W wywiadzie dla TV Republika prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił m.in. o dalszych planach wobec Trybunału Konstytucyjnego i publikacji wyroku. Wspomniał też o “najgorszym sorcie Polaków”, który ma “w genach” donoszenie na Polskę zagranicą. Oto kluczowe cytaty z tej rozmowy.

— NIE MOŻNA PUBLIKOWAĆ ORZECZENIA TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO: „W żadnym wypadku nie można tego rodzaju orzeczenia publikować. Bo jego status prawny jest co najmniej w najwyższym stopniu niejasny, a przecież wszystkie organy państwowe – zgodnie z Konstytucją – działają na podstawie prawa. Nawet jeżeli coś jest na pierwszy rzut oka wątpliwe, to nie można dopuścić do tego, żeby to było publikowane”

— MAM NADZIEJĘ, ŻE MARSZAŁEK SEJMU ZWRÓCI SIĘ O UNIEWAŻNIENIE WYROKU TK: “Mam nadzieję, że marszałek Sejmu przez swojego przedstawiciela będzie zwracał się do Trybunału o to, żeby odwołać się do przepisów kpc, które są pomocniczo stosowane w postępowaniu Trybunału. Zwrócić się o unieważnienie tego postanowienia”

— USTAWA NAPRAWIAJĄCA TRYBUNAŁ JESZCZE W TYM ROKU: “To musi się wszystko dziać bardzo szybko. Sądzę, że jeszcze w tym roku, ale nie będę tego rozstrzygał. Natomiast jeżeli chodzi o propozycje związane z generalną naprawą, która wymagałaby zmiany Konstytucji, dopuszczenia pewnych rozwiązań – nie będę mówił, ale one są już wymyślone – to prawdopodobnie w początku przyszłego roku zaproponujemy takie wyjście. Nadzieja na to, że zostanie przyjęta, jest niewielka. Ale może jednak niektórych to zainteresuje”

— “NAJGORSZY SORT POLAKÓW” – KACZYŃSKI O ATAKACH NA RZĄD I DONOSZENIU NA POLSKĘ: “To powrót do metod 2005-2007, a także z czasów rządu Jana Olszewskiego – też naszych, to był też rząd PC. To się powtarza. Ten nawyk donoszenia na Polskę zagranicą. W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to jest właśnie nawiązywanie do tego. To jest w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków. Ten najgorszy sort Polaków jest niesłychanie aktywny, bo czuje się zagrożony. Wojna, komunizm, transformacja temu typowi ludzi dawała szanse”

— TO MI PRZYPOMINA ROK 1968 I 1956 – KACZYŃSKI O NACISKACH NIEMIEC: “Jeżeli mi się to z czymś kojarzy, to z ’68 rokiem, czy nawet ’56. Interwencja innymi metodami, ale to są tego rodzaju sytuacje. My się przed tym obronimy, Węgrzy i Czesi nie mogli się wtedy obronić. Ale to jeszcze jedne dowód na to, że polityka uległości, podporządkowania, która była podporządkowana prywatnym w gruncie interesom polityków PO tak się kończy”

— NIEMCY SĄ NAM BARDZO DUŻO WINNI: „Donald Tusk uzyskał wysoką pozycję w UE, chociaż mało wpływową, ale w zamian za to, jeśli chodzi o rozzuchwalenie polityków niemieckich, którzy powinni być w stosunku do Polski wyjątkowo ostrożni, to właśnie mamy przykłady. Naprawdę pomocy jeśli chodzi o demokrację ze strony Niemiec nie potrzebujemy. Tu jest ciągle wielka, bardzo wielka kwestia rozliczenia naszych wzajemnych stosunków i tego wszystkiego, co Niemcy są nam winni. A są nam winni bardzo, bardzo dużo. Począwszy od moralnego, a skończywszy na ekonomicznym”

— GDYBY RZEPLIŃSKI MIAŁ TROCHĘ HONORU, PODAŁBY SIĘ DO DYMISJI: “Sędzia Rzepliński popełnia kolejne delikty dyscyplinarne. Gdyby miał trochę honoru, to on i ci dwaj pozostali sędziowie po prostu podaliby się do dymisji. Ale na to nie można liczyć. Ten problem trzeba będzie w jakichś sposób rozwiązać, bo Trybunał Konstytucyjny nie może się składać z ludzi, którzy w oczywisty sposób łamią prawo i kpią sobie ze swojej misji”

Fot. TV Republika