Pakiet dla przedsiębiorców, ustawa antyterrorystyczna, plany utworzenia nowych formacji wojskowych. To tylko niektóre zapowiedzi, których rząd Beaty Szydło dokonał w ostatnich dniach. W cieniu sejmowej batalii o Trybunał Konstytucyjny i wewnętrznej kampanii w PO trwają też przygotowania do konferencji COP21, która będzie pierwszym poważnym testem na arenie międzynarodowej dla nowego gabinetu. Oto 5 deklaracji, które zniknęły w w tym tygodniu w medialnym szumie.

Błaszczak i Kamiński piszą ustawą antyterrorystyczną. Bezpieczeństwo było jednym z głównych tematów expose, dlatego nie jest zaskoczeniem, że rząd ma przedstawić projekt tzw. ustawy antyterrorystycznej. Mariusz Błaszczak przedstawił w czwartek Sejmie informację rządu o bezpieczeństwie Polaków po zamachach w Paryżu i jednocześnie zadeklarował: „Wraz z ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych zostałem zobowiązany do przygotowania projektu ustawy antyterrorystycznej”. Taka ustawa – które będzie zapewne regulować kompetencje służb, ale i zapewne dotknie wolności obywatelskich, przepływu informacji w ramach administracji, telekomunikacji, możliwości organów ścigania itd – z całą pewnością będzie bardzo ważna nie tylko dla PiS, ale będzie też uważnie śledzona przez NGOsy, RPO i opozycję.

Czabański pełnomocnikiem rządu ds. reformy mediów publicznych. Krzysztof Czabański został powołany pełnomocnikiem rządu ds. reformy mediów publicznych. To on ma odpowiadać za koordynację działań w tej sprawie. Trudno przecenić polityczne znaczenie reformy, w ramach której mają powstać Media Narodowe i która na pewno będzie wiązała się z licznymi zmianami kadrowymi. Czabański został powołany na tę funkcję po tym, jak premier Szydło wydała specjalne rozporządzenie w tej sprawie, które zostało ogłoszone w czwartek. „Będziemy się uważnie przypatrywać, czy w ostatnim okresie przed reformą mediów ich władze nie działają na szkodę spółek”powiedział PAP Czabański.

Nowe ustawy gospodarcze. Premier Szydło w wywiadzie dla Rzeczpospolitej zapowiedziała, że rząd przyjmie pakiet ustaw dla przedsiębiorców: „W tej chwili pracuje nad nim wicepremier Morawiecki, a w przyszłym tygodniu powołam grono doradcze złożone ze wszystkich ministrów z resortów gospodarczych” – zapowiedziała. CIT w najbliższym czasie pozostaje jednak na tym samym poziomie. Jak zadeklarował bowiem minister Szałamacha: „Priorytetem na przyszły rok jest wprowadzenie polityki prorodzinnej, w tym programu 500+, a pozostałe cele, które pojawiły się w exposé, w tym obniżenie podatku CIT, będą musiały się do niego dostosować”.

Trzy brygady obrony terytorialnej na Wschodzie. Uwagę mediów przyciągnęły w tym tygodniu przede wszystkim deklaracje ministra Macierewicza dotyczące programu Wisła i śmigłowców Caracal, ale największe znaczenie dla obronności kraju mogą mieć deklaracje dotyczące utworzenia na wschodzie 3 brygad obrony terytorialnej. Mają to kosztować około 350 mln złotych. Jak informuje „Rz”, wzorem dla nowego projektu ma być dla MON brytyjska Armia Terytorialna i amerykańska Gwardia Narodowa.

Rząd deklaruje chęć porozumienia na COP21. Jan Szyszko zapowiedział na środowym posiedzeniu komisji ochrony środowiska, że rząd będzie dążył do porozumienia na COP21, kluczowej konferencji politycznej zaczynającej się w Paryżu w poniedziałek. Będzie tam 60-osobowa polska delegacja, a Beata Szydło ma w poniedziałek przemawiać tuż przed kanclerz Merkel. Polska forsuje projekty związane z zalesianiem i gospodarką przestrzenną, ale jak mówili nam posłowie opozycji, strategia oparta na tym i na marginalizacji znaczenia unijnego pakietu klimatycznego może być niewystarczająca. Jednocześnie – po deklaracji Piotra Naimskiego, że Polska nie powinna zgadzać się na nowy deal klimatyczny, europejskie media uważają, że nasz kraj będzie dążyć do fiaska całej konferencji.

fot. KPRM