— LIVEBLOG 300POLITYKI:

PSL chce od marszałka Sejmu przyspieszenia prac nad dwiema ustawami, w tym o ochronie ziemi

Obama o zobowiązaniach sojuszniczych USA w liście do Dudy

Zembala zapowiada serię spotkań w Polsce. Pierwsze w Łodzi

PEK do nowych ministrów: łatwo nie będzie

https://300polityka.pl/live/2015/06/16/

— 300POLITYKA: DELEGACJA TWOJEGO RUCHU Z BARBARĄ NOWACKĄ I KAZIMIERĄ SZCZUKĄ NA SPOTKANIU Z OPZZ: “W środę o 13:00 – jak dowiaduje się 300POLITYKA – w siedzibie OPZZ przy “okrągłym stole lewicy” wspólnie dyskutować będą politycy i Twojego Ruchu, i SLD”. https://300polityka.pl/news/2015/06/16/delegacja-twojego-ruchu-z-barbara-nowacka-na-spotkaniu-opzz/

— 300POLITYKA: TOMCZYK I RUTNICKI – KULISY POWOŁANIA RZECZNIKA. https://300polityka.pl/news/2015/06/16/tomczyk-rutnicki-kulisy-powolania-rzecznika/

— 300POLITYKA: BARACK OBAMA W LIŚCIE DO ANDRZEJA DUDY: “Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz wzajemnie wiążących zobowiązań wypływających z artykułu 5 jest niezłomne”. https://300polityka.pl/news/2015/06/16/obama-w-liscie-do-dudy-o-zobowiazaniach-z-art-5-traktatu-waszyngtonskiego-i-znaczeniu-szczytu-nato-w-warszawie/

*****

#DZIŚ WIECZOREM – TVP INFO:

— MARIAN ZEMBALA: Będziemy mówić o konkretnej propozycji pracy, która ma przynieść odczuwalny efekt – efekt dla chorych, to ważne.

— O ROZMOWIE Z PEK: Ewa Kopacz rozmawiając ze mną, mówiła o oczekiwaniach. One się sprowadziły do rozwiązań – zostawiając przestrzeń. Chciałbym nie mieć powodu do wstydzenia się, nie tylko za siebie, ale i za zespół. Nie mam przywiązania do stołka. Chcę pomóc chorym.

— O WIZYTACH W SZPITALACH: Chciałbym mieć mocniejszy przegląd zmian, które są oczekiwane w środowisku. Przed nami jest przygotowanie kontraktów na 2016 rok. Będzie przesunięcie od drugiego półrocza, przygotowanie w lepszy sposób tej mapy świadczeń.

— O BARTOSZU ARŁUKOWICZU: Zawsze widzę rzeczy dobre. Będę zmieniał pakiet onkologiczny, już teraz zapraszamy ekspertów od onkologii.

— O NFZ: Większa federalizacja, większa samodzielność [oddziałów] jest potrzebna.

— O TYM, CZY ZOSTAŁBY W RZĄDZIE PO WYGRANYCH WYBORÓW: Sprawę wyborów zostawiam Polaków. Wybiorą tych którym ufają, z którym się identyfikują.

— APEL POD KONIEC PROGRAMU: Nie palcie papierosów. Ale gorsze od palenia są kłótnie [w życiu publicznym].

*****

#PO PRZECINKU – TVP INFO:

— ANDRZEJ CZERWIŃSKI NA PYTANIE, KIEDY OTRZYMAŁ PROPOZYCJĘ: W poniedziałek rano (…) Dla mnie to też była niespodzianka. Telefon PEK bardzo mnie zdziwił.

— O EWIE KOPACZ: Z rozmów, które sam też prowadziłem, szczególnie po ustawach, które realizujemy, wiedziałem, że pani premier ma poukładane dobrze sprawy w naszym kraju. Bardzo mocno się angażuje.

— O EWENTUALNYM NOWYM WICEMINISTRZE: Nie mam zwyczaju przywożenia swoich ludzi. Jesli współpracownicy uznają, że sami sobie poradzimy, to nie będzie potrzeby powoływania następcy pana Baniaka.

— O NOWYCH MINISTRACH: Klucz nominacji jest kompetencyjny (…) Celem nie jest zmiana wizerunku. Chcę pokazać, że po 8 latach tego rządu, są wymierne wyniki. Chcę pomóc pani premier w wypełnieniu pewnej misji.

— O PODSŁUCHACH: Jeśli chcę coś dobrego zjeść, to jem tam, gdzie jest dobra kuchnia, a nie tam, gdzie jest dobry szyld.

— O PAPIEŻU: Słyszymy nawet papieża, który mówi, że od węgla powoli trzeba odejść.

— O WĘGLU: Bezpieczeństwo naszego państwa jest oparte na węglu.

— O PROBLEMACH W GÓRNICTWIE: Przy moim zaangażowaniu i tzw. błogosławieństwie pani premier, mam nadzieję, że ten problem uda się rozwiązać.

*****

#KROPKA:

— JAROSŁAW WAŁĘSA O NOWEJ ROLI – SZEFIE INSTYTUTU OBYWATELSKIEGO: Będę musiał łączyć obowiązki w Brukseli i Warszawie. Nie boję się tego wyzwania, mam nadzieję, że sprostam. Proszę mi dać trochę czasu, abym mógł się wdrożyć w te nowe kompetencje.

— O ZDYMISJOWANYCH WSKUTEK NAGRAŃ: Należało przeciąć ten wrzód już wtedy, gdy taśmy zostały ujawnione, w zeszłym roku. Dobrze, że w końcu, w tej chwili, doszło do tej wymiany. Że praca rządu może się odbywać w spokoju.

— O SUKCESACH PO I “NAJWIĘKSZYM KŁAMSTWIE KAMPANII”: Należy zwrócić uwagę na największe kłamstwo w minionej kampanii, że Polska rzekomo jest w ruinie. Wystarczy spojrzeć, jak Polska zmieniła się w ostatnich 8 latach. Naszym zadaniem jest pokazanie, że tak nie jest [że Polska jest w ruinie], pokazanie, że Polska potrafiła się przeciwstawić kryzysowi globalnemu, udało nam się rozwinąć kraj w niespotykany dotąd sposób. Musimy pokazywać nasze sukcesy, odpowiednio je eksponować. Oczywiście nie pomijać też kwestii, bo jest ich dużo, których nie udało się załatwić.

— O MŁODYCH I KUKIZIE: Na samym wkurzeniu nie da się zbudować niczego dobrego. Trzeba pokazywać młodym dobrą alternatywę – jesteśmy w stanie to zrobić.

— DALEJ: W społeczeństwie nastała naturalna chęć zmiany. My nie odczytaliśmy tego sygnału dostatecznie szybko.

— O PO: Po ośmiu latach porażek PiS nie zniknął. My musimy wyciągnąć wnioski, skupić się na dążeniu do zwycięstwa (…) Musimy rozumieć, że pani premier nie jest jedynym ogniwem Platformy. Naszą siłą od początku było to, że jesteśmy różnorodni, że potrafimy wykłócić się do wspólnych rozwiązań, musimy do tego wrócić.

— WAŁĘSA O NAGRANYCH POLITYKACH PO: Chlapali jakieś głupoty, które kompletnie nie mają przełożenia na funkcjonowanie państwa.

*****

#FPF:

— LESZEK MILLER: Wydaje się, że ta przepowiednia właśnie się sprawdza. Nie ma Platformy bez Donalda Tuska. PO przypomina strasznie zmęczoną damę, która marzy tylko o tym, żeby przejść na zasłużoną emeryturę.

— O PLANACH NOWYCH MINISTRÓW: SLD złoży wniosek, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu trzej nowi ministrowie przedstawili swoje założenia programowe.

*****

FAKTY TVN

— NA JEDYNCE: Pierwsze kroki.

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA:Od ogłoszenia do wręczenia nominacji nie minęła nawet doba. Nowi ministrowie zostali powołani na zaledwie 4 miesiące, za co dziś dziękował im prezydent. Od razu uczestniczyli w posiedzeniu rządu i przejęli obowiązki. Czasu na odbudowanie poparcia nie ma, stąd przyspieszenie, które spodobało się w PO.

— JAKUB RUTNICKI: Będą zwarte szeregi. W sobotę ważna konwencja i idziemy do przodu.

— MARIUSZ BŁASZCZAK: Przez 4 miesiące ci nowi ministrowie nie zrobią dużych zmian, czy nawet żadnych zmian.

— KOLENDA-ZALESKA: To nie koniec wizerunkowych zmian. Zarząd PO podjął decyzję, że Radosława Sikorskiego zastąpi Małgorzata Kidawa-Błońska. Już w przyszłym tygodniu Sikorski odejdzie ze stanowiska. Zostanie szeregowym posłem, a z naszych informacji wynika, że nie zamierza już kandydować. Sejm wybierze nowego marszałka w przyszłym tygodniu.

— ANDRZEJ ROZENEK: Jest osobą konsensusu, bardzo spokojna.

— JAROSŁAW GOWIN: Pozytywnie oceniam tę kandydaturę. Pani minister jest osobą kulturalną i umiarkowaną.

— KOLENDA-ZALESKA: Wbrew temu, co sugerowali niektórzy ludowcy, PSL nie będzie wystawiać własnego kandydata.

— STANISŁAW ŻELICHOWSKI: PO niewiele, bo niewiele straciła, prezydenta, to przecież nie może sobie pozwolić na stracenie drugiej osoby w państwie. Z góry było wiadomo, że ta gierka jest skazana na przegraną.

— KOLENDA-ZALESKA: Tylko PiS namawia jeszcze PSL do wystawienia Józefa Zycha.

— JAN BURY: To klub PO w umowie koalicyjnej obsadzał funkcję marszałka i tutaj dyskusji głębszej nie będzie.

— KOLENDA-ZALESKA: Kidawę-Błońską zastąpi Cezary Tomczyk. Dziś nie odbierał telefonu. Jarosław Wałęsa zostanie szefem Instytutu Obywatelskiego.

— LECH WAŁĘSA: Jest tak pracowity i tak bystry, że poradzi sobie. PO będzie miała z niego pożytek.

— KOLENDA-ZALESKA: Do obsadzenia jest jeszcze szef sztabu wyborczego PO. Najpoważniejszym kandydatem jest Rafał Trzaskowski. Rzecznikiem kampanii byłaby Joanna Mucha.

— KOLENDA-ZALESKA DALEJ: PEK chce zmienić wizerunek rządu i partii. Ale prawdziwe wyzwanie dopiero przed nią. To będzie układanie list wyborczych i decyzje, kogo wyciąć, a kogo zostawić.

— NA DWÓJCE: Plan zdrowotny.

— Fragmenty rozmowy Marka Nowickiego z Marianem Zembalą.

— MAREK NOWICKI: Prof. Zembala jako minister chce przywrócić tzw. podatek Religi. Wszyscy kierowcy zostaną obciążeni kosztami leczenia ofiar wypadków. Nowy minister nie boi się też zapowiedzianego przez pielęgniarki ogólnopolskiego strajku. Ogłosi w lipcu rozporządzenie, które zapewni siostrom podwyżki. Średnio o 300 zł. Pieniądze mają pochodzić z NFZ.

— NA TRÓJCE: Zmiana warty.

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: Jeżeli operacja “zmiana w PSL” się uda, to ostatnie posiedzenie rządu w takim układzie i nastroju. Janusz Piechociński wie, że Władysław Kosiniak-Kamysz liczy swoich zwolenników i ma silne wsparcie.

— STANISŁAW KALEMBA: Dla dobra Polski i wzmocnienia pozycji PSL, jak trzeba, to trzeba dokonać zmian personalnych.

— SKÓRZYŃSKI: Wpływowi działacze PSL chcą, by Kosiniak-Kamysz został nowym prezesem już w sobotę. Do piątku dają sobie czas na zebranie większości, by odwołać Piechocińskiego. Są przekonani, że to ostatni moment na zmianę, tuż przed trudną kampanią.

— WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ: Bardzo się cieszę zaufaniem wielu polityków w PSL, ale teraz jest działanie do wykonania dla wszystkich partii, dla wszystkich w PSL. To wybory parlamentarne.

— KALEMBA: Decyzje zapadną w sobotę.

— SKÓRZYŃSKI: Piechociński był gotów na prostą i bezbolesną zamianę miejsc, bez wywlekania konfliktu, ale miał zmienić zdanie, gdy aktywnie w zbieranie poparcia dla młodego ministra włączył się Waldemar Pawlak.

— JANUSZ PIECHOCIŃSKI: Władysław Kosiniak-Kamysz albo ktoś z jego pokolenia wcześniej czy później stanie na czele PSL. Będę z nim głosował.

— SKÓRZYŃSKI: Nie ma decyzji, czy gdyby doszło do zmiany prezesa, to w sobotę doszłoby także do zmiany na stanowisku wicepremiera.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— LESZEK MILLER NA CZOŁÓWCE: Kopacz kupuje trochę czasu.

— EWA KOPACZ: Łatwo nie będzie.

— KAMIL DZIUBKA: Z nieoficjalnych informacji wynika, że koncepcje [wyboru ministrów] często się zmieniły, ale generalnie chodziło o to, by pokazać, że PO jest cały czas atrakcyjna i potrafi przyciągnąć ludzi z imponującym zawodowym dorobkiem.

— ANDRZEJ CZERWIŃSKI: Na pewno nie będę szukał rewolucji.

— MAREK BIERNACKI: To była króciuteńka rozmowa, na prośbę pani premier, ale i [ze względu] na interes państwa w takich sytuacjach się nie odmawia.

— JAN BURY: My oceniamy Małgorzatę Kidawę-Błońską bardzo dobrze.

— MILLER: To może Sikorski na rzecznika rządu?

— MAREK BALICKI W MATERIALE O ZEMBALI: To dobry pomysł. Zaskoczyło mnie, że na 3 miesiące przed wyborami prof. Zembala się zgodził pomóc PEK.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— DZIĘKUJĘ ZA GOTOWOŚĆ WŁAŚNIE SŁUŻENIA NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZYPOSPOLITEJ – wypowiedź Bronisława Komorowskiego na czołówce.

— ŁATWO NIE BĘDZIE. TRAFILIŚCIE DO RZĄDU W BARDZO TRUDNYCH CZASACH – wypowiedź Ewy Kopacz na czołówce.

— PAMIĘTA, ŻE JESTEŚ TYLKO PLOMBĄ, I TO NA KRÓTKI CZAS? PAMIĘTAM, ALE PLOMBA TEŻ JEST POTRZEBNA – wypowiedź Mariana Zembali na czołówce.

— NA JEDYNCE: Nowi ministrowie już w pracy.

— GRZEGORZ KĘPKA: To zazwyczaj radosna uroczystość, ale tym razem zmiany są wymuszone, ministrowie mają 4 miesiące, a PBK 51 dni.

— KĘPKA DALEJ: Ustępujących ministrów nie było. Akty odwołania odebrali wczoraj w Belwederze. Z następcami spotkali się w ministerstwach. Nie byli jednak zbyt rozmowni. Niespełna godzinę później nowi ministrowie uczestniczyli w posiedzeniu rządu.

— KĘPKA: Opozycja krytykuje roszady w rządzie, ale większe emocje wzbudza zatwierdzona kandydatura Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na marszałka Sejmu. Niektórzy politycy PSL chcieliby, aby Radosława Sikorskiego zastąpił Józef Zych.

— STANISŁAW ŻELICHOWSKI: Nie wiem, proszę z Januszem Piechocińskim rozmawiać.

— KĘPKA: Rekonstrukcja została przeprowadzona sprawnie. Nowi ministrowie robią dobre wrażenie i trudno zarzucić im brak kompetencji. Tyle, że zmiany są spóźnione. Może nawet o rok.

— NA DWÓJCE: Nadal będzie operował.

— JAN MIKRUTA: W tej nominacji [Mariana Zembali] najbardziej zastanawia, po co to profesorowi? Może też dziwić, że zawodowo, na zimno, dokonuje cudów, ratując życie, dziś był aż tak wzruszony.

— MIKRUTA DALEJ: Objęcie jednego z najtrudniejszych resortów, na 4 miesiące przed wyborami, nowego ministra wyraźnie nie przeraża.

— MIKRUTA: Nawet politykowi PiS trudno tę nominację krytykować.

— TOMASZ LATOS: Od strony wizerunkowej to z pewnością dobry ruch ze strony PEK, choć przez 3-4 miesiące niewiele można zrobić.

— MACIEJ HAMANKIEWICZ: Mianowanie prof. Zembali stanowi dla nas dużą nadzieję, bo byliśmy już bez nadziei na jakąkolwiek poprawę.

— MIKRUTA: W czwartek, począwszy od przyszłego, minister Zembala ma jeździć po Polsce. Najpierw wybiera się do Łodzi do Centrum Zdrowia Matki Polki. Ma też co tydzień odpowiadać na pytania.

— NA TRÓJCE: Pani premier obiecuje.

— NA CZWÓRCE: Zmiany kosztują.

— DOROTA GAWRYLUK: Rządowe roszady to normalna sprawa, ale zmiana ministrów, dosłownie chwilę przed wyborami, musi rodzić pytania o sens. Zwłaszcza, że to wszystko kosztuje. Odchodzącemu marszałkowi Sejmu oraz ministrom przysługują odprawy oraz 3-miesięczny dostęp do rządowych limuzyn. Może to kosztować budżet blisko 200 tys. zł.

— AGNIESZKA MOSÓR: Największą odprawę, według Money.pl, dostanie Rafał Baniak – bo nie jest posłem – 34 311 zł. Radosław Sikorski – 20 349 zł. Pozostałe odprawy będą niewielkie.