Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim światowe forum ekonomiczne w Davos, w którym wezmą udział premier Morawiecki i prezydent Duda. Pod koniec tygodnia odbędzie się konwencja PO-KO poświęcona sprawom kobiet. Do Polski przyjedzie CEO Google, komisja śledcza ds. VAT przesłucha kolejne osoby, a Senat zajmie się ustawą budżetową na 2019 rok.

*****

Wizyta CEO Google. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotka się z przebywającym w Polsce CEO Google Sundararajanem Pichaiem. Powitanie w KPRM zaplanowano na 13:00, a spotkanie – na 13:05. O 14:00 weźmie udział w debacie organizowanej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii “Central and Eastern European Innovation Roundtable”, czyli Środkowoeuropejski Okrągły Stół ds. Innowacji. Family photo zaplanowano na 15:00.

Spotkanie ws. podwyżek dla nauczycieli. – Jesteśmy umówieni na dalsze rozmowy, które zaplanowane zostały na 22 stycznia. Do środy, 16 stycznia czekamy na pisemną odpowiedź związków dotyczącą przedstawionych przez MEN propozycji – stwierdziła Anna Zalewska, zapowiadając kilkanaście dni temu kolejne spotkanie ws. podwyżek dla nauczycieli. 22 stycznia wypada właśnie w najbliższy wtorek.

Forum w Davos. W najbliższym tygodniu w Davos odbywa się coroczne Światowe Forum Ekonomiczne, w którym wezmą udział prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Na razie znany jest tylko program wizyty głowy państwa. PAD spotka się m.in. z sekretarzem generalnym NATO czy z przedstawicielami biznesu na zaproszenie banku Pekao S.A. W planie są także wywiady, wypowiedzi dla mediów oraz udział w nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki.

Przesłuchania przez komisją śledczą. We wtorek o 11:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłą podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Hannę Majszczyk, w środę – byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Macieja Grabowskiego, a w czwartek – Renatę Hayder. Tym samym komisja Marcina Horały wraca do pracy – zeszłotygodniowe przesłuchania zostały odwołane z powodu zabójstwa Pawła Adamowicza.

Senat o budżecie. W środę o 11:00 rozpocznie się pierwsze w tym roku posiedzenie Senatu, który zajmie się przede wszystkim ustawą budżetową na 2019 rok. Senackie komisje już od poniedziałku będą pracować nad budżetem. Wydaje się, że izba wyższa nie wprowadzi poprawek – wtedy konieczne byłoby zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu, by zdążyć do 27 stycznia. Senat zajmie się także m.in. projektem uchwały w 100. rocznicę inauguracyjnego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego.

Podkomisja o frankowiczach. W czwartek o 11:00 zbierze się sejmowa podkomisja, by powrócić do rozpatrywania czterech projektów, w tym dwóch prezydenckich – o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki, a także o nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Posiedzenie miało odbyć się już miesiąc temu, ale zostało odwołane.

Konwencja PO-KO. W sobotę odbędzie się konwencja Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej – wynika z informacji 300POLITYKI. Jak podkreślają nasi rozmówcy, to planowana od kilku tygodni konwencja ze środowiskami kobiecymi. Hasłem eventu będzie „Kobieta Polska Europa”.

Fot. Facebook PO