– Wygraliśmy referendum ws. polityki rządu. To podstawa do tego, żeby iść dalej, żeby zmieniać Polskę – mówił Jarosław Kaczyński na spotkaniu z mieszkańcami Łomży. W pierwszym wystąpieniu po wygranych przez PiS wyborach uzupełniających do Senatu, lider partii rządzącej dał do zrozumienia, że nie będzie żadnego kompromisu ws. Trybunału: – Niech nikt nie liczy na to, że my się cofniemy. Będziemy Polskę zmieniać, bo chcemy, by Polacy mogli być rzeczywiście Europejczykami, ale godnymi, mającymi poczucie równości. Oto kluczowe fragmenty z wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego.

SAMI BĘDZIEMY ROZWIĄZYWALI POLSKIE SPORY: „Sami będziemy rozwiązywali polskie sprawy i polskie spory. Potrafimy to zrobić. Chcemy to zrobić, ale bez obcej interwencji. Niech nikt nie powołuje się tutaj na przyjaźń. Bo czasem niektórzy się na tę przyjaźń powołują. Otóż kiedy Leonid Breżniew na każdym zjeździe PZPR doradzał nam, byśmy zmienili polskie rolnictwo w socjalistyczne, byśmy likwidowali wpływy Kościoła, by marksizm ostatecznie zwyciężał w polskiej nauce, to zawsze zaczynał od takich słów: prawem przyjaciół zwracam się do was. Przypomnijcie sobie, nawet te komunistyczne władze – całkowicie podporządkowane Związkowi Sowieckiemu – jednak tych zaleceń nie wykonywały”

NIECH NIKT NIE LICZY, ŻE MY SIĘ COFNIEMY: „Niech nikt nie liczy na to, że my się cofniemy. Będziemy Polskę zmieniać, bo chcemy, by Polacy mogli być rzeczywiście Europejczykami, ale godnymi, mającymi poczucie równości”

KOD-OWCY GARDZĄ POLSKĄ: „Podobno tu są KOD-owcy. Jak są, to niech się pokażą. Niech zaprzeczą temu. Dzisiaj idąc pod biało-czerwonymi sztandarami, to wielkie oszustwo. Oni Polską gardzą. Oni chcą być kimś innym. Często mówią, że chcą być Europejczykami, tak jakby byli jacyś Europejczycy, którzy nie mają narodowej przynależności”

NIE BĘDZIEMY KOLONIĄ: „Polacy są Europejczykami, każdy z nas jest Europejczykiem, bo jest Polakiem. Ale oni to inaczej rozumieją. Oni chcą odrzucić polskość. Ale oni nie działają bezinteresownie. Za tym ruchem, za tą szeroką koalicją stoją siły, które chcą utrzymać Polskę jak najniżej. Po to, by służyła innym. By Polacy dla innych pracowali. By Polska była swego rodzaju kolonią. Nie będziemy kolonią”

WYGRALIŚMY REFERENDUM WS. POLITYKI RZĄDU: „To zwycięstwo jest dla nas ogromne istotne. Powiedziałem na początku tych wyborów, że to będzie referendum ws. polityki rządu. Wygraliśmy to referendum! To podstawa do tego, żeby iść dalej, żeby zmieniać Polskę”

SŁYSZĘ O WSPÓLNEJ LIŚCIE OPOZYCJI: „Mamy wielkie zwycięstwo, bo pokonaliśmy wielką koalicję antypisowską. To PO, ta partia N, PSL, KOD, różni inni. Wygraliśmy! Ale rzecz w tym, że oni uważają, że też wygrali i wobec tego, ponieważ słyszę o wspólnej liście ich wszystkich, to powiem tak: życzę wam panie i panowie, żebyście tak samo wygrali w 2019 roku – wybory parlamentarne, europejskie, samorządowe. Życzę wam tego!”

Fot. PiS