TEKST PARTNERSKI

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego byli obecni na najważniejszej w tym roku konferencji klimatycznej, odbywającej się pod auspicjami ONZ – COP28 w Dubaju. To blisko dwutygodniowe wydarzenie zgromadziło światowych przywódców, decydentów i ekspertów z całego świata.

Każdego roku uczestnicy COP spotykają się, oby określić plany w obszarze działań na rzecz ochrony klimatu. Jednym z kluczowych postanowień tegorocznego szczytu jest ustalenie zasad funduszu strat i szkód (ang. Lost and Damage Fund), który ma wspomagać kraje rozwijające dotknięte skutkami zmian klimatycznych. 118 państw zobowiązało się potroić produkcję energii ze źródeł odnawialnych na świecie do 2030 r., zaś Polska przyjęła deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 r.

Nasz bank odgrywa w Polsce i w regionie kluczową rolę jeśli chodzi o finansowanie transformacji energetycznej. W Dubaju BGK reprezentowali Pani Prezes – Beata Daszyńska-Muzyczka, członkowie zarządu Radosław Kwiecień i Marek Tomczuk, dyrektor zarządzający pionem Foreign Affairs Adrian Malinowski oraz zespół 3W.

Kilka dni obecności w ZEA obfitowało w spotkania, dyskusje oraz udział w eventach towarzyszących głównemu wydarzeniu. Przedstawiciele BGK:

 • spotkali się z H.E. Dr Thani bin Ahmed Al Zeyudi – Ministrem Stanu ds. Handlu Zagranicznego w Ministerstwie Gospodarki ZEA – omawiano współpracę handlową, inwestycje, możliwości współpracy i potencjalne, dalsze zaangażowanie gospodarcze ZEA w Polsce i regionie Trójmorza.
 • spotkali się z Khalifa Al Qubaisi, Deputy Director General of ADFD w Abu Dhabi Fund for Development – rozmowa dotyczyła tematów współpracy inwestycyjnej zarówno przy projektach w Polsce, w regionie Trójmorza, ale także o potencjale współpracy przy projektach w Afryce i Azji.
 • Dr Tarifą Al Zaabi – Dyrektor Generalną oraz Dr Charbel Tarraf – Chief Operations and Development w International Center for Biosaline Agriculture, z którymi omawialiśmy zaangażowanie BGK w projekty związane ze zrównoważonym rozwojem, możliwości współpracy w obszarze 3W z ICBA oraz innymi agendami podległymi H.E. Mariam Almheiri, Ministrem Zmian Klimatu i Środowiska ZEA.
 • brali udział w inauguracji inwestycji Masdar w 8 projektów od polskiej firmy Domrel. Mowa o projektach fotowoltaicznych i onshore farm wiatrowych o mocy ponad 1 GW, które zasilą ponad 223 tysiące gospodarstw domowych w Wielkopolsce i które ograniczą zużycie CO2 rocznie o 1,8 mln ton.
 • ponadto spotkali się z przedstawicielami firm i instytucji, takimi jak:
  • Thomas Rebermark – Director, Swedish Water House – dyskusja na temat zaangażowania w platformę 3W oraz potencjalnej współpracy w zakresie polityki Blue Deal.
  • Kai Rintala – Managing Director, Stephen Butler – Investment Director – TAALERI Energia.
  • Mohammad Abdelqader El Ramahi – Chief Green Hydrogen Officer, Andreas Bieringer Business Development & Commercial Masdar Green Hydrogen; Florian Merz – Head of Business Development; Amalia Giannakukou – Head of Development and Investment.

Motywem przewodnim obecności BGK podczas COP28 było stoisko 3W. Była to platforma spotkań i dyskusji dla gości z całego świata na temat tego, jak rozwój technologii opartych na trzech zasobach – wodzie, wodorze i węglu – przyczynia się do transformacji energetycznej i tym samym walki ze zmianami klimatu.

Dyskusję pt. „3W bramą do zrównoważonego biznesu w Europie” otworzyła Beata Daszyńska-Muzyczka, mówiąc: „Kierunek transformacji energetycznej nie ulega zmianie. Rezygnacja z węgla i jednoczesne zaspokojenie wszystkich potrzeb energetycznych to ogromne wyzwanie. Bo jak mówił Orison Swett Marden: Nie czekaj na nadzwyczajne okoliczności. Chwytaj się zwykłych okazji i czyń je wielkimi”.

Beata Daszyńska-Muzyczka wzięła także udział w panelu organizowanym przez think-tank Atlantic Council pt. Laying the Groundwork: Energy corridors of the future. Z kolei Marek Tomczuk wziął udział w dyskusji panelowej organizowanej w Pawilonie Bułgarii – Transition finance: policy trends and instruments.