Polityczny plan tygodnia: kongres EPP, spotkanie Dudy z Macierewiczem, Kongres Innowatorów, konferencja Morawieckiego i Bieńkowskiej

W tym tygodniu w Warszawie odbędzie się Kongres Innowatorów z udziałem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Wydarzenie rozpocznie się już w poniedziałek wieczorem, a właściwa część odbędzie się we wtorek. Debatę z udziałem premierów zaplanowano na 15:00, a na 16:00 – podpisanie Deklaracji Warszawskiej.

Ten tydzień to także kongres EPP na Malcie – w którym weźmie udział Grzegorz Schetyna – spotkanie prezydenta Dudy z ministrem Macierewiczem, konferencja z udziałem Mateusza Morawieckiego i Elżbiety Bieńkowskiej, dwudniowe posiedzenie Senatu oraz możliwa decyzja głowy państwa w sprawie ustawy dot. powołania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

W piątek ma się odbyć ogólnopolski strajk nauczycieli organizowany przez ZNP. Z kolei w poniedziałek Sławomir Nitras – jak zapowiedział na Facebooku – przekaże prezent Joachimowi Brudzińskiemu. Korzystając z dnia, kiedy posłowie pełnią dyżury poselskie w swoich biurach, o 12:00 uda się do jego biura poselskiego i wręczy mu flagę europejską.

*****

Platforma. W poniedziałek Grzegorz Schetyna pojawi się w Krakowie na Europejskim Kongresie Samorządów – weźmie udział w panelu dot. pomysłów Platformy na samorząd. We wtorek podczas gabinetu cieni zostaną przedstawione założenia ustawy o młodzieży. Środa i czwartek to szczyt EPP, a w sobotę – spotkanie w Łodzi z 200 samorządowcami dot. przygotowań do wyborów samorządowych.

Kongres Innowatorów. We wtorek w Warszawie odbędzie się międzynarodowy kongres, z udziałem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Jak zapowiadają organizatorzy, kongres będzie okazją do prezentacji praktycznego wymiaru innowacyjności oraz miejscem dyskusji nad współpracą w tej części Europy. Podczas CEE Innovators Summit zostanie podpisana międzyrządowa “Deklaracja Warszawska” w sprawie innowacyjności naszego regionu oraz zostanie zaprezentowany raport Polskiego Funduszu Rozwoju na temat rynku Venture Capital w regionie. Udział w wydarzeniu zapowiedziały również Susan Wojcicki, prezes YouTube oraz prof. Mariana Mazzucato z Uniwersytetu Sussex.

PAD. Prezydent Duda ma w tym tygodniu napięty harmonogram. W niedzielę i poniedziałek złoży wizytę w Słowenii, we wtorek weźmie udział w koncercie z okazji 80. rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego, a także spotka się z prezesem Youtube’a. Także we wtorek przyjmie członków Prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy, a w środę spotka się z przedstawicielami społeczności ormiańskiej zamieszkującej w Polsce. Z kolei na czwartek ma zaplanowaną wizytę w Elektrowni Połaniec i w Staszowie.

Komisja weryfikacyjna. 9 marca Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o tzw. komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Prezydent ma 21 dni na decyzję, więc wychodzi na to, że do końca najbliższego tygodnia powinien podjąć decyzję w tej sprawie. Teoretycznie decyzja może się przeciągnąć – wszystko bowiem zależy od tego, kiedy ustawa formalnie wpłynęła do Kancelarii Prezydenta.

Senat. W środę zbiera się Senat na dwudniowym posiedzeniu. Senatorowie zajmą się m.in. prezydencką ustawą o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Posiedzenie rozpocznie się w środę o 11:00.

Kongres EPP. W środę i czwartek na Malcie odbędzie się kongres EPP. W planach jest m.in. wybór nowego wiceszefa, w miejsce Jacka Saryusza-Wolskiego – to właśnie z tego powodu, jak pisała “Gazeta Wyborcza”, Platforma opóźniała złożenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności. Największa partia opozycyjna obawiała się bowiem, że marszałek Sejmu zwoła nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Schetyna ma przemawiać w środę, w czwartek spotka się z Donaldem Tuskiem, Angelą Merkel i innymi politykami EPP.

Spotkanie Duda-Macierewicz. W piątek w siedzibie BBN odbędzie się spotkanie Andrzeja Dudy z Antonim Macierewiczem. To konsekwencja ubiegłotygodniowego listownego sporu, do którego doszło między prezydentem a szefem MON. Wątpliwości PAD dotyczą obsady ataszatów wojskowych m.in. w Londynie i Waszyngtonie, a także opóźnień w tworzeniu wielonarodowego dowództwa dywizji NATO w Elblągu. Marek Magierowski kilka dni temu przyznał, że “prezydent nie jest usatysfakcjonowany odpowiedziami ministra Macierewicza”.

Konferencja Morawieckiego i Bieńkowskiej. W piątek Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Komisją Europejską organizuje w Warszawie szóstą edycję Forum Jednolitego Rynku – SIMFO 2017. Wydarzeniu będzie towarzyszyć briefing z udziałem Mateusza Morawieckiego i Elżbiety Bieńkowskiej.

Fot. Platforma

Pozostałe z : Plac300

Polityczny plan tygodnia: debata konstytucyjna z PAD, rząd o sytuacji po nawałnicach i POZ

Rząd po przerwie. W czwartek o 12:00 ministrowie wysłuchają informacji szefa MSWiA o działaniach podejmowanych w związku z sytuacją powstałą w wyniku nawałnic w Polsce w sierpniu i pomocy udzielanej poszkodowanym. Będzie to pierwsze posiedzenie rządu po przerwie. Rząd zajmie się także projektem ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, wysłucha również Czytaj więcej →

Schetyna apeluje o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej

– Bardzo wyraźnie chcemy stąd, spod urzędu wojewódzkiego w Gdańsku powiedzieć: potrzebna jest i to jest mój, nasz apel do premier Szydło, rząd musi uznać fakty, które dzisiaj widzieliśmy tam, w okolicach Rytla i innych miejsc. Musi zostać uznany stan klęski żywiołowej. Trzeba w sposób systemowy, ale też konsekwentny pomagać Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: przesłuchanie Tuska, rząd o PSO, dodatkowe posiedzenie SN, komisja o wniosku PiS do TK

W tym tygodniu dojdzie do przesłuchania Donalda Tuska w jednym z tzw. śledztw okołosmoleńskich. W serwisach społecznościowych pojawiły się już banery reklamujące inicjatywę powitania byłego premiera, ale sam zainteresowany na Twitterze schodził nastroje entuzjastów powitania: – Dzięki za wsparcie, ale #WielkiSpacer będzie długi. Zachowajcie siły. Jesteście przyszłością – nie bierzcie na Czytaj więcej →

Wojciech Dąbrowski wyrzucony z Polskiego Radia po piątkowej rozmowie z premier Szydło

Prowadzący „Sygnały dnia” Wojciech Dąbrowski rozstaje się z Polskim Radiem – dowiaduje się 300POLITYKA. Według naszych informacji, bezpośrednim powodem takiej decyzji jest piątkowy wywiad z premier Beatą Szydło. Dziennikarz w rozmowie z nami nie chciał komentować sprawy, ale przyznał, że został poproszony o wzięcie nieplanowanego urlopu z sugestią, że do pracy Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: przesłuchania P. przez komisję śledczą, rozprawy KW, konwencje PO i PiS, koniec kadencji Biernata

Tydzień w polityce rozpoczną pierwsze przesłuchania ws. afery reprywatyzacyjnej przez tzw. komisję weryfikacyjną. W poniedziałek mają zostać przesłuchani urzędnicy z warszawskiego ratusza, w czwartek – m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, która już zapowiedziała, że się nie stawi. W poniedziałek upływa kadencja Stanisława Biernata w TK – w praktyce oznacza to tyle, że Czytaj więcej →