Prezydenci Adamkus i Kaczyński tak razem latali, jak my dziś z premierem Morawieckim. Przywrócimy nasze stosunki na ten sam poziom – 300POLITYKA w niecodziennej rozmowie z premierami Polski i Litwy 10000 metrów nad ziemią

– Często ze sobą rozmawiacie?
– Bardzo często ze sobą rozmawiamy, wysyłamy SMS-y – mówi premier Morawiecki.
– To prawda, choć nie mówię tak dobrze po polsku jakbym chciał, ale mamy już pięć programów telewizyjnych po polsku, więc poprawiam – śmieje się premier Litwy SauliusSkvernelis.

Obaj premierzy wybuchają śmiechem, gdy wtrącam, że chciałbym tak mówić po litewsku jak Skvernelis po polsku.

– Pięknie mówisz po polsku! Naprawdę, dobrze się nam współpracuje – mówi Morawiecki do Skvernelisa.

*****

– Kiedyś realną władzą byli oligarchowie, zniszczyli klasę średnią, my ją odbudowujemy – mówi litewski premier.

– To jest głęboka przebudowa, tak jak u nas, w Polsce, głębokie zmiany na Litwie – uzupełnia Morawiecki.

– Polska jest dla nas bardzo ważna. Polska to zrobiła, to jest bank sukcesu – dodaje Skvernelis.

*****

Na krótki przelot z Kłajpedy do Tallina udaje mi się uzyskać zgodę obu premierów na wstęp do premierowskiej salonki, gdzie Mateusz Morawiecki gości swojego litewskiego odpowiednika i być świadkiem rozmowy szefów rządów. W stolicy Estonii odbywał się krótki szczyt premierów krajów bałtyckich i Polski.

Mateusz Morawiecki zaprosił litewskiego partnera na pokład polskiego samolotu, bo obaj premierzy razem z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem wizytowali inwestycję polskiego giganta paliwowego w Możejkach.

Ogłosili tam, że w 10. rocznicę pełnego przejęcia litewskiej rafinerii odsłonią pamiątkową tablicę na cześć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który za punkt honoru postawił sobie uratowanie strategicznego przedsiębiorstwa, jedynej rafinerii w krajach bałtyckich, od wpadnięcia w ręce Rosjan.

*****

– Nasze społeczeństwo bardzo ceniło i ceni prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bardzo. Oni dużo rozmawiali z prezydentem Adamkusem. Też tak razem latali, jak my dziś z premierem Morawieckim. Przywrócimy nasze stosunki polsko-litewskie na ten sam poziom – mówi premier Litwy Saulius Skvernelis.

– Lech Kaczyński był znany w Polsce z twardości wobec przestępców, twardości wobec mafii. Pan premier był szefem policji, potem ministrem spraw wewnętrznych, zreformował policję, ta reforma uznana jest za bardzo udaną – mówi Morawiecki, gdy pytam o analogie w politycznej drodze Lecha Kaczyńskiego i jego litewskiego partnera.

– Była korupcja, praca w policji nie była prestiżowa. Policja odzyskała zaufanie litewskiego społeczeństwa. Co prawda na pierwszym miejscu są strażacy, ale oni zawsze pomagają, a policja nie tylko pomaga, czasem robi coś niepopularnego – śmieje się Skvernelis.

*****

Pytam o Możejki, gdzie przed chwilą byli premierzy, że to duży gest ze strony litewskiego premiera, by razem ufundować pamiątkową tablicę.

– To była decyzja Lecha Kaczyńskiego, to była decyzja strategiczna – dodaje litewski premier: -To jest wspólny biznes! Rafineria w Możejkach jest na pierwszym miejscu na Litwie jako płatnik podatku i w eksporcie. Ma 22% udziału w całości litewskiego eksportu – mówi Skvernelis.
– Polska firma największym eksporterem na Liwie! – podkreśla Morawiecki.
– I to główny klient naszej kolei – dodaje Litwin.

*****

Mówię premierom o niektórych krytycznych reakcjach na Twitterze na ich wspólną wizytę w Możejkach, że to była nietrafiona inwestycja. Obaj mocno protestują na takie stwierdzenie:

– Teraz już nie tak jest. Trzeci rok rafineria pracuje bardzo efektywnie. To bardzo wygodna – poprawia się – dobra inwestycja dla Polski – mówi litewski premier.

– Na takie inwestycje trzeba patrzeć długoterminowo. To nie są inwestycje spekulacyjne. W pierwszych latach rafineria byłaby bardziej rentowna gdyby nie pożar, awaria rurociągu czy też problem z kolejami, który pan premier pomógł rozwiązać. Rafineria powinna pracować na pełnych obrotach, pracuje na 80-90% i jest od kilku lat coraz bardziej rentowna – dodaje premier Morawiecki.

– Ponieważ my uszczelniliśmy, wyeliminowaliśmy system przemytu paliw, zresztą głównie z Zachodu, to powstał większy popyt w kraju. Ten popyt jest zaspokajany z Możejek, z Litwy, dlatego eksport idzie też do Polski, a dzięki temu Orlen Możejki obsługuje 75% rynku Litwy, Łotwy i Estonii. Trzeba docenić, że ta inwestycja ma także takie znaczenie dla naszego rynku – mówi polski premier.

*****

Gdy wchodziłem do salonki, premierzy rozmawiali o reformach podatkowych i obcym kapitale w sektorze bankowym.

– Firmy, mały i średni biznes mają problemy z kredytowaniem – mówi litewski premier Skvernelis o zdominowanym przez zagraniczne banki sektorze bankowym swojego kraju.

– Udzielają kredytów tylko największym firmom, rozmawiamy o finansowej współpracy w tym sektorze – dorzuca Morawiecki.

Premier Morawiecki opowiada o repolonizacji banków w Polsce i relacjonuje o czym przed moim wejściem rozmawiał z litewskim partnerem w drodze na szczyt szefów państw bałtyckich i Polski w Tallinie: – Rozmawialiśmy też przed chwilą o reformach podatkowych. Litewski rząd planuje wprowadzić takie reformy, jak my w Polsce.

– Musimy przyjąć do 1 lipca wszystkie decyzje w parlamencie – dopowiada Skvernelis.

*****

– Oooo! – reagują obaj premierzy zgodnym chórem na moje pytanie o stanowisko do zaproponowanego przez Komisję projektu unijnego budżetu.

– Jak to widzimy? To propozycje nieuwzględniające naszego poziomu rozwoju. My wychodzimy dopiero z zapaści systemowej! Na pewno nie zgodzimy się na te propozycje – mówi Morawiecki.

– My robiliśmy reformy strukturalne, kiedy był kryzys. W państwach południa Unii nie robili. A teraz nas chcą za to karać? – oburza się Skvernelis.

– Mamy sojusznika na wielu polach. Rozmawialiśmy o naszym wspólnym stanowisku odnośnie budżetu, ale też o integrowaniu infrastruktury – mówi Morawiecki.

*****

Czy wspólnotę rządzących naszymi krajami wzmacnia krytyka płynąca z brukselskich elit, że w Polsce i na Litwie rządzą populiści? – pytam premierów.

– W Polsce to rozumiem, ale dlaczego na Litwie?!– śmieje się Morawiecki.

Litewski premier mówi z przejęciem:

– Tak mówią ludzie, którzy nic nie zrobili dla społeczeństwa, a na Litwie podwyższali podatki. Największa emigracja z Litwy była, kiedy byli u władzy. 30% społeczeństwa wyjechało. w 1991 roku żyło u nas prawie 4 miliony ludzi, teraz 2 miliony 900 tys. A my jesteśmy takimi populistami, że podwyższamy emerytury i też dajemy pieniądze dla rodzin!

– Zrobiliście to, co my – wtrąca Morawiecki.

– Teraz 30 Euro na dziecko, bez progu dochodowego, dla tych, co mają niskie dochody jeszcze dodatkowo 28 Euro. Pierwszy krok bardzo mały, ale w następnym roku 50, a do końca kadencji chcemy, żeby na każde dziecko rodzina otrzymywała 100 Euro miesięcznie, bo gospodarka rośnie – kontynuuje Skvernelis.

– Kiedyś realną władzą byli oligarchowie, zniszczyli klasę średnią, my ją odbudowujemy – dodaje litewski premier.

– To jest głęboka przebudowa, tak jak u nas w Polsce. Widać głębokie zmiany na Litwie – uzupełnia Morawiecki.

– Polska jest dla nas bardzo ważna. Polska wiele osiągnęła, to jest bank sukcesu – dodaje Skvernelis.

*****

Pozostałe z : Ujazdowskie

NEWS 300: Premier Morawiecki będzie we wtorek rozmawiać z ministrem sportu o skokowym zwiększeniu wsparcia dla lekkoatletów: 300 milionów na nowe hale i podwojenie kontraktów sponsorskich spółek ze sportowcami

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, premier Mateusz Morawiecki chce skokowego zwiększenia wsparcia dla lekkoatletyki i o tym będzie rozmawiał z ministrem sportu. Jak słyszymy w KPRM, Morawiecki będzie rozważał dwa kierunki działań. Po pierwsze, chce rozszerzyć działanie indywidualnych kontraktów sponsorskich zawodników ze spółkami skarbu państwa. Celem jest wsparcie finansowe najbardziej utytułowanych Czytaj więcej →

Najpóźniej we wtorek skończy się prekampania i rozpocznie się oficjalna kampania wyborcza – news 300POLITYKI

Według informacji 300POLITYKI, premier do wtorku ma zarządzić wybory samorządowe. Pierwotnie rozważano wtorek 14 sierpnia, ale obecnie poniedziałkowy termin też jest możliwy – słyszymy od naszych rozmówców z kręgów rządowych. Projekt rozporządzenia przygotowany został w MSWiA i znajduje się w RCL. Zgodnie z tym, co napisały już wielokrotnie wszystkie media, Czytaj więcej →

Obaj z Mateuszem wywodzimy się z biznesu, dlatego tak sprawnie załatwiamy wszystkie sprawy – premier Czech dla 300POLITYKI. Biznesowa dyplomacja Morawieckiego – MAGAZYN 300POLITYKA

– Grupa Wyszehradzka jeszcze nigdy była tak zjednoczona. To naprawdę niesamowite, jaką udało się uzyskać jedność. Obaj z premierem Morawieckim wywodzimy się z biznesu, dlatego tak sprawnie załatwiamy wszystkie sprawy – mówi premier Czech Andrej Babiš w rozmowie z 300POLITYKĄ. Morawiecki wymyślił, żeby z różnych powiązań polskich firm, jak Orlenu Czytaj więcej →

PMM: W ciągu najbliższych paru miesięcy KE zobaczy, iż wiele państw rozumie i akceptuje konieczność wprowadzanych przez nas zmian [9 CYTATÓW Z SIECI]

– Wierzę, że w najbliższych tygodniach, miesiącach uda nam się przekonać państwa członkowskie do naszych reform. Dziś jesteśmy jednym z najbardziej praworządnych państw w Europie, mam co do tego pełne przekonanie. Musimy tylko przeprowadzić te reformy, których nie przeprowadzono przy wychodzeniu z komunizmu. A to, że procedura art. 7 trwa, Czytaj więcej →

„Państwa wstawały od stołu, chciały zrywać rozmowy”. Kulisy gry nerwów wokół utrzymania dobrowolności relokacji i systemu dublińskiego

Gra nerwów – tak zakończony nad ranem unijny szczyt relacjonują członkowie polskiej delegacji, z którymi rozmawiała 300POLITYKA. W trakcie kilkugodzinnych negocjacji przywódcom tak trudno było dojść do kompromisu, że kilkukrotnie grozili zerwaniem negocjacji. Ostatecznie, liderzy przyjęli wspólną deklarację dotyczącą polityki migracyjnej. „Od początku było widać, że to będzie trudny szczyt” Czytaj więcej →