Jak dowiaduje się 300POLITYKA, w czwartek PiS powróci do tematu służby zdrowia. 5 lutego ma odbyć się w Warszawie debata z udziałem ponad 20 ekspertów i kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy poświęcona właśnie problemom w służbie zdrowia. To realizacja zapowiedzi polityków PiS z początku roku, gdy kryzys wokół Porozumienia Zielonogórskiego był głównym tematem politycznym w kraju. Duda chce w ten sposób podkreślić, że rząd zajmuje się tylko doraźnym gaszeniem pożarów – jak ze służbą zdrowia, a on jako polityk stawiający na dialog chce wypracować konkretne i długoterminowe rozwiązania, które polepszą sytuacją pacjentów.

„Nie może być tak, że co roku mamy problem ze służbą zdrowia. Ostatni spór ministerstwa z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego pokazuje, że w tej sprawie potrzebny jest konkretny, rzeczowy dialog” – mówił 8 stycznia krakowski europoseł PiS. Zarówno Bartosz Arłukowicz, jak i przedstawiciele Kancelarii Premiera i Prezydenta są oficjalnie zaproszeni na to spotkanie.

Debata to kolejne wydarzenia w bardzo już „przeładowanym” politycznym tygodniu. Sztabowcy PiS liczą jednak, że sytuacja w służbie zdrowia – a zwłaszcza wdrożenie tzw. onkopakietu – będzie szczególnie atrakcyjnym tematem dla mediów. O poważnych problemach z onkopakietem informowały sobotnie „Fakty”. Być może uda się PiS powtórzyć efekt z 7 kwietnia 2014 roku, gdy debata z udziałem Jarosława Kaczyńskiego i Bartosza Arłukowicza skupiła uwagę dziennikarzy i komentatorów.

Fot. PiS