Premier Mateusz Morawiecki w pierwszym tygodniu stycznia uda się na Węgry, gdzie spotka się z premierem Viktorem Orbanem. W Dzienniku Ustaw zostaną opublikowane ustawy sądowe, co w praktyce uruchomi procedurę dot. wyboru nowej KRS, a w Sejmie zbierze się komisja zdrowia.

Na początku tygodnia odbędzie się posiedzenie zarządu Nowoczesnej – pierwsze w nowym składzie, a pod koniec tygodnia – wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego Kukiz ‘15. RMN wybierze nowego prezesa PAP, a prezydent Duda uda się do Szczyrku i Buczkowic, gdzie m.in. dokona symbolicznego otwarcia kolei kanapowej.

*****

Zarząd Nowoczesnej. We wtorek zbierze się zarząd Nowoczesnej – pierwszy raz w nowych składzie. Kierownictwo partii Katarzyny Lubnauer ma wybrać wiceprzewodniczących – już wiadomo, że tej funkcji nie będzie pełnić Ryszard Petru. Lubnauer przyznała też, że dostanie od zarządu mandat do prowadzenia rozmów z innymi partiami opozycyjnymi.

Morawiecki na Węgrzech. W środę premier Mateusz Morawiecki uda się do Budapesztu, gdzie spotka się z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Szefowi polskiego rządu będzie towarzyszył także Witold Waszczykowski, o czym mówił na ostatniej konferencji prasowej.

Komisja zdrowia. W środę o 11:00 odbędzie się posiedzenie komisji zdrowia, na której minister zdrowia ma przedstawić informację w sprawie skali i skutków wypowiedzianych klauzul opt-out. To specjalne posiedzenie – jak twierdzi Bartosz Arłukowicz – bo wcześniej nie było planowane i zostało zwołane na kilka dni przed.

Ustawy sądowe. Najpóźniej w środę w Dzienniku Ustaw zostaną opublikowane tzw. ustawy sądowe. Ustawa o SN wchodzi w życie po 3 miesiącach, ale już ustawa o KRS po 14 dniach, co w praktyce oznacza że w styczniu rocznie się procedura dot. wyboru nowej rady – choć do samego głosowania w Sejmie raczej nie dojdzie w tym miesiącu.

PAD w Szczyrku i Buczkowicach. W czwartek o 11:30 prezydent Andrzej Duda dokona symbolicznego otwarcia kolei kanapowej Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku. Następnie, o 12:15 w Buczkowicach spotka się z kadrą nauczycielską i uczniami Szkoły Mistrzostwa Sportowego Sportów Zimowych Szczyrk.

Wybór prezesa PAP. W czwartek Rada Mediów Narodowych zajmie się wyborem prezesa Polskiej Agencji Prasowej. Spółka nie ma prezesa od października. W porządku obrad posiedzenia jest punkt dotyczący zmian kadrowych w PAP. Według informacji “Presserwisu” poważnym kandydatem na stanowisko prezesa PAP jest Filip Rdesiński.

Wyjazdowe posiedzenie klubu Kukiz ‘15. W czwartek i piątek odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu Kukiz ‘15 w Ciechocinku. Parlamentarzyści mają omówić m.in. strategię na 2018 rok, w tym na nadchodzące wybory samorządowe.

Fot. B.Kosiński/MR