Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim kontynuacja sejmowego protestu opiekunów i rodziców osób niepełnosprawnych, początek sejmowych prac – na posiedzeniu komisji – nad projektem zakładającym obniżkę uposażeń parlamentarzystów o 20% oraz obchody 1 i 3 maja. Także w tym tygodniu KE ma przedstawić projekt budżetu na lata 2021-2027, a w życie wejdzie większość zmian zawartych w Konstytucji dla biznesu.

Ponadto w poniedziałek Platforma złoży zapowiedziane w weekend wnioski o odwołanie wicepremier Szydło oraz minister Rafalskiej. – Składamy dwa wnioski o wotum nieufności. Te wnioski zostaną złożone w poniedziałek, z samego rana. Dwa wnioski o wotum – pierwszy dla premier Szydło, drugi dla minister Rafalskiej – poinformował Sławomir Neumann na briefingu w Sejmie.

*****

Kontynuacja sejmowego protestu. W Sejmie ciągle trwa protest rodziców i opiekunów niepełnosprawnych osób. Wiele wskazuje na to, że ten stan rzeczy nie zmieni się w najbliższych dniach, bo opiekunowie kilka dni temu odrzucili kolejną propozycję rządu, a Sejm zbiera się dopiero 8 maja. Protestujący zapowiadają obecność w Sejmie przez cały długi weekend.

Komisja o obniżce uposażeń parlamentarzystów. W poniedziałek o 12:00 na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych odbędzie się pierwsze czytanie zgłoszonego przez PiS poselskiego projektu nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, zakładającego obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%. Sejm ma zająć się propozycją na najbliższym posiedzeniu w kolejnym tygodniu, 8-11 maja.

Komisje o TK. Także w poniedziałek o 12:00 posłowie z sejmowych komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz ustawodawczej zapoznają się z informacją o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2016 roku. Przedstawi ją prezes TK.

Wejście w życie Konstytucji dla biznesu. Większość zmian zawartych w Konstytucji biznesu wchodzi w życie w poniedziałek. To reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. To pakiet 5 ustaw, które określają fundamenty ustroju gospodarczego Polski w duchu wolności gospodarczej. Jest dla firm “kartą praw podstawowych”, która obejmuje podstawowe zasady prowadzenia biznesu i przysługujące przedsiębiorcom gwarancje. Jak podkreśla minister Emilewicz, to najbardziej kompleksowa reforma prawa gospodarczego od prawie 30 lat.

Prezydencja Polski w RB ONZ. 1 stycznia Polska objęła na dwa lata niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Od wtorku nasz kraj będzie sprawować miesięczne przewodnictwo w radzie. Wśród tematów obrad rady w czasie polskiej prezydencji znajdą się konflikt w Syrii i stosunki społeczności międzynarodowej z Koreą Płn., o czym poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Obchody Święta Pracy. We wtorek wypada 1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy. Jak zapowiada SLD, “w ten szczególny dzień będziemy manifestować, aby upomnieć się nie tylko o godną płacę, pracę i prawa pracownicze, ale również o wolność, równość i swobody obywatelskie dla wszystkich obywateli”. Pochód w kierunku placu Zamkowego w Warszawie rozpocznie się o 12:00.

Propozycja nowego budżetu UE. W środę Komisja Europejska ma przedstawić projekt budżetu na lata 2021-2027. Według nieoficjalnych informacji, po raz pierwszy będzie on połączony z propozycją uzależnienia otrzymywania funduszy od praworządności – choć oficjalnie będzie mowa o efektywnym zarządzaniu finansami.

Obchody 3 maja. W czwartek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w uroczystościach z okazji Święta Narodowego 3 Maja. O 10:00 odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny, a o 12:00 – uroczystość na placu Zamkowym, gdzie PAD zabierze głos. To właśnie na 3 maja współpracownicy prezydenta zapowiadali jego ważne wystąpienie dot. referendum konsultacyjnego.

Fot. 300POLITYKA