Live

Legutko: Wątek Tuska pojawił się na końcu rozmowy. Stanowisko było wyraźne – nie możemy poprzeć tej kandydatury

Legutko: Wątek Tuska pojawił się na końcu rozmowy. Stanowisko było wyraźne – nie możemy poprzeć tej kandydatury

Ten wątek pojawił się na końcu rozmowy. Stanowisko było wyraźne – nie możemy poprzeć tej kandydatury [Donalda Tuska na szefa RE] – stwierdził Ryszard Legutko w rozmowie z wPolityce.pl, odnosząc się do spotkania z Angelą Merkel. Pytany, jak Jarosław Kaczyński to argumentował, europoseł PiS odpowiedział:

„Mówił, że w Polsce jest to postać kontrowersyjna. Poza tym wobec Donalda Tuska toczą się różne postępowania, w których może być jakaś jego odpowiedzialność polityczna, prawna, karna. Nie było też żadnej prośby ze strony pana Tuska o poparcie jego kandydatury przez polski rząd, więc nie ma podstaw, żeby ją wesprzeć”

Petru: W interesie Polski jest to, żeby Tusk był szefem RE

Petru: W interesie Polski jest to, żeby Tusk był szefem RE

– To nie jest tak istotne [poparcie polskiego rządu] – wbrew pozorom – z punktu widzenia tego, czy Donald Tusk będzie czy nie [szefem RE]. Liberałowie wraz z chadekami poparli przedstawiciela konserwatystów na szefa PE i podobnie będzie w pozostałych głosowaniach. Według mojej najlepszej wiedzy Donald Tusk ma zapewnione poparcie na szefa RE – mówił Ryszard Petru w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach z zagranicy” TVN24BiŚ. Jak dodał:

„W interesie Polski jest to, żeby Donald Tusk był szefem RE. To nie jest tak, że jak nie on, to ktoś inny, np. poseł Sasin. Nie ma takiego wariantu. Jeżeli nie Tusk, to przedstawiciel innego kraju. Nie ma wariantu podmianki”

Petru: Paradoks polega na tym, że to z ust kanclerza Niemiec dowiadujemy się o tym, że Polska odpowie KE na pytanie

Petru: Paradoks polega na tym, że to z ust kanclerza Niemiec dowiadujemy się o tym, że Polska odpowie KE na pytanie

Jak mówił Ryszard Petru w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach z zagranicy” TVN24BiŚ:

„Paradoks dzisiejszych czasów polega na tym, że to z ust kanclerza Niemiec dowiadujemy się o tym, że Polska odpowie Komisji Europejskiej na pytanie. Jako Polak oczekiwałbym, żeby to Beata Szydło poinformowała. Zakładam, że było pytanie – domyślamy się, co było na spotkaniu – ze strony kanclerz do premier co w tej sprawie. Ona powiedziała, żę odpowiedzią. Uważam, że tego typu informacje powinien przekazywać polski rząd. To tylko pokazuje niepokój naszego najważniejszego partnera gospodarczego co do tak podstawowych kwestii jak wolność mediów czy kwestia praworządności”

Kaczyński: Wydaje mi się, że wizyta Merkel przyniesie dobre rezultaty

Kaczyński: Wydaje mi się, że wizyta Merkel przyniesie dobre rezultaty

Wydaje mi się, że ta dzisiejsza wizyta pani kanclerz przyniesie dobre rezultaty – stwierdził Jarosław Kaczyński po spotkaniu z Angelą Merkel. Jak poinformował prezes PiS, rozmowa przebiegła w dobrej atmosferze i dotyczyła m.in. sprawy Brexitu – tego, co po nim robić, a także przyszłości UE.

Szczerski: My i Niemcy mówimy – zmiany w UE są konieczne

Szczerski: My i Niemcy mówimy – zmiany w UE są konieczne

– Dziś padło w rozmowie z prezydentem stwierdzenie, że UE wymaga zmian. Merkel powiedziała bardzo ciekawe zdanie, że najpierw podejmowano decyzje, a później dopiero próbowano leczyć efekty tej decyzji. To zmiana polityki europejskiej. PAD mówił bardzo wyraźnie – trzeba w UE przywrócić zaufanie do polityki. Aby obywatele poczuli, że mają wpływ na decyzje. Jest kwestia narzędzi. Ale jesteśmy o krok dalej w tej dyskusji. My i Niemcy mówimy: Zmiany w UE są konieczne – powiedział w „Gościu Wiadomości” Krzysztof Szczerski.

Szczerski: Warszawa w kontekście wyborów w Europie jawi się jako element stabilności

Szczerski: Warszawa w kontekście wyborów w Europie jawi się jako element stabilności

– Berlin dziś potrzebuje Warszawy. Warszawa w kontekście fali wyborów w Europie jawi się jako element stabilności. Interes Berlina jest jasny w relacjach z Warszawą, my też możemy formułować interes wobec Niemiec. Jeśli uda nam się dogadać, to Polska może być motorem zmian w UE oraz jednym z filarów nowych relacji transatlantyckich – powiedział w „Gościu Wiadomości” Krzysztof Szczerski.

WKK po spotkaniu z Merkel: Mam obiecaną interwencję ws. problemów plantatorów buraka cukrowego

WKK po spotkaniu z Merkel: Mam obiecaną interwencję ws. problemów plantatorów buraka cukrowego

Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie mówił o najważniejszych tematach rozmowy z Angelą Merkel. To m.in. Nord Stream 2, problemy polskich rolników oraz sprawy europejskie i reforma UE, a także kongres EPP.

„Rozmawialiśmy również o problemach polskich rolników, którzy protestują, o plantatorach buraka cukrowego, którzy mają problem z kontraktowaniem w cukrowniach niemieckich zlokalizowanych na terenie Polski. Tym tematem kanclerz od razu się zainteresowała i mam obiecaną interwencję w tej sprawie”

Schetyna: Z Merkel rozmawialiśmy m.in. o zagrożeniach dla samorządności i wyborach samorządowych

Schetyna: Z Merkel rozmawialiśmy m.in. o zagrożeniach dla samorządności i wyborach samorządowych

Spotkanie trwało 50 minut, byliśmy we dwójkę z prezesem Kosiniakiem-Kamyszem jako przedstawiciele EPP. Mówiliśmy m.in. o szczycie EPP na Malcie pod koniec marca. Ale też o tych najważniejszych rzeczach, o Polsce, o wyborach samorządowych, o samorządności. O pewnych zagrożeniach, które wynikają z tego, że inne spojrzenie na samorządność jest ze strony partii rządzącej, a inne – opozycji. Ma dobrą wiedzę jeśli chodzi o wybory samorządowe, o naszą obecność w sejmikach. Mówiliśmy też o przyszłości Donalda Tuska, o stosunku do Tuska jaki ma polski rząd. Rozumiem z wypowiedzi pani kanclerz, że rozmowy o Donaldzie Tusku jeszcze trwają, zaczynają się teraz. Pytałem o kwoty, o migracje, o zagrożenie wynikające z podpisanych umów, z niekontrolowanej migracji ze strony Libii. Mówiliśmy też o intensyfikacji migracji przez wschodnią polską granicę. Tu wspominaliśmy o koniecznym większym zaangażowaniu Frontexu. [Rozmawialiśmy] też o tych wszystkich bieżących rzeczach, o TK, o demokracji parlamentarnej. Pani kanclerz ma dużą wiedzę – tak w Sejmie opisywał swoje spotkanie z kanclerz Merkel Grzegorz Schetyna.

Szczerski: Merkel i PAD podkreślili, że mają poczucie, że między Polską a Niemcami nie ma fundamentalnych różnic

Szczerski: Merkel i PAD podkreślili, że mają poczucie, że między Polską a Niemcami nie ma fundamentalnych różnic

Jak mówił Krzysztof Szczerski na briefingu:

„To była ponad półgodzinna rozmowa w cztery oczy, a później krótkie rozmowy pelnarne. Trochę proporcje się zmieniły w stosunku do tego, co było pierwotnie planowane. Ta rozmowa w cztery oczy znacznie się przedłużyła. Kanclerz Merkel i prezydent Duda rozmawiali przede wszystkim o kwestiach relacji euroatlantyckich, o przyszłości, więzi europejsko-amerykańskiej, jak należy budować tę więź po zmianie władzy w Waszyngtonie, żeby zachować trwałość więzi atlantyckich, która jest wartością, istotna zarówno z perspektywy polskiej, jak i niemieckiej”

Jak mówił dalej:

„Po drugie, państwo rozmawiali o przyszłości UE, o niezbędnej reformach, które są potrzebne dzisiaj, żeby Europa odzyskała zaufanie obywateli, żeby odzyskała także zdolność do prawidłowego funkcjonowania, do tego, żeby funkcjonować efektywnie, także jeżeli chodzi o rozwój wspólnego rynku i spójności na rynku w Europie. To bardzo istotny wątek, przez panią kanclerz także poruszony, mówiąc o tym, że być może próby osiągnięcia spójności europejskiej były zbyt biurokratyczne, że próby oszukania jedności europejskiej podczas standaryzowanie i ujednolicenie biurokratyczne rynku i działalności na rynku były zbyt daleko posunięcie, bo efekt jest taki, że mimo tych lat wspólnego członkostwa w UE, wiele krajów unijnych wciąż jest na różnym etapie rozwoju i trzeba poszukać nowych instrumentów do tego, żeby budować europejską spójność”

Rozmowa – jak mówił dalej prezydencki minister – dotyczyła także konfliktu na Ukrainie. – Co ważne, obaj rozmówcy podkreślili na koniec, że mają poczucie, że między Polską a Niemcami nie ma fundamentalnych różnic – dodał Szczerski.

Rozpoczęło się spotkanie kanclerz Merkel ze Schetyną i Kosiniakiem-Kamyszem

Rozpoczęło się spotkanie kanclerz Merkel ze Schetyną i Kosiniakiem-Kamyszem

Kilka minut po 17:00 rozpoczęło się spotkanie kanclerz Merkel z liderami PO i PSL. Po spotkaniu planowane są konferencje prasowe Schetyny oraz Kosiniaka-Kamysza.

W tym tygodniu Sejm może przyjąć projekt dot. komisji weryfikacyjnej

W tym tygodniu Sejm może przyjąć projekt dot. komisji weryfikacyjnej

Jutro w nocy odbędzie się II czytanie rządowego projektu zakładającego powołanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Z kolei na czwartek zaplanowano posiedzenie Komisji Ustawodawczej, na której posłowie rozpatrzą ew. poprawki zgłoszone w trakcie II czytania. Wiele więc wskazuje na to, że w piątek – między 11:00 a 14:00 – Sejm przyjmie projekt ustawy. W styczniu Patryk Jaki mówił, że maj to realny termin rozpoczęcia pracy komisji.