Poniedziałek był pierwszym dniem próby komunikacyjnego restartu wokół nowego rządu. Po dwóch tygodniach – większego lub mniejszego komunikacyjnego zamieszania – PiS wraca do kampanijnego stylu przygotowań przed expose. Zapowiedzią był start biało-czerwonego busa, którym Szydło i jej ministrowie podróżowali po Warszawie. Doradcy Szydło stawiają na powrót do sprawdzonych metod w najbliższych dniach: przygotowanie do expose ma przypominać pojawienie się w kampanii takich tematów jak euro lub też przygotowania do debat, zwłaszcza tych w kampanii parlamentarnej. Jutro KPRM planuje kolejne wydarzenia związane z środowym wystąpieniem premier Szydło.

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, motywem przewodnim całego expose będzie bezpieczeństwo. To właśnie bezpieczeństwo będzie słowem, które później w analizach całego przemówienia ma pojawiać się najczęściej. Jak podkreślają nasi rozmówcy, Szydło dużo czasu poświęci kontekstowi międzynarodowemu, terrorystycznemu ale – podobnie, jak w kampanii – bezpieczeństwo ma też pojawić się w innych odmianach, jak zdrowotnym czy socjalnym.

Obecna sytuacja wymaga, by premier skupiła się na bezpieczeństwie – przyznają nasi rozmówcy. Jak podkreślają, expose zostanie wygłoszone w ekspresowym tempie – w mniej niż tydzień po desygnacji. I ten wątek również będzie pojawiał się w komunikacyjnej otoczce wokół przemówienia. Cały tydzień ma pokazać też, że rząd i premier Szydło nie tylko doskonale rozumieją wyzwania obecnej chwili, ale też byli przygotowani do objęcia władzy.

Uzupełnieniem poniedziałku dla Szydło ma być wieczorna rozmowa w Polsat News. Jak określają to nasi rozmówcy, pierwszy dzień i przejęcie władzy przeszło bardzo sprawnie z komunikacyjnego punktu widzenia, zwłaszcza na tle pewnego chaosu ostatnich tygodni. Kolejne eventy jutro i później mają całkowicie zatrzeć złe wrażenie, które mogło powstać przed przejęciem władzy, w trakcie formowania gabinetu.

Fot. PiS