Komisja Wenecka liczy na polityczne zakończenie sporu o TK – mówił we wtorkowej audycji 300POLITYKA W RDC marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak dodał, „przewodniczący Komisji mówił o zmianach w Konstytucji. Mówił nie tylko o kompromisie politycznym dotyczącym samej kwestii TK”. Karczewski zapewniał też, że projekt podatku od sklepów może ulec zmianom. „To że jest gotowy projekt, nie znaczy, że został uchwalony” – mówił Karczewski.
Oto kluczowe punkty naszej rozmowy.

O stanowisku przewodniczącego Komisji Weneckiej: „W obecności Komisji Wenecki przeprowadziliśmy [w Senacie] mini debatę między politykami PO a PiS. Przewodniczący [Komisji] powiedział, tak to określił – że to spór polityczny, który trzeba zażegnać, który musi zostać zakończony. We Włoszech taki spór trwał kilkanaście miesięcy. Odniosłem wrażenie, że przewodniczący i pozostali członkowie Komisji liczą na to porozumienie polityczne. Wyraziłem swoją opinię, że ten spór zostanie zakończony, gdy politycy będą zajmować się polityką, a sędziowie – przede wszystkim sędzia Rzepliński – będą zajmować się pracą. A sędzia Rzepliński jest politykiem, bo – jak się dowiaduje – nie zaprosił 5 sędziów na spotkanie z delegatami Komisji”.

O kompromisie: „Przewodniczący Komisji mówił o zmianach w Konstytucji. Czyli posunął się dalej, mówił nie tylko o kompromisie politycznym dotyczącym samej kwestii TK. Oni widzą potrzebę zmiany Konstytucji. A oni mają dużą wiedzę. Wiedzieli bardzo dokładnie, o czym rozmawiamy”.

O postawie PO: „Oni wykraczali poza zakres naszej dyskusji, mówili o ustawach, które wprowadzamy w życie, że są niekonstytucyjne. Sami wchodzili w rolę sędziów TK”

O propozycji zmiany Konstytucji wg Kukiza: „Przedstawiciele [Komisji] mówili o tym, co Kukiz mówi, o wybieraniu sędziów 2/3”.

O tym czy PiS poprze projekt Kukiza: „Bardzo dobrze, że coś się zaczyna robić. Nie możemy stać tak sztywno jak PO. To jest sprawa, o której powinno się rozmawiać. Komisja mówił o tym, co powinno się zrobić teraz i o tym, co trzeba zrobić w przyszłości. Ja uważam, że trzeba usiąść i rozmawiać”.

O propozycji rządu dot. opodatkowania handlu: „Faktycznie mam takie sygnały [dochodzące z różnych stron]. My nie przedstawiamy sztywnych rozwiązań. Jeśli te zmiany będą niekorzystne dla średnich przedsiębiorców, to trzeba się będzie zastanowić nad ich zmianami. Trzeba usiąść i rozmawiać. Jesteśmy na początku drogi, to że gotowy projekt, nie znaczy że został uchwalony. Do mnie docierają różne sygnały, przekażę je do MF i KPRM. Jeżeli takie jest stanowisko drobnych sprzedawców, to trzeba się nad tym zastanowić”

O likwidacji NFZ: „Nasze działania nie mogą doprowadzić do chaosu, nie mogą pogorszyć i tak nie najlepszej sytuacji w służbie zdrowia. MZ świetnie funkcjonuje. Duże gruntowne zmiany muszą być dobrze przygotowane. Nad tym trzeba popracować. Zmiana może systemowa nastąpić najwcześniej w 2017 lub 2018”.

O darmowych lekach: „Ten projekt wprowadza nas na pewną ścieżkę. Też odbiega od programu. Wcześniej mówiliśmy, że darmowe leki dla najbiedniejszych emerytów, teraz założenie jest takie, że dla wszystkich powyżej 75 lat, ale że będzie to ograniczone do pewnej grupy leków. Później lista byłaby rozszerzona. ostęp do leków będzie dla wszystkich, którzy tego najbardziej potrzebują – ludzi po 75. roku życia, dzieci, kobiet w ciąży. Ale to jest dobry kierunek”.

O podziale Mazowsza: „Nie słyszałem o pracach [w ministerstwach], o pomysłach tak. Jeśli chodzi o pomysł, to były, są i mam nadzieję że będą. W odpowiednim czasie trzeb to zrobić. Ja nie myślę o wyborach, ja myślę o tym, by rozwój województwa był zrównoważony”.

Fot. RDC