Wtorkowe wyjazdowe posiedzenie klubu Platformy otwiera miesiąc, w którym największe partie oraz nowe siły polityczne będą się intensywnie przygotowywać do startu głównej fazy kampanii parlamentarnej, która rozpocznie się lada moment. Oto kluczowe polityczne wydarzenia czerwca.

20 czerwca odbędzie się kongres programowy Platformy. Zostanie przedstawiony program, z którym partia rządząca pójdzie do wyborów parlamentarnych. W ubiegłym tygodniu Fakty TVN informowały, że Ewa Kopacz może zaproponować rewolucyjny program zmiany ustroju, włącznie ze zmianą Konstytucji.

Mogłoby to być zmniejszenie liczby posłów, likwidacja Senatu, wprowadzenie systemu mieszanego czy likwidacja immunitetu poselskiego. W ubiegłym tygodniu PEK zapowiedziała także, że podczas kongresu odpowie na wszystkie wątpliwości i pytania.

Dzień później, 21 czerwca Twój Ruch – w czasie zjazdu delegatów – ogłosi program wyborczy i jedynki na listach w wyborach parlamentarnych. Jak mówił w niedzielę Janusz Palikot: – Będziemy mieli propozycję, co zrobić, by można było w Polsce realnie marzyć o mieszkaniu.

Dla SLD jednym z najważniejszych politycznych wydarzeń w czerwcu to spotkanie pod egidą OPZZ, która ma być poświęcone jedności lewicy przed wyborami parlamentarnymi. Jego dokładna data nie jest jeszcze ustalona. OPZZ w ubiegłym tygodniu rozesłało list w tej sprawie. Jak czytamy: – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych apeluje do wszystkich organizacji i środowisk lewicowych o pilne podjęcie rozmów, których celem byłoby zbudowanie silnej lewicy i koalicji na wybory parlamentarne, które odbędą się jesienią 2015 roku. Uważamy, że powinniśmy się spotkać i ustalić wspólne ramy programowe.

W czerwcu ma też odbyć się kolejne spotkanie NKW PSL, które będzie poświęcone wyborom parlamentarnym. PSL nie zdecydowało jeszcze o konkretnej dacie.

O ile poprzednie spotkanie było poświęcone przed wszystkim II turze wyborów prezydenckich, to teraz Janusz Piechociński będzie musiał liczyć się z tym, że pojawią się poważniejsze pytania dotyczącego jego przywództwa i strategii partii w nowej sytuacji politycznej po przegranej PBK.

Jak mówiła w niedzielnej “Kawie na ławę” Ilona Antoniszyn-Klik, program PSL na wybory będzie zbudowany m.in. pod wpływem wniosków z kampanii Jarubasa i jego licznych spotkań z wyborcami.

Sejm zbierze się dwukrotnie: 10-12 oraz 23-25 czerwca. Najpewniej na którymś z tych posiedzeń zostanie przyjęty projekt ustawy o in vitro. 9 czerwca Komisja Zdrowia kolejny raz rozpatrzy sprawozdanie podkomisji o projektach ustaw o in vitro – rządowym, czyli głównym i autorstwa SLD. Możliwe więc, że ustawa zostanie przegłosowana już w przyszłym tygodniu. Politycy PO twierdzą, że nastąpi to do końca czerwca – tak, by mógł ją podpisać jeszcze Bronisław Komorowski.

Czerwiec to także miesiąc, w którym rząd przedstawi założenia projektu budżetu państwa na 2016 rok. Zgodnie z prawem, strona rządowa musi to zrobić do 15 czerwca. W porządku obrad wtorkowej Rady Ministrów nie ma tego punktu, dlatego można przypuszczać, że założenia zostaną przyjęte na kolejnym posiedzeniu, 9 czerwca.

W praktyce oznacza to, że już za kilka dni poznamy podstawowe założenia makroekonomiczne – przewidywany wzrost gospodarczy, inflację, czy płacę minimalną. Z powodów wyborczych, budżet na przyszły rok będzie w tym roku szczególnie istotny. Już pojawiają się przypuszczenia, że rząd – czyli de facto Platforma – będzie chciała mocniej podnieść płacę minimalną. Pisze o tym dzisiaj RZ na jedynce. Spekuluje się też o podniesieniu kwoty wolnej, choć nawet jeżeli zapadnie taka decyzja, to jej ogłoszenie nastąpi zapewne bliżej wyborów.

W czerwcu swoją kampanię parlamentarną rozpocznie KORWiN. Partia JKM ma w ramach projektu “Dobry rząd” zaprezentować swoją wersję gabinetu cieni oraz założenia i reguły pracy nowego rządu. Korwin zapowiadał to już w trakcie kampanii prezydenckiej. Jak się dowiadujemy, mają się też rozpocząć prace nad programem partii – w formie szerokiej, internetowej dyskusji między jej członkami i sympatykami.

Fot. 300POLITYKA