Mamy pomysł na samorząd, plan w jaki sposób Polska powinna zacząć działać tak żebyśmy każdego dnia budzili się z dumą i patrzyli na swoją społeczność lokalną. Powiedzieli: tak, my dobrze inwestujemy, dobrze że sobą żyjemy. Co nas dzisiaj tłamsi? Korupcja, walka polityczna, poczucia czasami frustracji, braku perspektyw ale też fatalne relacje jakie dominują naszą sceną, nie tylko polityczną, ale w życiu społecznym – mówiła Barbara Nowacka w trakcie konwencji samorządowej Inicjatywy Polskiej. Jak mówiła dalej:

„Polska może i musi być kolorowa, otwarta, przyjazna, radosna, postępowa. To są zdania dla nas, dla naszych samorządowców, bo samorządy to reduta wolności, ale też prawdziwe mechanizmy które dostajemy do rąk żeby kształtować przyszłe społeczeństwo i te wyzwania stoją przed wami, działaczami, aktywistami Inicjatywy Polskiej i naszymi przyjaciółmi, których tutaj zaprosiliśmy”

Chcemy porozmawiać bo z kim budować Polskę progresywną, otwartą, wolną od walk plemiennych i podziałów jak nie z tymi, którzy myślą tak jak my? Progresywnie, otwarcie ale też mądrze i poważnie o Polsce i społeczeństwie – stwierdziła Nowacka, w swoim wystąpieniu poruszając m.in. temat edukacji i kultury.

„Edukacja może być taka jaka jest schematyczna, ograniczona do programów nauczania. To co dzisiaj proponuje się to tak naprawdę wykluczenie dużej części ludzi z terytoriów wiejskich, którzy tracą przez brak gimnazjów szansę na rozwój i lepszą naukę, edukację. To się właściwie już stało. Ale to nie oznacza że my możemy się poddać, że my osoby progresywne, lewicowe, chcące działać społecznie załamiemy ręce przy jednej reformie. Jest bardzo wiele do zrobienia poprzez samorządy, bo samorządy mają mechanizmy które pozwolą chociażby na to żeby szkołę otworzyć, żeby ta szkoła nie była wyłącznie budynkiem zamkniętym, działającym od do, a potem w sposób komercyjny wynajmujący sale. Ta szkoła powinna też otworzyć się na osoby starsze (…) Edukacja prawna wydaje mi się jedną z ważniejszych rzeczy, którą trzeba wprowadzić do szkół, którą można wprowadzić do szkół poprzez samorządy i to będzie jedna z rzeczy, o których będziemy chcieli z wami porozmawiać”

Jak mówiła dalej:

„Kultura musi stanowić fundament naszego społeczeństwa i jest to absolutnie możliwe, tylko znowu trzeba zacząć od tej najwcześniejszej edukacji. Dzisiaj sami wiecie ile kosztują bilety. Są teatry, do których można pójść za nieduże pieniądze, jak się ma oczywiście tyle szczęścia, że mieszka się w dużym mieście, żeby pójść do teatru bo już wyprawa z mniejszej miejscowości to olbrzymie koszty, nie mówiąc o czasie. To co my chcemy to namawiać szkoły i samorządy żeby inwestowały od najmłodszych lat w edukację kulturalną, żeby każdy uczeń mógł raz przynajmniej do roku z wycieczką szkolną pójść zobaczyć tę kulturę do której ciężej się dostać, teatr, opera, filharmonia. Raz do roku bezpłatnie samorządy na to stać, a nas jako społeczeństwa nie stać na to by nasza młodzież nie znała naszej kultury”

Nowacka mówiła też m.in. o świeckości samorządu, a także o odpowiedzialności samorządów za mieszkania: – Jeżeli Polska ma się dobrze rozwijać, to samorządy muszą wziąć na siebie odpowiedzialność nie tylko za mieszkanie socjalne, bo to jest ich obowiązek, ale muszą wziąć też na siebie obowiązek tworzenia nowych mieszkań tak by każda osoba która przyjeżdża pracować mogła sobie pozwolić na wynajęcie takiego mieszkania. Bez tego wynajęcia taniego mieszkania znowu nie będzie rozwijał się przemysł i gospodarka.

„Dzisiaj rozmawiamy w wyjątkowo trudnej sytuacji, gdy nagle została wyłożona propozycja reformy samorządowej, która prowadzi do rzeczy bardzo złej, do upartyjnienia samorządu, bo jeżeli są małe okręgi, to wygrywają 1-2 duże partie. Cała reszta staje się wykluczona. Co więcej, polityczne spory zaczynają wpływać na decyzje lokalne, a piaskownica, droga przy szkole, remont tego czy innego parku, inwestycje w mieszkania to nie są sprawy które mają barwy partyjne. One mają barwy biało-czerwone”

Nie możemy pozwolić na zabijanie samorządów przez partyjniactwo. Chcemy poważnej rozmowy o przyszłości Polski, programie, o tym dokąd mamy zmierzać. Wiemy ze będą na nas naciski żebyśmy grupowali się w obozy partyjne, a my chcemy bardzo wyraźnie powiedzieć: Inicjatywa Polska jest gotowa do poważnej rozmowy o Polsce, Warszawie, ale rozmowy opartej o programie – dodała.

Fot. Twitter Dariusza Jońskiego