziej konkretnie – o ustawach sądowych, ze szczególnym uwzględnieniem ustawy o SN. Wiceszef KE, o czym sam poinformował, spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.

PAD w powiecie strzelińskim. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w stolicy powiatu strzelińskiego – Strzelinie (woj. dolnośląskie), gdzie o 17.00 spotka się z mieszkańcami. We wtorek o 13:30 w Pałacu Prezydenckim PAD powoła Kapitułę XVI edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Z kolei w środę prezydent weźmie udział w XVIII Kongresie Gmin Wiejskich.

Konwencje Koalicji Obywatelskiej. W poniedziałek w Ostrowie Wielkopolskim, Kaliszu i Koninie odbędą się konwencje Koalicji Obywatelskiej z udziałem przewodniczących Grzegorza Schetyny oraz Katarzyny Lubnauer.

Koalicja SLD. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, w poniedziałek SLD podpisze ogólnopolską koalicję na wybory samorządowe i do PE. Nasi rozmówcy nie chcą zdradzić konkretnie, z kim zostanie podpisana, ale twierdzą, że będzie to 15-16 podmiotów. Ponadto, jak podkreślają, w Poznaniu w końcu udało się dogadać z Inicjatywą Polską i partią Razem.

Rząd. Rada Ministrów w tym tygodniu zbierze się nie tradycyjnie we wtorek, ale w środę. W porządku obrad jest przede wszystkim nowelizacja ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, a także projekt nowelizacji ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz projekt nowelizacji ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności.

PAD w Estonii. W piątek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złoży wizytę w Republice Estońskiej, gdzie weźmie udział w obchodach 100. rocznicy Niepodległości Estonii. Dokładny plan wizyty nie jest jeszcze znany.

Kandydat PO na prezydenta Gdańska. – 23 czerwca zostanie przedstawiony kandydat na prezydenta Gdańska. Będzie konwencja regionalna Platformy – poinformował Sławomir Neumann na briefingu w Gdańsku. 23 czerwca to właśnie najbliższa sobota.

Fot. PE