Jednym z najważniejszych wydarzeń nadchodzącego tygodnia będzie nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej poświęcone wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Z kolei już na początku tygodnia premier Szydło wraz z wicepremierami Morawieckim i Gowinem wezmą udział w targach przemysłowych w Hanowerze.

Senat zajmie się tzw. ustawą dot. wycinki drzew – być może w końcu, po dobrych kilku tygodniach, uda się zakończyć proces legislacyjny, jeżeli senatorowie przyjmą nowelizację bez poprawek. Z kolei rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się Aktualizacją Programu Konwergencji.

Także w tym tygodniu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz szef BBN Paweł Soloch udają się do USA. W Waszyngtonie spotkają się z przedstawicielami amerykańskiej administracji. Wśród tematów rozmów ma być kwestia ewentualnego spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

*****

Targi Hannover Messe. W niedzielę i poniedziałek premier Beata Szydło bierze udział w targach przemysłowych odbywających się w Hanowerze. Na 17:45 zaplanowano powitanie szefowej rządu przez kanclerz Angelę Merkel, a na 17:50 – family foto. Ceremonia otwarcia targów odbędzie się o 18:00. Ostatni zaplanowany punkt na niedzielę to obiad roboczy szefowej rządu i kanclerz Merkel o 19:35. Premier towarzyszą m.in. Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin. W poniedziałek, po otwarciu stoiska narodowego o 9:00 z udziałem kanclerz Merkel, premier Szydło, wicepremierów oraz polskiej delegacji, przewidziana jest wizytacja stoisk polskich i niemieckich wystawców.

PAD w Meksyku. Para Prezydencka w niedzielę rozpoczyna wizytę w Meksyku. Na poniedziałek zaplanowano m.in. spotkania z prezydentem Meksyku oraz merem miasta Meksyk, a także udział Forum Gospodarczym Polska-Meksyk z udziałem przedsiębiorców. We wtorek PAD weźmie udział w uroczystości otwarcia Zagranicznego Biura
Handlowego PAIH w Mieście Meksyk, a także w uroczystej sesji Senatu. Z kolei w czwartek w Pałacu Prezydenckim prezydent Duda spotka się z wiceprezydentem Indii Mohammadem Hamidem Ansarim.

Szczyt przewodniczących parlamentów UE. Przyszłość UE jako podmiotu globalnego w kontekście zmian zachodzących na świecie to główny temat konferencji przewodniczących unijnych parlamentów, która odbędzie się w niedzielę i poniedziałek. W obradach w stolicy Słowacji weźmie udział marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Na marginesie parlamentarnego szczytu planowane jest także spotkanie szefów parlamentów Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie w Bratysławie ma być też poświęcone roli parlamentów narodowych.

Rząd o aktualizacji programu konwergencji. Na wtorkowym posiedzeniu – które rozpocznie się o 12:00 – rząd ma rozpatrzyć Aktualizację Programu Konwergencji, o czym poinformował minister Skiba. Z wstępnych założeń wynika, że PKB w 2017 r. wzrośnie o 3,6%, a w 2018 r. o 3,8%. Deficyt sektora finansów publicznych w 2017 r. ma wynieść wyniesie 2,9% PKB, w 2018 r. 2,5% PKB, w 2019 r. 2,0%, a rok później 1,2% PKB. Rząd zajmie się też m.in. projektem uchwały w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 oraz projektem ustawy o wykonywaniu zadań z zakresu promocji polskiej gospodarki przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu Spółka Akcyjna.

Senat o wycince drzew. W środę o 11:00 rozpocznie się dwudniowe, drugie w tym miesiącu posiedzenie Senatu. Senatorowie zajmą się m.in. nowelizacją ustawy o ochronie przyrody, w tym przypadku częściej nazywaną ustawą o wycince drzew. Propozycja PiS zakłada, iż właściciel nieruchomości będzie musiał zgłosić chęć usunięcia drzewa do urzędu gminy. Jeżeli Senat nie wprowadzi poprawek, nowelizacja – po podpisaniu przez prezydenta – wejdzie w życie po 14 dniach.

Szczyt RE. W sobotę odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej – bez udziału Wielkiej Brytanii – na której zostaną przyjęte wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu W wytycznych określone zostaną ramy negocjacji oraz ogólne stanowiska i zasady, którymi UE będzie się kierować w trakcie ich trwania. Projekt wytycznych przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przedstawił państwom członkowskim 31 marca.

Fot. European Council