Najbliższy tydzień to dwa ważne politycznie wydarzenia – prezentacja programu przez PiS, a także “100 konkretów na 100 dni” przez Donalda Tuska. W sobotę dojdzie do zderzenia dwóch największych ugrupowań. Ponadto w środę upływa termin zgłaszania list kandydatów na parlamentarzystów.

Ważne decyzje w sprawie stóp procentowych mogą zapaść w trakcie pierwszego po wakacjach posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Senat zbierze się na być może ostatnim w tej kadencji posiedzeniu – w porządku dwie obywatelskie ustawy – a kampanijną trasę będą kontynuować Lewica i Trzecia Droga.

*****

Prezentacja programu PiS. Partia rządząca organizuje konwencję w sobotę, ale Jarosław Kaczyński w Kielcach zapowiedział prezentację poszczególnych punktów programu już od poniedziałku. – Od jutra prezentujemy program PiS, a dokładnie jego ważne punkty. Program, jak to zwykle u nas, obejmuje ogromny zakres spraw, niekiedy nawet dosyć szczegółowych. Taka jest tradycja naszej partii, ale są takie punkty, które warto przedstawić, warto pokazać, bo są naprawdę istotne – mówił prezes PiS.

Morawiecki i Witek na inauguracji roku szkolnego. W poniedziałek rano premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w inauguracji roku szkolnego 2023/2024 w Rokicinach, a marszałek Sejmu Elżbieta Witek – w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w Jaworze. Ponadto w piątek, jak słyszymy od współpracowników szefa rządu, premier będzie na Lubelszczyźnie w Tomaszowie Lubelskim.

Hołownia w trasie. W poniedziałek Szymon Hołownia uda się z wizytą na Podlasie, gdzie odbędzie się konferencja prasowa “Szkoła po nowemu – edukacja dla przyszłości”. Następnie lider Polski 2050 spotka się z mieszkańcami Augustowa.

Termin na rejestrację list. Komitety wyborcze do środy mogą zgłaszać listy kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów. W praktyce po tym dniu jakiekolwiek zmiany na listach będą niemożliwe, więc kampania wejdzie w kolejny etap.

RPP o stopach. We wtorek i w środę odbędzie się powakacyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego może zapaść decyzja o obniżeniu stóp procentowych.

Duda na szczycie w Bukareszcie. W poniedziałek Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej. We wtorek głowa państwa złoży wizytę na XXXI Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Z kolei w środę i czwartek PAD weźmie udział w 8. Szczycie i Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się w Bukareszcie w Rumunii.

Lewica w trasie. Lewica po inauguracyjnej konwencji w Łodzi, rusza w kampanijną trasę. W tym tygodniu Ekipa Lewicy odwiedzi Wielkopolskę i lubuskie. Spotkania odbędą się m.in. w Ostrowie Wielkopolskim, Kaliszu, Koninie, Gnieźnie, Lesznie, Gorzowie i Zielonej Górze.

Senat o obywatelskich ustawach. W środę rozpocznie się dwudniowe posiedzenie izby wyższej. W porządku obrad dwie obywatelskie ustawy – nowelizacja Prawa oświatowego – częściej nazywana ustawą ”Chrońmy dzieci” oraz nowelizacja ustawy o lasach. Kolejny punkt to ustawa o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

100 konkretów Tuska. – Przedstawimy jeszcze we wrześniu, 9 września 100 konkretów na 100 dni – ogłosił Donald Tusk w trakcie Campusu Polska Przyszłości, doprowadzając tym samym do zderzenia z PiS-em, który tego samego dnia organizuje konwencję programową.

Konwencja Lewicy. W sobotę w Poznaniu Lewica organizuje Konwencję programową dotyczącą pracy. Oprócz liderek i liderów Lewicy w konwencji wezmą udział przedstawiciele różnych związków zawodowych.

Fot. PiS/Twitter