Polityczny plan tygodnia: decyzja PAD ws Apteki dla aptekarza, nadzwyczajne ZO sędziów SN, wizyta prezydenta Niemiec, Kongres Prawników

W nadchodzącym tygodniu premier Szydło kontynuuje wizytę w Chinach – do Polski wróci na wtorkowe posiedzenie rządu, na którym zostanie przyjęta reforma komorników i zmiana w Prawie prasowym dot. autoryzacji.

W najbliższych dniach prezydent Duda ogłosi swoją decyzję w sprawie tzw. ustawy “Apteka dla aptekarza”. Nieoficjalnie mówi się, że PAD może ją zawetować. Ponadto na początku tygodnia prezydent Duda przyjmie prezydenta Łotwy, a pod koniec tygodnia – prezydenta Niemiec.

We wtorek PAD weźmie udział w obchodach święta Straży Granicznej w Zamościu, w Parczewie spotka się z mieszkańcami, a dzień później w środę przyjmie uczestników Szczytu przewodniczących parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej.

We wtorek na posiedzenie unijnej Rady ds. Ogólnych ma trafić sprawa prowadzonej wobec Polski przez KE procedury ochrony praworządności. Sam Frans Timmermans przyznał jednak ostatnio, że w sprawie Polski nie jest jeszcze czas na podejmowanie dalszych działań.

W tym tygodniu odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego oraz Kongres Prawników. W ciągu tygodnia zbierze się także Senat na dwudniowym posiedzeniu.

*****

Szydło w Chinach. W najbliższym tygodniu premier Szydło będzie kontynuować wizytę w Chinach, gdzie weźmie udział w forum Pasa i Szlaku. W niedzielę szefowa rządu pojawi się na ceremonii otwarcia i oficjalnym obiedzie, w poniedziałek weźmie udział w I i II sesji plenarnej. W poniedziałek/wtorek Szydło wróci do Polski, by wziąć udział w posiedzeniu rządu.

Decyzja PAD ws Apteki dla aptekarza. W poniedziałek lub wtorek prezydent Duda powinien ogłosić swoją decyzję ws ustawy “Apteka dla aptekarza”. Senat nie wniósł poprawek 21 kwietnia, więc teoretycznie termin upłynął w ubiegłym tygodniu, ale liczy się data wpływu do Kancelarii Prezydenta – w praktyce termin upływa w najbliższych dniach. Nieoficjalnie mówi się, że PAD może zawetować ustawę.

Nadzwyczajne ZO sędziów SN. We wtorek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego poświęconego sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Sędziowie zwrócili się do I Prezesa SN o zwołanie nadzwyczajnego Zgromadzenia Sędziów Sądu Najwyższego, w celu zastanowienia się nad sytuacją wymiaru sprawiedliwości w Polsce, sposobem procedowania zmian ustrojowych w wymiarze sprawiedliwości i zapowiedziom zmian w przepisach dotyczących działania Sądu Najwyższego.

Rząd o reformie komorników i prawie prasowym. We wtorek o 15:00 ministrowie zajmą się projektami nowych ustaw o komornikach sądowych oraz o kosztach komorniczych – to tzw. reforma komorników. Rząd rozpatrzy też projekt nowelizacji Prawa prasowego, zakładający wprowadzenie ustawowych terminów na udzielenie autoryzacji – 6 godzin w przypadku dzienników i 24 godziny w przypadku czasopism. Ministerstwo Kultury chce też znieść sankcję karną i wprowadzić odpowiedzialność wykroczeniową.

Senat. We wtorek o 11:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Senatu. Senatorowie zajmą się m.in. nowelizacją ustawy o ochronie przeciwpożarowej, a także ustawą o restytucji narodowych dóbr kultury.

PO na Warmii i Mazurach. W najbliższą środę w województwie warmińsko-mazurskim odbędzie się kilkanaście spotkań z politykami PO. Spotkania odbędą się o 17:00 m.in. w Olsztynie, Elblągu, Nidzicy, Bartoszycach czy Mrągowie. To dalszy ciąg spotkań parlamentarzystów największej partii opozycyjnej – niedawno Grzegorz Schetyna mówił, że Platforma stara się jeździć po Polsce w każdym niesejmowym tygodniu.

Wizyta prezydenta Niemiec. W piątek na zaproszenie Andrzeja Dudy wizytę w Polsce złoży Frank-Walter Steinmeier wraz z małżonką. Będzie to jedna z pierwszych wizyt zagranicznych nowego prezydenta Niemiec. Prezydenci mają rozmawiać m.in. o przyszłości UE, polityce wschodniej czy relacjach transatlantyckich.

Kongres Prawników. W sobotę w Katowicach odbędzie się Kongres Prawników Polskich. Organizują go Krajowa Rada Radców Prawnych, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia i Naczelna Rada Adwokacka. Dominującym tematem – jak można przypuszczać – będą zmiany w sądownictwie forsowane przez rząd PiS. Kilka tygodni temu Zbigniew Ziobro dał do zrozumienia, że raczej nie pojawi się w Katowicach. W Polsat News mówił, że najpierw musi zobaczyć, jaki jest jego cel i prawdziwe intencje.

Kongres Nowoczesnej. – 21 maja będzie konwencja programowa Nowoczesnej, gdzie chcemy przypomnieć, po powstaliśmy i jakie mamy ważne elementy programowe. Czym wyróżniamy się od innych partii, ale pozytywnie, bo każdy jest trochę inny, po to, aby wyborcy mogli się z nim utożsamiać, głosując w wyborach – zapowiedział w ubiegłym tygodniu Ryszard Petru w „Faktach po faktach” TVN24.

Fot. Kancelaria Prezydenta

Pozostałe z : Plac300

Polityczny plan tygodnia: odchudzenie rządu, komisja o IPN, spotkanie Brudziński-Hermeliński, posiedzenie Senatu

W poniedziałek premier Morawiecki – jak zapowiedział – ma ogłosić zmniejszenie rządu. W sumie posady ma stracić mniej więcej 1/5 wiceministrów. Także w poniedziałek odbędzie się Zgromadzenie Ogólne sędziów NSA. We wtorek Joachim Brudziński spotka się z Wojciechem Hermelińskim, a w czwartek zbierze się sejmowa komisja ws. wniosku prezydenta Dudy Czytaj więcej →

„Schetyna jawi się dzisiaj jako główny „utrwalacz” władzy PiS”. Jacek Wojciechowicz odchodzi z PO

– Mimo że od dwóch lat państwo polskie jest niszczone przez Prawo i Sprawiedliwość, opozycji nie udało się ani zatrzymać tych szkodliwych działań ani zbudować realnej, dającej nadzieję alternatywy. Platforma Obywatelska nieudolnie próbuje zatrzymać złą zmianę. Bez szybkiej i radykalnej zmiany sposobu zarządzania i działania Platformy Obywatelskiej skazujemy Polskę na Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: nieformalne spotkanie 27 szefów państw i rządów, KO w Poznaniu, komisja o SKW, tweetup PSL, zarząd PO

Nadchodzący tydzień w polityce to m.in. nieformalne spotkanie 27 szefów państw i rządów. Posiedzenie Sejmu odbędzie się dopiero pod koniec lutego, ale już we wtorek sejmowa komisja zajmie się zmianami na stanowisku zastępców szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W poniedziałek w Warszawie odbędzie się tweetup PSL, a w Białymstoku kolejne spotkanie dyskusyjne Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Morawiecki w Libanie i Berlinie, PAD na Litwie, Senat o Konstytucji dla biznesu

Na początku nadchodzącego tygodnia premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Libanu, a pod koniec tygodnia – do Niemiec, gdzie spotka się z kanclerz Angelą Merkel. W planie prezydenta Andrzeja Dudy jest z kolei wizyta na Litwie. W tym tygodniu Rafał Trzaskowski – jak zapowiedział – przedstawi pierwsze propozycje Czytaj więcej →