Polityczny plan tygodnia: nieformalne spotkanie 27 szefów państw i rządów, KO w Poznaniu, komisja o SKW, tweetup PSL, zarząd PO

Nadchodzący tydzień w polityce to m.in. nieformalne spotkanie 27 szefów państw i rządów. Posiedzenie Sejmu odbędzie się dopiero pod koniec lutego, ale już we wtorek sejmowa komisja zajmie się zmianami na stanowisku zastępców szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

W poniedziałek w Warszawie odbędzie się tweetup PSL, a w Białymstoku kolejne spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji z udziałem Pawła Muchy.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, a w środę w Poznaniu odbędzie się spotkanie Klubu Obywatelskiego z udziałem Rafała Trzaskowskiego, Jacka Jaśkowiaka i Sławomira Nitrasa.

Ponadto najpewniej w tym tygodniu Platforma zgłosi w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o IPN, co zapowiadali w mediach politycy tej partii.

*****

Spotkanie o referendum. W poniedziałek o 14:00 w Białymstoku odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji z udziałem Pawła Muchy. Wiodący temat spotkania to “Prawa emerytalne i zabezpieczenie społeczne w świetle Konstytucji RP”. Przed spotkaniem, o 13:30, zaplanowany jest briefing prasowy ministra Muchy.

Tweetup PSL. W poniedziałek o 19:00 odbędzie się pierwszy w historii warszawski tweetup PSL. Jak mówią nam organizatorzy, to rocznica urodzin Władysława Bartoszewskiego, a PSL to jedyna partia do której należał Bartoszewski. Tego dnia rano przedstawiciele PSL będą na jego grobie. Nasi rozmówcy podkreślają także że na tweetupie chcą pokazać że PSL może mieć fajną ofertę także dla miast. Całość będzie zorganizowana pod egidą słów “warto być przyzwoitym”.

Komisja o SKW. We wtorek o 10:00 sejmowa komisja ds. służb specjalnych na zamkniętym posiedzeniu zaopiniuje wnioski ministra obrony narodowej w sprawie zmian na stanowisku zastępców szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Rząd. Rada Ministrów w tym tygodniu zbierze się we wtorek o 10:00. W porządku obrad jest m.in. projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, a także projekt dostosowujący w pełni prawo przepisów unijnych w zakresie recepty transgranicznej.

KO z Trzaskowskim, Nitrasem i Jaśkowiakiem. W środę o 17:30 w Poznaniu odbędzie się spotkanie Klubu Obywatelskiego z udziałem Rafała Trzaskowskiego, Jacka Jaśkowiaka i Sławomira Nitrasa. Tematem będzie “Przyszłość i rola samorządowców w Polsce. Dlaczego samorządy są tak potrzebne?”.

Nieformalne spotkanie 27 szefów państw i rządów. W piątek przywódcy UE spotkają się nieformalnie w Brukseli, by rozmawiać o kwestiach instytucjonalnych, w tym składzie Parlamentu Europejskiego po wyborach w 2019r. i ewentualnych listach ponadnarodowych oraz o sposobie obsadzania najwyższych stanowisk w UE. Szefowie państw i rządów będą też debatować o politycznych priorytetach wieloletnich ram finansowych (długoterminowego budżetu UE) na okres po roku 2020. Spotkanie odbędzie się w ramach agendy przywódców. Ponieważ dyskusje będą dotyczyć przyszłości, będą się toczyć w gronie UE-27.

Zarząd PO. – Decyzja dotycząca ewentualnego poparcia Zdzisława Krasnodębskiego na stanowisko wiceprzewodniczącego PE zapadnie 23 lutego [tj. piątek] na posiedzeniu Zarządu Krajowego Platformy – napisał Grzegorz Schetyna na Twitterze.

Fot. FB

Pozostałe z : Plac300

Polityczny plan tygodnia: odchudzenie rządu, komisja o IPN, spotkanie Brudziński-Hermeliński, posiedzenie Senatu

W poniedziałek premier Morawiecki – jak zapowiedział – ma ogłosić zmniejszenie rządu. W sumie posady ma stracić mniej więcej 1/5 wiceministrów. Także w poniedziałek odbędzie się Zgromadzenie Ogólne sędziów NSA. We wtorek Joachim Brudziński spotka się z Wojciechem Hermelińskim, a w czwartek zbierze się sejmowa komisja ws. wniosku prezydenta Dudy Czytaj więcej →

„Schetyna jawi się dzisiaj jako główny „utrwalacz” władzy PiS”. Jacek Wojciechowicz odchodzi z PO

– Mimo że od dwóch lat państwo polskie jest niszczone przez Prawo i Sprawiedliwość, opozycji nie udało się ani zatrzymać tych szkodliwych działań ani zbudować realnej, dającej nadzieję alternatywy. Platforma Obywatelska nieudolnie próbuje zatrzymać złą zmianę. Bez szybkiej i radykalnej zmiany sposobu zarządzania i działania Platformy Obywatelskiej skazujemy Polskę na Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Morawiecki w Libanie i Berlinie, PAD na Litwie, Senat o Konstytucji dla biznesu

Na początku nadchodzącego tygodnia premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Libanu, a pod koniec tygodnia – do Niemiec, gdzie spotka się z kanclerz Angelą Merkel. W planie prezydenta Andrzeja Dudy jest z kolei wizyta na Litwie. W tym tygodniu Rafał Trzaskowski – jak zapowiedział – przedstawi pierwsze propozycje Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Senat o budżecie i Kogucie, PAD w USA, konwencja PSL, zarząd Nowoczesnej

W nadchodzącym tygodniu Senat – na pierwszym w tym roku posiedzeniu – zajmie się ustawą budżetową na 2018 rok, a także sprawą Stanisława Koguta. Chodzi o wniosek o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora. We wtorek zbierze się zarząd Nowoczesnej, tego dnia odbędzie się także rozprawa komisji weryfikacyjnej. Czytaj więcej →