Lipiec w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg przygotowań partii do jesiennych wyborów parlamentarnych – swoje konwencje planuje Koalicja Obywatelska i PiS, a ostateczną decyzję co do formuły startu podejmą SLD – które ogłosi wyniki wewnątrzpartyjnego referendum, a także PSL na posiedzeniu Rady Naczelnej.

Lipiec to także dwa posiedzenia Sejmu przed wakacyjną przerwą, która potrwa aż do połowy września. Posłowie zajmą się m.in. projektem specustawy dot. Westerplatte, a także zerowym PIT-em dla młodych, czyli jedną z ostatnich niezrealizowanych zapowiedzi z tzw. piątki Kaczyńskiego.

W Parlamencie Europejskim z kolei nowo wybrani posłowie spotkają się na pierwszej sesji plenarnej, by wygrać m.in. przewodniczącego PE, a także wiceprzewodniczących.

*****

Wyniki referendum SLD. W ostatni weekend czerwca odbyło się wewnątrzpartyjne referendum w SLD dot. formuły startu partii w jesiennych wyborach parlamentarnych. Głosujący mieli do wyboru dwa warianty: 1. Popieram start Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach parlamentarnych w porozumieniu z innymi prodemokratycznymi partiami politycznymi. 2. Popieram samodzielny start Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach parlamentarnych. Zgodnie z zapowiedzią, wyniki referendum zostaną ogłoszone 1 lipca.

Wybór przewodniczącego PE. Nowo wybrani posłowie do Parlamentu Europejskiego spotkają się na pierwszej sesji plenarnej na początku lipca. Ich pierwszym zadaniem będzie wybranie nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – ten punkt zaplanowano na 3 lipca. Kandydatów może przedstawić grupa polityczna lub grupa co najmniej 38 posłów. Następnie odbywa się głosowanie tajne. Zwycięża kandydat, który uzyska bezwględną większość oddanych głosów. Mogą odbyć się maksymalnie cztery tury głosowania. W planie jest także wybór wiceprzewodniczących PE.

Konwencja programowa PiS. 5-7 lipca w Katowicach odbędzie się konwencja programowa PiS, podczas której odbędą się prezentacje podsumowujące działania i pokazujące kierunki działań na przyszłość. Ponadto, według nieoficjalnych informacji, odbędzie się ponad 50 paneli pobocznych. Stanisław Karczewski kilkanaście dni temu podkreślił iż lipcowa konwencja będzie “burzą mózgów”.

Podwójny Sejm. Sejm zbierze się w pierwszym tygodniu miesiąca 3-4 lipca (posiedzenie zostało skrócone), a także 17-19 lipca – będzie to ostatnie posiedzenie przed wakacyjną przerwą, która potrwa aż do 11 września. Posłowie na wspomnianych dwóch posiedzeniach zajmą się m.in. projektem specustawy dot. Muzeum Westerplatte, nową Ordynacją podatkową czy sprawozdaniem z działalności NIK.

Sejm o zerowym PIT-cie dla młodych. Dokładny termin rozpatrzenia projektu zakładającego wprowadzenie zerowy PIT dla młodych nie jest jeszcze znany, ale skoro ustawa ma wejść w życie od 1 sierpnia, to najpewniej będzie przegłosowana na pierwszym lipcowym posiedzeniu. Inaczej Senat mógłby nie zdążyć przed 1 sierpnia – izba wyższa zbiera się 10-12 lipca, a następnie 30 lipca-2 sierpnia. Rządowy projekt jest już w Sejmie i ma nadany numer druku.

Rada Naczelna PSL. 6 lipca odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL, na której zapadnie ostateczna decyzja co do startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. – Nie ma ani czasu ani potrzeby epatowania opinii publicznej naszymi sprawami – stwierdził Piotr Zgorzelski w Polsat News. Jeżeli zapadnie decyzja o samodzielnym starcie, to ludowcy wybiorą też sztab wyborczy.

Konwencja programowa Koalicji Obywatelskiej. 12-13 lipca odbędzie się konwencja programowa, podczas której Koalicja Obywatelska – jak zapowiedział Grzegorz Schetyna w Radiu Zet – przedstawi “urobek, nasze osiągnięcia programowe, to, co przepracowaliśmy i zbudowaliśmy jeśli chodzi o program przez ostatnie 4 lata”. 19-20 lipca ma odbyć się posiedzenie Rady Krajowej PO, a 26-27 lipca to przedstawienie hasła wyborczego oraz programu wyborczego i rozpoczęcie kampanii.

Aktywności PAD. 1 lipca prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Kongresie Poradnictwa w Warszawie. Z kolei 3 lipca PAD złoży wizytę w Głogowie i Lwówku Śląskim w województwie dolnośląskim, gdzie spotka się z mieszkańcami. To – na chwilę obecną – jedyne zaplanowane aktywności prezydenta.

Fot. PiS