Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim ostatni dzień sesji parlamentarnego szczytu NATO oraz połączona z tym wizyta Jensa Stoltenberga. Ponadto prace będzie kontynuować komisja weryfikacyjna, zbierze się sejmowa podkomisja ds. ustaw frankowych, a prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych oraz ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych.

*****

Szczyt NATO. Poniedziałek to ostatni dzień sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO i zarazem kulminacyjny punkt szczytu – sesja plenarna, na której głos mają zabrać najwyżsi przedstawiciele władz Polski – gospodarza wydarzenia, NATO i ZP NATO. W planie są wystąpienia m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

Wizyta Stoltenberga. W poniedziałek o 12:30 w Belwederze odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W planie jest photo opp. na początku spotkania oraz konferencja prasowa. Z kolei o 14:40 w KPRM Stoltenberg spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Konferencja Trzaskowskiego. W poniedziałek o 11:30 – przed wejściem do Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera – odbędzie się konferencja prasowa kandydata PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

KW. W poniedziałek o 10:00 odbędzie się niejawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej, na której mogą zostać podjęte decyzje ws. odszkodowań dla lokatorów. Około 11:30 na konferencji prasowej członkowie komisji ogłoszą sentencję decyzji. W środę o 10:00 odbędzie się rozprawa KW na zasadach ogólnych.

Podkomisja o frankowiczach. We wtorek o 12:00 zbierze się sejmowa nadzwyczajna podkomisja, by rozpatrzyć cztery projekty dot. frankowiczów – dwa prezydenckie, dwa poselskie.

PAD w Wojskach Specjalnych i Lądowych. W środę o 9:00 prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. W wizycie udział weźmie szef MON Mariusz Błaszczak. Następnie, o 13:20 PAD złoży wizytę w ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie będzie obserwował współdziałanie pododdziałów 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 3. Brygady Obrony Terytorialnej. Planowane jest wspólne oświadczenie dla mediów prezydenta oraz szefa MON.

Posiedzenie TSUE w polskiej sprawie. Posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zapytania, czy reforma systemu sądownictwa w Polsce nie stanowi zagrożenia dla uczciwego procesu Polaka podejrzanego o przemyt narkotyków, odbędzie się 1 czerwca, tj. w najbliższy piątek – tę informację podało PAP na początku maja.

Fot. Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu