Polityczny plan tygodnia: Morawiecki w Libanie i Berlinie, PAD na Litwie, Senat o Konstytucji dla biznesu

Na początku nadchodzącego tygodnia premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Libanu, a pod koniec tygodnia – do Niemiec, gdzie spotka się z kanclerz Angelą Merkel. W planie prezydenta Andrzeja Dudy jest z kolei wizyta na Litwie.

W tym tygodniu Rafał Trzaskowski – jak zapowiedział – przedstawi pierwsze propozycje programowe. W środę zbierze się Senat na trzydniowym posiedzeniu, by rozpatrzyć m.in. Konstytucję dla biznesu.

Ponadto w środę o 10:00 GUS poda dane-szybki szacunek o PKB w IV kwartale 2017 roku.

*****

Propozycje Trzaskowskiego. – W najbliższy poniedziałek zapraszam na Bielany. Rano pierwsze propozycje programowe – będzie okazja później je omówić – napisał na Facebooku Rafał Trzaskowski. Wspomniane spotkanie odbędzie się o 17:30. Godzina prezentacji propozycji programowych nie jest na razie znane.

Morawiecki w Libanie. – Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek rozpocznie wizytę w Libanie. W programie m.in. spotkanie z premierem i prezydentem – poinformował na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. Zapewne z tego powodu posiedzenie rządu odbędzie się nie tradycyjnie we wtorek, ale w środę. Wizyta ma potrwać 2 dni.

Spotkanie dot. referendum. W poniedziałek o 16:00 w Lublinie odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji z udziałem szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego. Przed spotkaniem, o 15:30, zaplanowany jest briefing prasowy ministra Szczerskiego.

Senat. W środę o 10:00 rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Senatu, w trakcie którego zostaje rozpatrzona tzw. Konstytucja dla biznesu – to pakiet kilku ustaw – oraz ustawa o Straży Marszałkowskiej. W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt.

Komisja weryfikacyjna. W czwartek o 10:00 zostanie przeprowadzona publiczna rozprawa komisji weryfikacyjnej. Jej przedmiotem będą decyzje reprywatyzacyjne dot. nieruchomości warszawskiej położonej przy ul. Lutosławskiego 9. Tego samego dnia o 18:30 odbędzie się rozprawa związana z ponownym rozpatrzeniem sprawy nieruchomości położonej przy ul. Nabielaka 9, a o 18:30 – rozprawa związana z ponownym rozpatrzeniem sprawy nieruchomości położonej przy ul. Nowogrodzkiej 6a.

PAD na Litwie. Prezydent Andrzej Duda z małżonką w tym tygodniu złoży wizytę w Republice Litewskiej, gdzie weźmie udział w obchodach 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego. Wizyta rozpocznie się w czwartek i potrwa do soboty.

Morawiecki w Berlinie. Premier Mateusz Morawiecki w piątek uda się do Berlina, gdzie spotka się z kanclerz Angelą Merkel. Głównymi tematami rozmów mają być przyszłość Unii Europejskiej oraz relacje polsko-niemieckie.

Fot. KPRM

Pozostałe z : Plac300

Polityczny plan tygodnia: wizyta Timmermansa, kandydat PO na prezydenta Gdańska, PAD w Estonii, koalicja SLD

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim wizyta wiceszefa KE Fransa Timmermansa w Polsce, a także ogłoszenie przez Platformę kandydata na prezydenta Gdańska – będzie to najpewniej Jarosław Wałęsa. Prezydent Duda złoży wizytę w Estonii, w planie ma też m.in. wizytę na Dolnym Śląsku. SLD podpisze ogólnopolską koalicję na wybory Czytaj więcej →

Piekarska wycofuje się ze startu na prezydenta Warszawy

Katarzyna Piekarska nie będzie kandydatką SLD na prezydenta Warszawy. Zdaniem rozmówców 300POLITYKI, nie udało się jej przekonać i ta w konsekwencji wycofała się ze startu. Dalsze kroki SLD na chwilę obecną nie są znane. Politycy tej partii publicznie mówili o dwóch kandydaturach – właśnie Piekarskiej, a także Andrzeja Celińskiego. Fot. Facebook

Polityczny plan tygodnia: ostatni dzień szczytu NATO, wizyta Stoltenberga, KW, podkomisja o frankowiczach

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim ostatni dzień sesji parlamentarnego szczytu NATO oraz połączona z tym wizyta Jensa Stoltenberga. Ponadto prace będzie kontynuować komisja weryfikacyjna, zbierze się sejmowa podkomisja ds. ustaw frankowych, a prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych oraz ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych. Czytaj więcej →

Bogdan Rymanowski odchodzi z TVN

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, Bogdan Rymanowski po prawie 17 latach pracy odchodzi z TVN. Dotychczasowy prowadzący „Jeden na jeden” oraz „Kawa na ławę” niedługo ma w tej sprawie zamieścić oświadczenie na Facebooku. Nowym prowadzącym w TVN24 ma zostać Konrad Piasecki, który z kolei odchodzi z Radia Zet. Tę informację podał Presserwis. Dziennikarz Czytaj więcej →

W poniedziałek we Wrocławiu rekomendacja Sutryka na kandydata na prezydenta Wrocławia z udziałem Czarzastego, Dutkiewicza, Frasyniuka i Mieszkowskiego

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, jutro o 12:00 we Wrocławiu odbędzie się uroczystość podpisania listu intencyjnego porozumienia wyborczego Dutkiewicza – Sutryka, SLD i Nowoczesnej. Wezmą w niej udział m.in. Włodzimierz Czarzasty, Władysław Frasyniuk, Krzysztof Mieszkowski, Rafał Dutkiewicz, Bartłomiej Ciążyński czy Marek Dyduch. Konferencja odbędzie się w sali konferencyjnej w „Kamienicy pod aniołami”. Jak Czytaj więcej →