Jarosław Kaczyński podnosi stawkę wyborów uzupełniających na Podlasiu i zapowiada audyt oraz podsumowanie 100 dni rządu – to główne przesłanie prezesa PiS w trakcie jego sobotniej, kampanijnej wizyty na terenie, gdzie 6 marca odbędą się wybory do Senatu. Prezes PiS nie tylko chwalił Annę Marię Anders, ale też mocno krytykował opozycję, zwłaszcza w kontekście programu 500+. Oto 5 kluczowych elementów jego przekazu.

WYBORY TESTEM POPARCIA DLA PIS: „Te wybory będą ważne, będą pewnie jedynymi wyborami parlamentarnymi w tym roku. Będą wczesną weryfikacją poparcia społecznego dla całego wielkiego projektu, który dziś dla Polski realizujemy. Stąd ta ogromna waga. Czasami mówię, że historia, która zwykle płynie szerokim nurtem, czasami się zwęża i koncentruje w jednym miejscu. Państwo macie szansę, że [historia] tu 6 marca się skoncentruje. To niezwykle ważne wybory”

ZA CHWILĘ WIELKI AUDYT I PODSUMOWANIE 100 DNI: „Za chwilę będzie wielki audyt, pokazanie, co się działo w poszczególnych resortach, instytucjach. I będzie podsumowanie na 100 dni, ale naprawdę takim znakomitym podkreśleniem, że ta droga, którą idziemy jest wspierana, będzie wynik wyborów w tym okręgu”

OD POCZĄTKU MÓWILIŚMY, ŻE 500+ BĘDIZE OD DRUGIEGO DZIECKA: „Od samego początku we wszystkich naszych planach, także przedstawionych projektach ustaw, było wyraźnie powiedziane, że od drugiego dziecka. Może ktoś się pomylił, ale program partii jest znany. Znane były przedstawione projekty ustaw. Od samego początku mówiliśmy, że od II dziecka, a dla rodzin biednych od pierwszego”

NOWOCZESNA I PO CHCĄ WYSADZIĆ 500+ W POWIETRZE: „Warto to poprzeć, bo przecież nasi przeciwnicy to kwestionują albo wprost, jak ta tzw. Nowoczesna, partia N, albo też pośrednio. Bo jeżeli ktoś, jak Platforma, domaga się rozwiązań całkowicie nierealnych. Mówi: dla wszystkich dzieci, czyli także dla pierwszych, co jest praktycznie niewykonalne, na to nie ma pieniędzy, to w gruncie rzeczy wysada to w powietrze. Chce wysadzić to w powietrze”

POSTULAT LIKWIDACJI SENATU NIEDOPUSZCZALNY: „Senat jest instytucją ważną. Bardzo ważną, często poniżoną przez polskie dziennikarstwo, przez polską publicystykę. Są postulaty – kiedyś bardzo mocne, teraz troszkę ucichły – żeby Senat likwidować. To niedopuszczalny postulat z tego względu, że Senat jest tradycyjną instytucją polską, a tylko ludzie bardzo niemądrzy niszczą tradycję”

Fot. PiS