Polityczny plan tygodnia: Morawiecki w Libanie i Berlinie, PAD na Litwie, Senat o Konstytucji dla biznesu

Na początku nadchodzącego tygodnia premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Libanu, a pod koniec tygodnia – do Niemiec, gdzie spotka się z kanclerz Angelą Merkel. W planie prezydenta Andrzeja Dudy jest z kolei wizyta na Litwie.

W tym tygodniu Rafał Trzaskowski – jak zapowiedział – przedstawi pierwsze propozycje programowe. W środę zbierze się Senat na trzydniowym posiedzeniu, by rozpatrzyć m.in. Konstytucję dla biznesu.

Ponadto w środę o 10:00 GUS poda dane-szybki szacunek o PKB w IV kwartale 2017 roku.

*****

Propozycje Trzaskowskiego. – W najbliższy poniedziałek zapraszam na Bielany. Rano pierwsze propozycje programowe – będzie okazja później je omówić – napisał na Facebooku Rafał Trzaskowski. Wspomniane spotkanie odbędzie się o 17:30. Godzina prezentacji propozycji programowych nie jest na razie znane.

Morawiecki w Libanie. – Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek rozpocznie wizytę w Libanie. W programie m.in. spotkanie z premierem i prezydentem – poinformował na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. Zapewne z tego powodu posiedzenie rządu odbędzie się nie tradycyjnie we wtorek, ale w środę. Wizyta ma potrwać 2 dni.

Spotkanie dot. referendum. W poniedziałek o 16:00 w Lublinie odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji z udziałem szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego. Przed spotkaniem, o 15:30, zaplanowany jest briefing prasowy ministra Szczerskiego.

Senat. W środę o 10:00 rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Senatu, w trakcie którego zostaje rozpatrzona tzw. Konstytucja dla biznesu – to pakiet kilku ustaw – oraz ustawa o Straży Marszałkowskiej. W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt.

Komisja weryfikacyjna. W czwartek o 10:00 zostanie przeprowadzona publiczna rozprawa komisji weryfikacyjnej. Jej przedmiotem będą decyzje reprywatyzacyjne dot. nieruchomości warszawskiej położonej przy ul. Lutosławskiego 9. Tego samego dnia o 18:30 odbędzie się rozprawa związana z ponownym rozpatrzeniem sprawy nieruchomości położonej przy ul. Nabielaka 9, a o 18:30 – rozprawa związana z ponownym rozpatrzeniem sprawy nieruchomości położonej przy ul. Nowogrodzkiej 6a.

PAD na Litwie. Prezydent Andrzej Duda z małżonką w tym tygodniu złoży wizytę w Republice Litewskiej, gdzie weźmie udział w obchodach 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego. Wizyta rozpocznie się w czwartek i potrwa do soboty.

Morawiecki w Berlinie. Premier Mateusz Morawiecki w piątek uda się do Berlina, gdzie spotka się z kanclerz Angelą Merkel. Głównymi tematami rozmów mają być przyszłość Unii Europejskiej oraz relacje polsko-niemieckie.

Fot. KPRM

Pozostałe z : Plac300

„Schetyna jawi się dzisiaj jako główny „utrwalacz” władzy PiS”. Jacek Wojciechowicz odchodzi z PO

– Mimo że od dwóch lat państwo polskie jest niszczone przez Prawo i Sprawiedliwość, opozycji nie udało się ani zatrzymać tych szkodliwych działań ani zbudować realnej, dającej nadzieję alternatywy. Platforma Obywatelska nieudolnie próbuje zatrzymać złą zmianę. Bez szybkiej i radykalnej zmiany sposobu zarządzania i działania Platformy Obywatelskiej skazujemy Polskę na Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: nieformalne spotkanie 27 szefów państw i rządów, KO w Poznaniu, komisja o SKW, tweetup PSL, zarząd PO

Nadchodzący tydzień w polityce to m.in. nieformalne spotkanie 27 szefów państw i rządów. Posiedzenie Sejmu odbędzie się dopiero pod koniec lutego, ale już we wtorek sejmowa komisja zajmie się zmianami na stanowisku zastępców szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W poniedziałek w Warszawie odbędzie się tweetup PSL, a w Białymstoku kolejne spotkanie dyskusyjne Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Senat o budżecie i Kogucie, PAD w USA, konwencja PSL, zarząd Nowoczesnej

W nadchodzącym tygodniu Senat – na pierwszym w tym roku posiedzeniu – zajmie się ustawą budżetową na 2018 rok, a także sprawą Stanisława Koguta. Chodzi o wniosek o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora. We wtorek zbierze się zarząd Nowoczesnej, tego dnia odbędzie się także rozprawa komisji weryfikacyjnej. Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Morawiecki na Węgrzech, publikacja ustaw sądowych, komisja zdrowia

Premier Mateusz Morawiecki w pierwszym tygodniu stycznia uda się na Węgry, gdzie spotka się z premierem Viktorem Orbanem. W Dzienniku Ustaw zostaną opublikowane ustawy sądowe, co w praktyce uruchomi procedurę dot. wyboru nowej KRS, a w Sejmie zbierze się komisja zdrowia. Na początku tygodnia odbędzie się posiedzenie zarządu Nowoczesnej – pierwsze Czytaj więcej →

20 stycznia PSL zaprezentuje program dla samorządu

PSL na zapowiedzianej na 20 stycznia krajowej konwencji samorządowej w Kraśniku zaprezentuje program dla samorządu. W trakcie konwencji  – która rozpocznie się o 11:00 – głos zabierze m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz. Rozmówcy 300POLITYKI podkreślają, że niektórzy kandydaci PSL mogą zostać zaprezentowani tego dnia, ale partia chce przede wszystkim przedstawić postawowe założenia Czytaj więcej →