TEKST PARTNERSKI

Energa Wytwarzanie, należąca do Grupy ORLEN, podpisała z firmą Lewandpol Holding przedwstępną umowę nabycia spółki celowej, realizującej projekt budowy nowych hybrydowych źródeł odnawialnych „Kleczew Solar & Wind”. Inwestycja powstaje w gminie Kleczew w województwie wielkopolskim, a jej łączna moc wyniesie do 334 MW.

– Skutecznie wdrażamy naszą strategię, której filarem są odnawialne źródła energii. W efekcie już przeprowadzonych inwestycji Grupa ORLEN jest obecnie trzecim największym producentem energii z OZE w Polsce. W ciągu najbliższych siedmiu lat na realizację zielonych projektów przeznaczymy 120 mld zł, uzyskując dzięki temu 9 GW mocy zainstalowanych w OZE. „Kleczew Solar & Wind” to projekt, który wzbogaci nasze portfolio o kolejne moce wytwórcze i znacząco przybliży nas do celu. Inwestycja będzie służyć całej Polsce, wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne kraju. W szczególności da impuls do dalszego rozwoju gminy Kleczew, na czym skorzystają jej mieszkańcy – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.
Projekt „Kleczew Solar & Wind”, realizowany przez Lewandpol Holding przy kompleksowym wsparciu Ergy Asset Management, podzielony jest na trzy etapy, z których pierwszy obejmuje budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 193,1 MW oraz farmy wiatrowej o mocy do 19,2 MW. W ramach kolejnych dwóch etapów moc zainstalowana farmy fotowoltaicznej ma wzrosnąć docelowo o maksymalnie ok. 122 MW. Dzięki temu cała instalacja hybrydowa może osiągnąć ok. 334 MW mocy zainstalowanej. Według wstępnych szacunków, byłaby w stanie w ciągu roku wyprodukować energię niezbędną do zasilenia ok. 200 tys. gospodarstw domowych. Co więcej, projekt przewiduje też możliwość przyszłej rozbudowy o kolejne turbiny wiatrowe oraz magazyn energii.

Projekt realizowany w gminie Kleczew będzie funkcjonować w formule cable-pooling. To rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie warunków przyłączeniowych poprzez podłączenie kilku aktywów do jednego przyłącza. Cable-pooling sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku sprzężenia farm wiatrowych i fotowoltaicznych, które bardzo rzadko pracują z pełną mocą w tym samym czasie.

Obecnie w ramach pierwszego etapu dobiega końca budowa farmy fotowoltaicznej. Jej testowe zasilanie miało miejsce w czerwcu br., a rozpoczęcie sprzedaży energii elektrycznej planowane jest z początkiem 2024 roku. Według aktualnego harmonogramu, cały projekt budowy hybrydowej instalacji w gminie Kleczew powinien zakończyć się w 2025 roku.

Podpisanie umowy przyrzeczonej między spółkami i faktyczne zakończenie transakcji zakupu spółki celowej możliwe będzie po ziszczeniu zawartych w umowie przedwstępnej warunków zawieszających. Aktualnie zakłada się, że do sfinalizowania transakcji może dojść najpóźniej w pierwszym kwartale 2025 roku.