Polityczny plan tygodnia: rocznica katastrofy smoleńskiej, konwencja PiS, wizyta Timmermansa, Sejm o sądach i komisji śledczej

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim 8. rocznica katastrofy smoleńskiej, konwencja PiS, a także dwudniowe posiedzenie Sejmu – niewykluczone, że jedyne w tym miesiącu – w trakcie którego posłowie mają powołać zaproponowaną przez PiS komisję śledczą ds. VAT.

W Sejmie nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego, a posłowie z komisji sprawiedliwości zajmą się projektem zmian w ustawie o SN, który ma uniemożliwić “obstrukcję” ze strony I prezes SN. Inna komisja zajmie się wnioskiem o postawienie Krzysztofa Kwiatkowskiego przed Trybunałem Stanu.

Ten tydzień to także Marsz Żywych, wizyta Fransa Timmermansa w Polsce, aktualizacja ratingu przez S&P czy kolejna konferencja dot. referendum konstytucyjnego, a także kolejny etap prac komisji śledczej ds. Amber Gold.

*****

Wizyta Timmermansa. W poniedziałek na rozmowy ws. praworządności przyjedzie do Polski Frans Timmermans. Wiceszef KE spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, prezes TK Julią Przyłębską oraz I prezes SN Małgorzatą Gersdorf. Zaproszenie wystosował szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego. W poniedziałek o 12:00 w holu głównym gmachu Sejmu zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca śp. prof. Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości zapowiedzieli udział najwyżsi rangą urzędnicy państwowi, z prezydentem, marszałkami Sejmu i Senatu oraz premierem na czele.

Amber Gold. W nadchodzącym tygodniu komisja śledcza ds. Amber Gold będzie przesłuchiwać funkcjonariuszy ABW – częściowo na posiedzeniach zamkniętych. Posiedzenia odbędą się w poniedziałek, wtorek i środę.

Rocznica katastrofy smoleńskiej. We wtorek wypada 8. rocznica katastrofy smoleńskiej. Rano odbędą się m.in. msza święta i Apel Pamięci, o 15:30 – odsłonięcie pomnika ofiar tragedii, a o 16:00 – odsłonięcia kamienia, w miejscu w którym powstanie pomnik upamiętniający śp. Lecha Kaczyńskiego. O 16:15 wystąpienia na pl. Piłsudskiego wygłoszą Jarosław Kaczyński oraz prezydent Andrzej Duda. O 19:00 odbędzie się kolejna msza, a o 20:45 – wystąpienie prezesa Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim. Z kolei podkomisja smoleńska przedstawi swój wstępny raport techniczny.

Komisja o SN. We wtorek o 11:00 na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka odbędzie się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, w projekcie PiS znalazł się swego rodzaju poprawiony mechanizm, którym partia rządząca chce zabezpieczyć się przed możliwą “obstrukcją” ze strony I prezes SN, czyli np. rezygnacją z urzędu i szybką próbą wyboru kandydatów na jej następcę.

Sejm o komisji śledczej. W środę o 10:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu – na chwilę obecną jedyne w tym miesiącu, choć Jarosław Kaczyński nie wykluczał dodatkowej sesji. Posłowie najpewniej powołają komisję śledczą ds. VAT – PiS złożyło już stosowny projekt uchwały. Na razie nie wiadomo, czy Sejm już na tym posiedzeniu zajmie się obniżeniem uposażeń parlamentarzystów – projekt na razie nie wpłynął do Sejmu. Możliwe, że będą procedowane – przynajmniej niektóre – projekty dot. sądów.

Konferencja o referendum. W środę o 15:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda weźmie udział w konferencji “Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce”. Konferencja jest kolejnym wydarzeniem w ramach kampanii informacyjnej pt. “Wspólnie o Konstytucji”, poprzedzającej referendum konsultacyjne.

Komisja o Smoleńsku. W środę o 18:00 odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji obrony narodowej. W porządku obrad jest informacja szefa MON Mariusza Błaszczaka w sprawie m.in. podstawy prawnej w oparciu, o którą powołano Antoniego Macierewicza na stanowisko przewodniczącego tzw. podkomisji smoleńskiej, a także działalności, w szczególności wyników prac rzeczonej podkomisji oraz kwot wypłaconych z budżetu państwa dla poszczególnych jej członków, a także wydatków w zakresie realizacji powierzonych jej zadań.

Marsz Żywych. W czwartek prezydent Andrzej Duda i prezydent Izraela Reuven Rivlin wezmą udział w Marszu Żywych organizowanym przez międzynarodową organizację International March of the Living na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Udział w uroczystościach poprzedzony będzie dwustronnym spotkaniem prezydenta RP z prezydentem Izraela.

Komisja o Kwiatkowskim. W czwartek o 9:00 na zamkniętym posiedzeniu sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej rozpatrzy wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, a także ustali dalszy tok postępowania komisji oraz propozycję przesłuchiwania świadków w tej sprawie.

Aktualizacja ratingu. W piątek Standard & Poor’s dokona aktualizacji ratingu Polski. Będzie to pierwszy w tym roku przegląd przez tę agencję – kolejny odbędzie się 12 października. Z kolei agencja Moody’s pod koniec marca poinformowała, że nie dokonała aktualizacji oceny wiarygodności Polski.

Konwencja PiS. W sobotę w Warszawie odbędzie się konwencja PiS. W jej trakcie głos zabiorą Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Beata Szydło oraz liderzy Zjednoczonej Prawicy. – Po tej konwencji politycy PiS ruszą na spotkania w całej Polsce. Mam zaszczyt przekazać informację, że jedno z pierwszych spotkań prezesa Kaczyńskiego w terenie po tej konwencji to będzie spotkanie w naszym okręgu, okręgu koszalińskim, na Pomorzu Środkowym – mówił na konferencji Paweł Szefernaker.

Fot. PiS

Pozostałe z : Plac300

Kantar dla 300: Trzaskowski zdecydowanym faworytem w Warszawie, Jaki najsilniejszym kandydatem PiS, lewica mocna, ale podzielona

Kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zdecydowanie wygrywa w warszawskim sondażu KANTAR Millward Brown dla 300POLITYKI. Poparcie dla Trzaskowskiego w pierwszej turze wynosi wariantowo 37-38%. Kantar przeprowadził badanie w dwóch wariantach kandydatów PiS. Patryk Jaki otrzymał 23%, Michał Dworczyk 18%. Wyższe poparcie dla Jakiego w hipotetycznej pierwszej turze pochodzi głownie z Czytaj więcej →

„Weź kartkę, długopis i spisuj z nagrobków imiona, nazwiska i daty urodzenia”. Jak partyjni działacze zbierali podpisy na cmentarzu [FRAGMENT KSIĄŻKI MICHAŁA MAJEWSKIEGO]

– Mój rozmówca zbierał z kolegami te podpisy, ale ewidentnie im nie szło. Liczył, że będzie miał pięćset autografów dziennie, a po trzech dniach ledwie dociągnął do trzystu. Wstyd. Zbierał z nim chłopak, który miał trochę więcej doświadczenia. Mój rozmówca był już o krok od rzucenia tego w diabły i szybkiego Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: odchudzenie rządu, komisja o IPN, spotkanie Brudziński-Hermeliński, posiedzenie Senatu

W poniedziałek premier Morawiecki – jak zapowiedział – ma ogłosić zmniejszenie rządu. W sumie posady ma stracić mniej więcej 1/5 wiceministrów. Także w poniedziałek odbędzie się Zgromadzenie Ogólne sędziów NSA. We wtorek Joachim Brudziński spotka się z Wojciechem Hermelińskim, a w czwartek zbierze się sejmowa komisja ws. wniosku prezydenta Dudy Czytaj więcej →

„Schetyna jawi się dzisiaj jako główny „utrwalacz” władzy PiS”. Jacek Wojciechowicz odchodzi z PO

– Mimo że od dwóch lat państwo polskie jest niszczone przez Prawo i Sprawiedliwość, opozycji nie udało się ani zatrzymać tych szkodliwych działań ani zbudować realnej, dającej nadzieję alternatywy. Platforma Obywatelska nieudolnie próbuje zatrzymać złą zmianę. Bez szybkiej i radykalnej zmiany sposobu zarządzania i działania Platformy Obywatelskiej skazujemy Polskę na Czytaj więcej →