„Skuteczna Europa” – to jedno z głównych haseł, które przebija się w wystąpieniu Ryszarda Petru w ramach 10-tej edycji Berlin Freedom Speech. Na berlińskim Allianz Forum Ryszard Petru – na zaproszenie Fundacji Friedricha Naumanna – mówił przede wszystkim o wielkich wyzwaniach stojących przed współczesną Europą i ich źródłach – m.in. politycznej krótkowzroczności liderów. Skrytykował też zbyt gorliwe „mikrosterowanie” i brak odpowiedniej refleksji w skali makro, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa. Nie zabrakło też kilku odniesień do krajowej polityki i do „bałaganu” w Polsce. Oto 11 kluczowych fragmentów przemówienia.

— EUROPA JEST NA KRAWĘDZI: „Musi to zostać powiedziane, że my – Europejczycy – jesteśmy na krawędzi. Minęły czasy poprawności politycznej. Jako ekonomista mam zwyczaj koncentrowania się na rozwiązaniach, które są skuteczne. Ale to nie jest jedyny powód dlaczego dyskutuję o skuteczności. Wierzę, że powód większości problemów – w Europie i innych krajach – wymaga silnej współpracy pomiędzy narodami i że powinniśmy skupić się nad rezultatami. Bardziej niż kiedykolwiek, leży to w interesie obywateli Europy. Ale żeby przedstawić skuteczne rozwiązania, musi na początek zostać przeprowadzona diagnoza”

— POLITYCY POZOSTAWALI ŚLEPI: „Było wiele polityk, które się nie sprawdziły. Czasami była zbyt dużo biurokracji. Czasami regulacje nie okazały się skuteczne. Albo prowadzone polityki źle wybrały cel lub były źle koordynowane. W tym samym czasie, problemy narastały, ale politycy pozostawali ślepi lub bali się podejmowania śmiałych, odważnych decyzji. A teraz płacimy za to cenę. Powiedziałbym: bardzo wysoką cenę. Ryzykujemy utratę jednego z naszych członków (mam na myśli Wielką Brytanię)”

— DLA POLSKIEJ POLITYKI ZAGRANICZNEJ JEST TO NAJTRUDNIEJSZY MOMENT OD 1989 R.: „Dla polskiej polityki zagranicznej jest to najtrudniejszy moment od 1989 r. Jest to kluczowy moment również dla Unii Europejskiej. Wybory, których będziemy dokonywać i drogi, którymi pójdziemy Będą miały ogromne konsekwencje dla następnych generacji. Chcę żeby było jasne co to oznacza. Obecnie Europa stoi naprzeciw różnorodnych kryzysów. Europejczycy nie wierzą elitom politycznym. Złoszczą ich politycy. Wspólny europejski sen po postu ich rozczarowuje”.

— UE ZBYT GORLIWIE MIKRO-STERUJE ŻYCIEM LUDZI: „Ale zanim znajdziemy odpowiedzi, musimy przeprowadzić analizę dlaczego stoimy w obliczu tych nierozwiązanych kryzysów.? Czy jest to po prostu błąd populizmu? Lub może populizm jest usprawiedliwiony? Powiedziałbym, obydwa. Jeżeli popatrzycie na obraz Europy w ostatnich latach. Jest mało z czego można być dumnym. Nasze całe sąsiedztwo jest w ogniu. Obydwa, na Południu i na Wschodzie. Nasze dwa symbole – jedna waluta i brak kontroli granicznej są w najlepszym przypadku w nieładzie. Wielka Brytania jest na drodze opuszczenia UE. Bezrobocie wśród młodych ludzi jest wyższe niż kiedykolwiek. Jaki sygnał wysyła to do naszego społeczeństwa? Jedną z odpowiedzi jest to, że UE nie spełniła oczekiwań. Jest prawdą, że zbyt często jesteśmy zbyt gorliwi w mikro-sterowaniu życiem ludzkim a w tym samym czasie nie zajmujemy się bezpieczeństwem naszego społeczeństwa na poziomie makro”.

— PRZYSZŁOŚĆ EUROPY TO NIE JEST EUROPA A LA CARTE: „Szczerze wierzę, że przyszłość Europy – to nie jest Unia Europejska „a la carte”, w której każdy wybiera sobie pasujące mu danie – ponieważ to oznaczałoby koniec wspólnego projektu, koniec europejskiej solidarności. Czy pojawiające się kryzysy czegoś nas nauczyły? Zapewne tego, że politycy nie są w stanie znaleźć drogi porozumienia ponieważ UE brakuje wyraźnego przywództwa. Z tego powodu powinniśmy się skupić na tych zadaniach, które wymagają szybkich decyzji. Pomimo tego, że Polska nie jest członkiem strefy Euro, chciałbym, żeby mój kraj był uczestnikiem dyskusji o reformie EMU”.

— UE NIE MOŻE BYĆ ABSTRAKCYJNYM BYTEM: „Ja to nazywam skuteczną Europą. Obywatele są już zmęczeni teoretycznymi koncepcjami i modelami; ująłbym to tak: mniej słów a więcej czynów. Powinniśmy zacząć od sprawy niezwykle istotnej – edukacji ale tej rzeczywistej, skutecznej. W tej materii mamy poważnie niedociągnięcia. No tak, dużo łatwiej to powiedzieć niż zrobić – mógłby ktoś stwierdzić. Jaka jest realna propozycja? Oto moja odpowiedź: Unia Europejska nie może być abstrakcyjnym bytem. Chcę to wyraźnie podkreślić raz jeszcze: Europa powinna stać się naszą rzeczywistą i namacalną codziennością. W osiągnięciu tego celu edukacja odgrywa absolutnie kluczową rolę – choćby dlatego, że uczy wyciągania logicznych wniosków”.

— WOLNA EUROPA TO EUROPA SKUTECZNA:: „W jaki sposób możemy skutecznie zwalczać tzw. Państwo Islamskie i powstrzymywać Rosję – jeśli wymiana informacji i koordynacja polityki obronnej znajduje się na tak niskim poziomie Powinniśmy zadać sobie samym zasadnicze pytanie: co nas skłania do takiego zachowania? Czy to może: nasza świadomość, poczucie niezależności, duma własna? Wolna Europa dzisiaj, to Europa skuteczna. Ponieważ właśnie taka daje nam poczucie bezpieczeństwa. I, żeby to osiągnąć, nie wystarczy sobie wzajemnie ufać ponieważ zaufanie nie jest jedynie sprawą wyboru ale paląca potrzebą. Jestem gotów udzielić Unii Europejskiej większego kredytu zaufania, jeśli faktycznie udowodni ona, że jest w stanie się rozwijać. Właśnie z tego powodu integracja unijnego obszaru gospodarczego musi zostać dokończona. Najwyższa już pora umożliwić pełny, transgraniczny rozwój sektora usług. Nie doceniamy w pełni jego wielkiego znaczenia dla małych i średnich przedsiębiorstw. To właśnie one są katalizatorami wzrostu gospodarczego”.

— PROBLEMY MŚP TO WINA PAŃSTW CZŁONKOWSKICH: „W ostatnich pięciu latach 85% nowych miejsc pracy w UE Zostało stworzonych w sektorze MŚP. A one, niestety, nie mają dobrego klimatu do działalności transgranicznej. A więc? Gdzie leży rzeczywisty problem? To nie wina europejskich instytucji. Wina leży po stronie państw członkowskich! Zbyt często, poszczególne kraje, nie pozwalają przedsiębiorcom swobodnie działać Lub wprowadzają regulacje prawne, które są niezgodne z duchem unijnego wspólnego rynku, i służą ochronie wąskich narodowych interesów. Czy to też wina UE?”

— POTRZEBNA JEST NOWA UMOWA SPOŁECZNO-GOSPODARCZA: „W całej Europie, nie bacząc na granice potrzebujemy nowej umowy społeczno – gospodarczej. Młodzi ludzie są naszym kapitałem i atutem. To jest nasz obowiązek, aby dać im szansę na stworzenie warunków do bycia bardziej optymistycznymi Musimy pozwolić im spełniać swoje marzenia. I to jest wyzwanie dla naszego pokolenia”

— NIKT ZA POLAKÓW NIE ROZWIĄŻE NASZYCH PROBLEMÓW : „Nasze problemy są podobne do tych, którym stawia czoła cała Europa. Moja partia, Nowoczesna, została założona w ubiegłym roku, bo byłem przekonany, że Polska mogłaby zrobić więcej aby stawić czoła tym wyzwaniom. Teraz wiele osób, w tym ja sam, jest zszokowanych szybkością i zakresem zmian które zostały wprowadzone przez partię rządzącą. Jak wszyscy wiecie, w rezultacie Polska znajduje się pod obserwacją Komisji Europejskiej oraz Rady Europy. Nie chcę przeskakiwać do naszych politycznych i prawnych sporów. Ale chcę podkreślić jedną rzecz. Nikt nie rozwiąże naszych problemów jeżeli my, Polacy, nie możemy ich rozwiązać naszymi własnymi rękami. Czy to możliwe? Mocno wierzę, że tak”.

— NASZ OGROMNY BAŁAGAN JEST PRZEJŚCIOWY: „Nikt nie powinien nigdy kwestionować że Polacy nie są oddani wolności i że nie są oddani Europie. Pomimo naszych wewnętrznych problemów, i pomimo faktu że nasz obecny rząd tworzy ogromny bałagan. Mocno wierzę, że to tylko przejściowe. Zrobimy co możemy, aby wygrać następne wybory parlamentarne!”

fot. TT Nowoczesnej