Live

PMM: Niech to, co się stało, będzie momentem przełomu. Apeluję do wszystkich polityków, liderów opinii, ludzi mediów, kultury: uczyńmy nasze życie publiczne lepszym

– Bardzo potrzebujemy tego narodowego pojednania i zgody. Podobnie jak wszyscy Polacy, jestem wstrząśnięty zabójstwem śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Przez recydywistę, szaleńca, człowieka ponad wszelką wątpliwość chorego, psychicznego, zginął prezydent Gdańska, człowiek będący na służbie. Zginął podczas wydarzenia, które miało łączyć w dzieleniu się dobrem. Stało się wielkie zło. Ale spróbujmy przekuć je w dobro. Niech to, co się stało, będzie momentem przełomu. Apeluję dlatego do wszystkich polityków, do liderów opinii, ludzi mediów, ludzi kultury: uczyńmy nasze życie publiczne lepszym, a debatę publiczną uczyńmy spokojniejszą, mądrzejszą i pełną należytego szacunku do siebie nawzajem. Tak zresztą też rozumiem słowa rodziny sp. prezydenta Adamowicza, wzywające do obniżenia temperatury sporu, do pozbycia się, do niekarmienia agresji różnymi słowami czy czynami – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na konferencji z okazji 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Jak dodał:

„Bądźmy ludźmi, którzy nie tylko mówią, ale też rozmawiają. Bądźmy ludźmi, którzy nie tylko słyszą, a i słuchają. Spierajmy się, ale też wspierajmy się. Dziś to ważny dzień, żebyśmy wyciągnęli z tego lekcje, żebyśmy te krzywdzące oskarżenia, które padają niekiedy, odstawili. Żeby to, co się stało, nie był kolejnym rozdziałem wojny polsko-polskiej, tylko żeby pomogło nam wypracować dobro. To tak ważne dla naszego narodu. Te cechy pojednania i zgody są kluczowe dla rozwoju całego naszego narodu, społeczeństwa, gospodarki w XXI wieku. Do wykorzystania szans, o które walczyli ojcowie naszej niepodległości, o które walczył Wincenty Witos. Mniej walki, więcej solidarności – to słowa naszego papieża Jana Pawła II, które padły w Gdańsku ponad 30 lat temu. Niech one zapadną nam głęboko w nasze serca i nasze umysły. Walka nie może być ważniejsza od solidarności – tak mówił nasz papież. I dlatego niech te wydarzenia będą takim momentem, który pozwoli nam w sposób ogólnonarodowy pozbyć się tych największych animozji  niechęci, wzajemnych sporów. Niech ten moment będzie momentem przełomowym, z którego obudzimy się w lepszej Polsce. Chciałbym poprosić, żebyśmy przeciwstawiali się wszelkiej agresji, w internecie, debacie publicznej, na ulicach, w języku mediów, w różnych miejscach. Nauczmy się wreszcie odpowiedzialności, większej odpowiedzialności, za nasze słowa, nasze czyny, nasze gesty. Niech też wszystko to, co robimy, będzie robione z myślą o lepszej Polsce, o pojednaniu, o zgodzie narodowej. Bo nie ma ważniejszej sprawy niż Polska i rzeczywiście jestem przekonany i chciałbym, podobnie jak wierzę, że chcieliby tego wszyscy Polacy, żebyśmy z tej lekcji wyciągnęli wnioski. Nauczmy się rozmawiać językiem godnym debaty publicznej i szanujmy się. Szanujmy się, bo szanując siebie, szanujemy Polskę”

We wtorek tweetup z udziałem PMM

We wtorek w Kancelarii Premiera odbędzie się tweetup z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwotnie spotkanie było zaplanowane na poprzedni wtorek, ale po zamachu na prezydenta Adamowicza zostało przełożone.

Bieńkowska: To był mord polityczny i mord absolutnie spowodowany tym, co jedna strona w Polsce robi

Wie pan, ja w to cały czas nie wierzę, od tej niedzieli. Z różnych powodów, dlatego że znałam Pawła. Teraz wszyscy są jego przyjaciółmi, ale ja byłam jego bardzo dobrą znajomą, bardzo dobrze go znalałam. Przyjaciółką nie byłam – stwierdził Elżbieta Bieńkowska w rozmowie z Oko.press. Jak dodała:

„Mówiłam moim kolegom w Brukseli, że coś się w Polsce stanie, że jakaś straszna rzecz się stanie. Przecież wisi nad nami chmura nienawiści. Przecież wiemy, co się dzieje od trzech lat. Od trzech lat. Więcej jeszcze, ale od trzech lat rzeczywiście osobiście to odczuwałam, przecież wszyscy to wiemy. Wielokrotnie to mówiłam. Natomiast nikt nigdy nie przypuszczał, że to doprowadzi do takiego aktu, jak tutaj się stało”

To był mord polityczny i mord absolutnie spowodowany tym, co jedna strona w Polsce robi – dodała.

Mazurek: W obliczu ludzkiej tragedii, PiS zachował się jak trzeba. Niestety totalna opozycja i część mediów wykorzystała to nieszczęście jako kampanię wyborczą do politycznych ataków na ZP

Anaszewicz: Czytajmy myśl prezydenta Adamowicza, przez ostatnie lata słuchałem i obserwowałem jak prowadził polityki publiczne przeciw mowie nienawiści, jak dbał o polityki równościowe

– Czytajmy myśl prezydenta Adamowicza, przez ostatnie lata słuchałem i obserwowałem jak prowadził polityki publiczne przeciw mowie nienawiści, jak dbał o polityki równościowe kobiet i mężczyzn – mówił Marcin Anaszewicz w TVP Info.

Anaszewicz: Oczekiwałbym od rządzących nie tylko ustępowania ławki w kościele, ale i planu działania

– Dobrze, że prezydent i premier potrafią w takich sytuacjach zachować umiar. Ale to za mało, oczekiwałbym od premiera za kilka dni przedstawienia diagnozy tej sytuacji, na podstawie danych przedstawionych m.in przez RPO na temat mowy nienawiści. Oczekiwałbym nie tylko ustępowania ławki w kościele, ale i planu działania – mówił Marcin Anaszewicz z ugrupowania Roberta Biedronia w Woronicza 17.

 

Zgorzelski: Dobrze, że prezydent nie podnosił tego, gdzie w kościele siedział. Wszyscy byliśmy w tym kościele, należało się godnie zachować

– Dobrze, że prezydent nie podnosił tego, gdzie w kościele siedział. Wszyscy byliśmy w tym kościele, należało się godnie zachować, prezydent złożył kondolencje i tak należało się zachować – mówił Piotr Zgorzelski w TVP Info.

Mucha: Kluczowe jest wezwanie do autorefleksji u liderów partii politycznych

– Myślę, że tutaj kluczowe jest wezwanie do autorefleksji u liderów partii politycznych, u tych którzy decydują, bo to tego rodzaju sytuacja, że wśród przedstawicieli wszystkich ugrupowań i partii znajdziemy takie wypowiedzi, które byłyby nieakceptowalne. Jesteśmy w stanie takie wypowiedzi przytoczyć, niezależnie czy będziemy mówili o partii prawicowej, lewicowej, centrowej, to zdarzają się tacy politycy, którzy mają tego rodzaju formułowania i to pytanie o refleksję i pewien standard debaty publicznej. Nie powinni partyjni liderzy, liderzy ugrupowań, klubów parlamentarnych dopuszczać tego rodzaju aktywności, powinni wyciągać sankcje. Niech to będzie pozytywna rywalizacja tego rodzaju, że wszystkie ugrupowania wskazują: tak, my wobec wypowiedzi posła Nowaka czy Kowalskiego, wyciągamy wnioski, stosujemy jakąś odpowiedzialność wewnątrzdyscyplinarną, nie bierzemy go na listy, bo on się dopuścił tego rodzaju sformułowań, które przekraczają granice debaty publicznej – stwierdził Paweł Mucha w „Kawie na ławę” TVN24.

Szczerski: Miejsce usadzenia prezydenta było nam znane wcześniej i to było nam zakomunikowane jako rzecz istotna, że to jest to miejsce w świątyni a dla prezydenta było bardzo istotne, żeby uczestniczyć w tej mszy

– Informuję, że miejsce usadzenia prezydenta było nam znane wcześniej i to było nam zakomunikowane jako rzecz istotna, że to jest to miejsce w świątyni a dla prezydenta było bardzo istotne, żeby uczestniczyć w tej mszy – mówił Krzysztof Szczerski w Woronicza 17.

 

Szczerski: Państwo wreszcie zaczęło ścigać nawołujących do czynów karalnych, przekraczających wszelkie granice. Do tej pory była presja publiczna, by politycy to ignorowali, bo działają przeciw wolności słowa

– Państwo wreszcie zaczęło ścigać nawołujących do czynów karalnych, przekraczających wszelkie granice. Do tej pory była presja publiczna, by politycy to ignorowali, bo działają przeciw wolności słowa – mówił Krzysztof Szczerski w Woronicza 17.

 

Szczerski: Cieszę się, że nikt działan prezydenta nie kwestionował i wobec tych ruchów była zgoda. Wszystkie one miały w sobie ducha szukania wspólnoty

– Po pierwsze rachunek sumienia, ale swojego, nie cudzego. Po drugie dzialanie na rzecz wspólnoty. Jestem przekonany, że wszystko, co prezydent w tym tygodni wykonał, spotkania z Kościołami, korpusem dyplomatycznym i oddanie hołdu prezydentowi Adamowiczowi, udział w mszach w Warszawie i Gdańsku. To są dobre przykłady jak należało postępować. Cieszę się, że nikt działan prezydenta nie kwestionował i wobec tych ruchów była zgoda. Wszystkie one miały w sobie ducha szukania wspólnoty. Nie tylko politycy biorą udział w debacie publicznych, to celebryci, media, media społecznościowe. Wszyscy musimy szukać przestrzegać zasady prawdy i wolności słowa, a to oznacza odpowiedzialność za słowo – mówił Krzysztof Szczerski w Woronicza 17.

Apel: Zacznijmy od siebie, bo inaczej nie mamy prawa namawiać innych do zmiany. Mam duże obawy, że będzie taka wojna, jakiej dotąd nie było

– To jest moment, kiedy wszyscy z pokorą powinniśmy powiedzieć: przepraszam. Dbanie o lepszy język, o kulturę polityczną to nie tylko obowiązek polityków, ale też dziennikarzy czy innych osób uczestniczących w debacie, aktorów. Za chwilę usłyszymy cały sztab ludzi, którzy powiedzą: to oni. Zacznijmy od siebie, bo inaczej nie mamy prawa namawiać innych do zmiany. Mam duże obawy, że będzie taka wojna, jakiej dotąd nie było – mówił Piotr Apel w TVP Info.