W ubiegłym tygodniu prezydent-elekt Andrzej Duda otrzymał list od prezydenta USA Baracka Obamy, który został przekazany prezydentowi-elektowi przez ambasadora Mulla.  300POLITYKA jako pierwsza publikuje jego fragmenty. List poza gratulacjami zawiera także deklaracje dotyczące sojuszu polsko-amerykańskiego i szczytu NATO w Warszawie.

Jak pisał prezydent USA: „Polska jest jednym z naszych najbliższych partnerów, oba nasze narody łączy trwała przyjaźń umacniana poprzez solidarność oraz zaangażowanie na rzecz transatlantyckich ideałów i wartości.”

Obama zapewnił jednocześnie Dudę: „że zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz wzajemnie wiążących zobowiązań wypływających z artykułu 5 jest niezłomne”. W liście znalazło się też przekonanie prezydenta USA, że „zaplanowany na przyszły rok szczyt NATO w Warszawie jeszcze bardziej wzmocni Sojusz”. Andrzej Duda w swoich politycznych deklaracjach dotyczących polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa wielokrotnie podkreślał znaczenie tego spotkania.

Prezydent USA podkreślił, że cieszy się na współpracę z Prezydentem Dudą  w dziele umacniania demokracji, bezpieczeństwa oraz jedności, wolności i pokoju w Europie.”

fot. sztab Andrzeja Dudy