Polityczny plan tygodnia: decyzja PAD ws Apteki dla aptekarza, nadzwyczajne ZO sędziów SN, wizyta prezydenta Niemiec, Kongres Prawników

W nadchodzącym tygodniu premier Szydło kontynuuje wizytę w Chinach – do Polski wróci na wtorkowe posiedzenie rządu, na którym zostanie przyjęta reforma komorników i zmiana w Prawie prasowym dot. autoryzacji.

W najbliższych dniach prezydent Duda ogłosi swoją decyzję w sprawie tzw. ustawy “Apteka dla aptekarza”. Nieoficjalnie mówi się, że PAD może ją zawetować. Ponadto na początku tygodnia prezydent Duda przyjmie prezydenta Łotwy, a pod koniec tygodnia – prezydenta Niemiec.

We wtorek PAD weźmie udział w obchodach święta Straży Granicznej w Zamościu, w Parczewie spotka się z mieszkańcami, a dzień później w środę przyjmie uczestników Szczytu przewodniczących parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej.

We wtorek na posiedzenie unijnej Rady ds. Ogólnych ma trafić sprawa prowadzonej wobec Polski przez KE procedury ochrony praworządności. Sam Frans Timmermans przyznał jednak ostatnio, że w sprawie Polski nie jest jeszcze czas na podejmowanie dalszych działań.

W tym tygodniu odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego oraz Kongres Prawników. W ciągu tygodnia zbierze się także Senat na dwudniowym posiedzeniu.

*****

Szydło w Chinach. W najbliższym tygodniu premier Szydło będzie kontynuować wizytę w Chinach, gdzie weźmie udział w forum Pasa i Szlaku. W niedzielę szefowa rządu pojawi się na ceremonii otwarcia i oficjalnym obiedzie, w poniedziałek weźmie udział w I i II sesji plenarnej. W poniedziałek/wtorek Szydło wróci do Polski, by wziąć udział w posiedzeniu rządu.

Decyzja PAD ws Apteki dla aptekarza. W poniedziałek lub wtorek prezydent Duda powinien ogłosić swoją decyzję ws ustawy “Apteka dla aptekarza”. Senat nie wniósł poprawek 21 kwietnia, więc teoretycznie termin upłynął w ubiegłym tygodniu, ale liczy się data wpływu do Kancelarii Prezydenta – w praktyce termin upływa w najbliższych dniach. Nieoficjalnie mówi się, że PAD może zawetować ustawę.

Nadzwyczajne ZO sędziów SN. We wtorek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego poświęconego sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Sędziowie zwrócili się do I Prezesa SN o zwołanie nadzwyczajnego Zgromadzenia Sędziów Sądu Najwyższego, w celu zastanowienia się nad sytuacją wymiaru sprawiedliwości w Polsce, sposobem procedowania zmian ustrojowych w wymiarze sprawiedliwości i zapowiedziom zmian w przepisach dotyczących działania Sądu Najwyższego.

Rząd o reformie komorników i prawie prasowym. We wtorek o 15:00 ministrowie zajmą się projektami nowych ustaw o komornikach sądowych oraz o kosztach komorniczych – to tzw. reforma komorników. Rząd rozpatrzy też projekt nowelizacji Prawa prasowego, zakładający wprowadzenie ustawowych terminów na udzielenie autoryzacji – 6 godzin w przypadku dzienników i 24 godziny w przypadku czasopism. Ministerstwo Kultury chce też znieść sankcję karną i wprowadzić odpowiedzialność wykroczeniową.

Senat. We wtorek o 11:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Senatu. Senatorowie zajmą się m.in. nowelizacją ustawy o ochronie przeciwpożarowej, a także ustawą o restytucji narodowych dóbr kultury.

PO na Warmii i Mazurach. W najbliższą środę w województwie warmińsko-mazurskim odbędzie się kilkanaście spotkań z politykami PO. Spotkania odbędą się o 17:00 m.in. w Olsztynie, Elblągu, Nidzicy, Bartoszycach czy Mrągowie. To dalszy ciąg spotkań parlamentarzystów największej partii opozycyjnej – niedawno Grzegorz Schetyna mówił, że Platforma stara się jeździć po Polsce w każdym niesejmowym tygodniu.

Wizyta prezydenta Niemiec. W piątek na zaproszenie Andrzeja Dudy wizytę w Polsce złoży Frank-Walter Steinmeier wraz z małżonką. Będzie to jedna z pierwszych wizyt zagranicznych nowego prezydenta Niemiec. Prezydenci mają rozmawiać m.in. o przyszłości UE, polityce wschodniej czy relacjach transatlantyckich.

Kongres Prawników. W sobotę w Katowicach odbędzie się Kongres Prawników Polskich. Organizują go Krajowa Rada Radców Prawnych, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia i Naczelna Rada Adwokacka. Dominującym tematem – jak można przypuszczać – będą zmiany w sądownictwie forsowane przez rząd PiS. Kilka tygodni temu Zbigniew Ziobro dał do zrozumienia, że raczej nie pojawi się w Katowicach. W Polsat News mówił, że najpierw musi zobaczyć, jaki jest jego cel i prawdziwe intencje.

Kongres Nowoczesnej. – 21 maja będzie konwencja programowa Nowoczesnej, gdzie chcemy przypomnieć, po powstaliśmy i jakie mamy ważne elementy programowe. Czym wyróżniamy się od innych partii, ale pozytywnie, bo każdy jest trochę inny, po to, aby wyborcy mogli się z nim utożsamiać, głosując w wyborach – zapowiedział w ubiegłym tygodniu Ryszard Petru w „Faktach po faktach” TVN24.

Fot. Kancelaria Prezydenta

Pozostałe z : Plac300

Wojciech Dąbrowski wyrzucony z Polskiego Radia po piątkowej rozmowie z premier Szydło

Prowadzący „Sygnały dnia” Wojciech Dąbrowski rozstaje się z Polskim Radiem – dowiaduje się 300POLITYKA. Według naszych informacji, bezpośrednim powodem takiej decyzji jest piątkowy wywiad z premier Beatą Szydło. Dziennikarz w rozmowie z nami nie chciał komentować sprawy, ale przyznał, że został poproszony o wzięcie nieplanowanego urlopu z sugestią, że do pracy Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: przesłuchania P. przez komisję śledczą, rozprawy KW, konwencje PO i PiS, koniec kadencji Biernata

Tydzień w polityce rozpoczną pierwsze przesłuchania ws. afery reprywatyzacyjnej przez tzw. komisję weryfikacyjną. W poniedziałek mają zostać przesłuchani urzędnicy z warszawskiego ratusza, w czwartek – m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, która już zapowiedziała, że się nie stawi. W poniedziałek upływa kadencja Stanisława Biernata w TK – w praktyce oznacza to tyle, że Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: RE o Brexicie, targi w Hanowerze, Senat o wycince drzew, PAD w Meksyku

Jednym z najważniejszych wydarzeń nadchodzącego tygodnia będzie nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej poświęcone wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Z kolei już na początku tygodnia premier Szydło wraz z wicepremierami Morawieckim i Gowinem wezmą udział w targach przemysłowych w Hanowerze. Senat zajmie się tzw. ustawą dot. wycinki drzew – być może w Czytaj więcej →

Oni mają skłonność do pomników, a my do życia dzisiaj i jutro – 300POLITYKA u Hanny Gronkiewicz-Waltz

Donald Tusk – Szef Rady Europejskiej. Mam z nim dość dobry kontakt, chociaż nie ma łatwego charakteru.  Na czym polega niełatwość tego charakteru? – Np. że się irytuje. Przeklinał przy pani? – Nie, nigdy. Jak się pytam, czemu się na mnie irytujesz, to mówił: no wiesz, na ciebie mogę. U niego widać tę złość, Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: rocznica katastrofy smoleńskiej i konferencja podkomisji, rozmowa PAD-Macierewicz, rząd o ochronie zwierząt

Ten tydzień w polityce to przede wszystkim 7. rocznica katastrofa smoleńskiej połączona z konferencją tzw. podkomisji smoleńskiej. W poniedziałek przed Pałacem Prezydenckim mają przemówić najpierw prezydent Andrzej Duda, a następnie – tradycyjnie wieczorem – Jarosław Kaczyński. Także w tym tygodniu rząd zajmie się zmianami w ustawie o ochronie zwierząt, PO przedstawi Czytaj więcej →