– Rząd Beaty Szydło to dalsza część tego procesu, tego eksperymentu, i także tutaj wyniki muszą zostać pod koniec roku podsumowane – mówi Jarosław Kaczyński w rozmowie z “wSieci”. Prezes PiS deklaruje, że wystartuje w wyborach na szefa partii, a pod koniec roku odbędzie się kongres podsumowujący pierwszy okres rządów. Krytykuje też Pawła Szałamachę – mówiąc, że uszczelnianie systemu podatkowego idzie zbyt wolno – oraz daje do zrozumienia, że prawo aborcyjne zostanie zaostrzone, ale tylko w jednym przypadku, bo “dalej posunąć się nie można”. Oto 7 wybranych cytatów z rozmowy braci Karnowskich.

RZĄD SZYDŁO TO EKSPERYMENT, KTÓREGO WYNIKI MUSZĄ BYĆ PODSUMOWANE: “ – To dalsza część tego procesu, tego eksperymentu, i także tutaj wyniki muszą zostać pod koniec roku podsumowane.
– Rekonstrukcja rządu?
– Przedwczesne słowo. Trzeba preferować stabilizację, dopiero gdy jest wyraźna potrzeba, dokonywać zmian. Podkreślam: to nieprawda, że jest w naszym obozie ktoś, kto ma pełnię władzy w ręku. To jest rozłożone”

POD KONIEC ROKU KONGRES PIS BĘDĄCY PODSUMOWANIEM PIERWSZEGO OKRESU RZĄDÓW: “Przede wszystkim zdecydowałem się kandydować na szefa partii w czerwcu. Jeżeli bym wygrał, dążyłbym, by pod koniec roku odbyła się kolejna tura naszego kongresu, która by podsumowała dorobek pierwszego okresu rządów. Bo nie ma nic gorszego niż samozadowolenie, nie ma nic gorszego niż przekonanie, że wszystko idzie świetnie. Powiem tak: jako naród mamy potężne zasoby, potężne możliwości. Mądre, dobre rządy mogą rozwiązać dużą część problemów Polaków”

TRZEBA ROZWIĄZAĆ KWESTIĘ KREDYTÓW FRANKOWYCH I POLISOLOKAT: “Wiem, że nie wszyscy są o tym przekonani. To będzie poważna operacja, która będzie musi brać pod uwagę kondycję banków, ale całkowicie możliwa do wykonania. Będzie musiał się w to zaangażować Narodowy Bank Polski. I żeby było jasne: nie mówię tylko o tzw. kredytach frankowych, w które złapano dziesiątki tysięcy rodzin i które stały się formą nowoczesnego niewolnictwa. Rozwiązać trzeba też kwestię polisolokat, które dotknęły ok. 5 mln Polaków i które wyciągnęły z ich kieszeni prawie 50 mld zł. Co robi w takiej sytuacji normalne państwo? Żąda zwrotu tych pieniędzy i zapłacenia kary. Międzynarodowe koncerny doskonale wiedzą, że gdy działa się niezgodnie z prawem, to w praworządnym płaci się kary”.

PRZYCHODY Z USZCZELNIANIA SYSTEMU PODATKOWEGO ZWIĘKSZAJĄ SIĘ ZBYT WOLNO, TO ZADANIE DLA PANI PREMIER: “Nasze działania w obszarze uszczelniania systemu podatkowego już przynoszą efekty, te przychody się zwiększają, ale oceniam, że zbyt wolno. Jest zadaniem pani premier, by skuteczność tych działań znacząco zwiększyć. Szczególną uwagę trzeba poświęcić Ministerstwu Finansów, bo to jest jedna z twierdz III RP”

W MARSZACH KOD MASZERUJE POST-PRL: “Nie boję się tych manifestacji, bo wiem, jak ograniczony jest ich rozmiar, wiem, kto tam chodzi, widzę ich zachowanie. Tu maszeruje post-PRL, rozwścieczony zmianami, przerażony tym, że może być inaczej niż dotąd. A za nimi środowiska artystyczne i medialne, do których płynęły ogromne pieniądze, a teraz popłyną być może gdzie indziej. To wszystko to naprawdę za mało, by anulować wynik wyborów. Podobnie jest z inspirowanymi przez te same środowiska naciskami na Polskę z kręgów europejskich. To ewidentnie nie działa już na Polaków”

TRZEBA ZATRZYMAĆ PROCEDER UŚMIERCANIA DZIECI Z WADAMI ROZWOJOWYMI, DALEJ NIE MOŻNA SIĘ POSUNĄĆ: “Na pewno trzeba zatrzymać proceder uśmiercania dzieci, które mają różne wady rozwojowe. To jest coś nieludzkiego i z tą eugeniką trzeba w Polsce skończyć. Dalej posunąć się, w moim przekonaniu, nie można. Niektóre wypowiedzi wzywające do wyłączenia także tych przypadków, gdy chodzi o ratowanie życia kobiety lub ciążę z gwałtu, sprawiają w mojej opinii wrażenie nakręcające drugą stronę. Także wielu księży, z którymi rozmawiam, podziela opinię, że efektem penalizacji tych wyjątków może być za kilka lat aborcja na życzenie. Są zresztą pewne granice działania państwa. Państwo nie może nakazać umrzeć kobiecie, która chce ratować swoje życie. Po prostu nie ma takiego prawa. Nie ma też prawa nakazać urodzić zgwałconej kobiecie”

NIE JESTEM PEWIEN, CZY PETRU MOŻNA ZALICZYĆ DO INTELIGENCJI: “Lider tej partii może zna się na finansach, ale w innych dziedzinach widać tak duże luki w wiedzy, że nie jestem pewien, czy można go zaliczyć do inteligencji”

Fot. wSieci