Polityczny plan tygodnia: rocznica katastrofy smoleńskiej, konwencja PiS, wizyta Timmermansa, Sejm o sądach i komisji śledczej

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim 8. rocznica katastrofy smoleńskiej, konwencja PiS, a także dwudniowe posiedzenie Sejmu – niewykluczone, że jedyne w tym miesiącu – w trakcie którego posłowie mają powołać zaproponowaną przez PiS komisję śledczą ds. VAT.

W Sejmie nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego, a posłowie z komisji sprawiedliwości zajmą się projektem zmian w ustawie o SN, który ma uniemożliwić “obstrukcję” ze strony I prezes SN. Inna komisja zajmie się wnioskiem o postawienie Krzysztofa Kwiatkowskiego przed Trybunałem Stanu.

Ten tydzień to także Marsz Żywych, wizyta Fransa Timmermansa w Polsce, aktualizacja ratingu przez S&P czy kolejna konferencja dot. referendum konstytucyjnego, a także kolejny etap prac komisji śledczej ds. Amber Gold.

*****

Wizyta Timmermansa. W poniedziałek na rozmowy ws. praworządności przyjedzie do Polski Frans Timmermans. Wiceszef KE spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, prezes TK Julią Przyłębską oraz I prezes SN Małgorzatą Gersdorf. Zaproszenie wystosował szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego. W poniedziałek o 12:00 w holu głównym gmachu Sejmu zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca śp. prof. Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości zapowiedzieli udział najwyżsi rangą urzędnicy państwowi, z prezydentem, marszałkami Sejmu i Senatu oraz premierem na czele.

Amber Gold. W nadchodzącym tygodniu komisja śledcza ds. Amber Gold będzie przesłuchiwać funkcjonariuszy ABW – częściowo na posiedzeniach zamkniętych. Posiedzenia odbędą się w poniedziałek, wtorek i środę.

Rocznica katastrofy smoleńskiej. We wtorek wypada 8. rocznica katastrofy smoleńskiej. Rano odbędą się m.in. msza święta i Apel Pamięci, o 15:30 – odsłonięcie pomnika ofiar tragedii, a o 16:00 – odsłonięcia kamienia, w miejscu w którym powstanie pomnik upamiętniający śp. Lecha Kaczyńskiego. O 16:15 wystąpienia na pl. Piłsudskiego wygłoszą Jarosław Kaczyński oraz prezydent Andrzej Duda. O 19:00 odbędzie się kolejna msza, a o 20:45 – wystąpienie prezesa Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim. Z kolei podkomisja smoleńska przedstawi swój wstępny raport techniczny.

Komisja o SN. We wtorek o 11:00 na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka odbędzie się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, w projekcie PiS znalazł się swego rodzaju poprawiony mechanizm, którym partia rządząca chce zabezpieczyć się przed możliwą “obstrukcją” ze strony I prezes SN, czyli np. rezygnacją z urzędu i szybką próbą wyboru kandydatów na jej następcę.

Sejm o komisji śledczej. W środę o 10:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu – na chwilę obecną jedyne w tym miesiącu, choć Jarosław Kaczyński nie wykluczał dodatkowej sesji. Posłowie najpewniej powołają komisję śledczą ds. VAT – PiS złożyło już stosowny projekt uchwały. Na razie nie wiadomo, czy Sejm już na tym posiedzeniu zajmie się obniżeniem uposażeń parlamentarzystów – projekt na razie nie wpłynął do Sejmu. Możliwe, że będą procedowane – przynajmniej niektóre – projekty dot. sądów.

Konferencja o referendum. W środę o 15:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda weźmie udział w konferencji “Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce”. Konferencja jest kolejnym wydarzeniem w ramach kampanii informacyjnej pt. “Wspólnie o Konstytucji”, poprzedzającej referendum konsultacyjne.

Komisja o Smoleńsku. W środę o 18:00 odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji obrony narodowej. W porządku obrad jest informacja szefa MON Mariusza Błaszczaka w sprawie m.in. podstawy prawnej w oparciu, o którą powołano Antoniego Macierewicza na stanowisko przewodniczącego tzw. podkomisji smoleńskiej, a także działalności, w szczególności wyników prac rzeczonej podkomisji oraz kwot wypłaconych z budżetu państwa dla poszczególnych jej członków, a także wydatków w zakresie realizacji powierzonych jej zadań.

Marsz Żywych. W czwartek prezydent Andrzej Duda i prezydent Izraela Reuven Rivlin wezmą udział w Marszu Żywych organizowanym przez międzynarodową organizację International March of the Living na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Udział w uroczystościach poprzedzony będzie dwustronnym spotkaniem prezydenta RP z prezydentem Izraela.

Komisja o Kwiatkowskim. W czwartek o 9:00 na zamkniętym posiedzeniu sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej rozpatrzy wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, a także ustali dalszy tok postępowania komisji oraz propozycję przesłuchiwania świadków w tej sprawie.

Aktualizacja ratingu. W piątek Standard & Poor’s dokona aktualizacji ratingu Polski. Będzie to pierwszy w tym roku przegląd przez tę agencję – kolejny odbędzie się 12 października. Z kolei agencja Moody’s pod koniec marca poinformowała, że nie dokonała aktualizacji oceny wiarygodności Polski.

Konwencja PiS. W sobotę w Warszawie odbędzie się konwencja PiS. W jej trakcie głos zabiorą Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Beata Szydło oraz liderzy Zjednoczonej Prawicy. – Po tej konwencji politycy PiS ruszą na spotkania w całej Polsce. Mam zaszczyt przekazać informację, że jedno z pierwszych spotkań prezesa Kaczyńskiego w terenie po tej konwencji to będzie spotkanie w naszym okręgu, okręgu koszalińskim, na Pomorzu Środkowym – mówił na konferencji Paweł Szefernaker.

Fot. PiS

Pozostałe z : Plac300

Polityczny plan tygodnia: wizyta Timmermansa, kandydat PO na prezydenta Gdańska, PAD w Estonii, koalicja SLD

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim wizyta wiceszefa KE Fransa Timmermansa w Polsce, a także ogłoszenie przez Platformę kandydata na prezydenta Gdańska – będzie to najpewniej Jarosław Wałęsa. Prezydent Duda złoży wizytę w Estonii, w planie ma też m.in. wizytę na Dolnym Śląsku. SLD podpisze ogólnopolską koalicję na wybory Czytaj więcej →

Piekarska wycofuje się ze startu na prezydenta Warszawy

Katarzyna Piekarska nie będzie kandydatką SLD na prezydenta Warszawy. Zdaniem rozmówców 300POLITYKI, nie udało się jej przekonać i ta w konsekwencji wycofała się ze startu. Dalsze kroki SLD na chwilę obecną nie są znane. Politycy tej partii publicznie mówili o dwóch kandydaturach – właśnie Piekarskiej, a także Andrzeja Celińskiego. Fot. Facebook

Polityczny plan tygodnia: ostatni dzień szczytu NATO, wizyta Stoltenberga, KW, podkomisja o frankowiczach

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim ostatni dzień sesji parlamentarnego szczytu NATO oraz połączona z tym wizyta Jensa Stoltenberga. Ponadto prace będzie kontynuować komisja weryfikacyjna, zbierze się sejmowa podkomisja ds. ustaw frankowych, a prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych oraz ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych. Czytaj więcej →

Bogdan Rymanowski odchodzi z TVN

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, Bogdan Rymanowski po prawie 17 latach pracy odchodzi z TVN. Dotychczasowy prowadzący „Jeden na jeden” oraz „Kawa na ławę” niedługo ma w tej sprawie zamieścić oświadczenie na Facebooku. Nowym prowadzącym w TVN24 ma zostać Konrad Piasecki, który z kolei odchodzi z Radia Zet. Tę informację podał Presserwis. Dziennikarz Czytaj więcej →

W poniedziałek we Wrocławiu rekomendacja Sutryka na kandydata na prezydenta Wrocławia z udziałem Czarzastego, Dutkiewicza, Frasyniuka i Mieszkowskiego

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, jutro o 12:00 we Wrocławiu odbędzie się uroczystość podpisania listu intencyjnego porozumienia wyborczego Dutkiewicza – Sutryka, SLD i Nowoczesnej. Wezmą w niej udział m.in. Włodzimierz Czarzasty, Władysław Frasyniuk, Krzysztof Mieszkowski, Rafał Dutkiewicz, Bartłomiej Ciążyński czy Marek Dyduch. Konferencja odbędzie się w sali konferencyjnej w „Kamienicy pod aniołami”. Jak Czytaj więcej →