Nadchodzące dni w polityce to przede wszystkim ostatni tydzień kampanii samorządowej przed II turą wyborów – na kampanijny szlak powrócą m.in. Rafał Trzaskowski i Władysław Kosiniak-Kamysz. Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy dot. polityki rozwoju, który ma usprawnić finansowanie inwestycji w części pożyczkowej KPO, a prezydent Duda uda się do USA i Kanady.

Mateusz Morawiecki postawi na temat mieszkalnictwa, a z początkiem tygodnia Konfederacja zainauguruje oficjalnie kampanię europarlamentarną. Ponadto komisje śledcze przesłuchają kolejnych świadków – w tym byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego,a a pod koniec tygodnia Senat zbierze się na dwudniowym posiedzeniu.

*****

Kosiniak z Fijołkiem i Miszalskim. W poniedziałek rano w Rzeszowie odbędzie się konferencja prasowa z udziałem wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, posła Adama Dziedzica oraz prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. Następnie szef MON uda się do Tarnowa, Krakowa i Skawiny – w stolicy Małopolski ma zaplanowaną konferencję z kandydatem KO na prezydenta Aleksandrem Miszalskim.

Morawiecki o mieszkalnictwie. W poniedziałek odbędzie się debata organizowana przez Zespół Pracy dla Polski w temacie mieszkalnictwa. W debacie weźmie udział wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki.

Start kampanii Konfederacji. W poniedziałek w Warszawie odbędzie się event Konfederacji, będący oficjalnym początkiem kampanii europarlamentarnej Konfederacji. Podczas wydarzenia liderzy przedstawią założenia kampanii oraz zaprezentują kandydatów do Europarlamentu.

Trzaskowski z kandydatami KO. Rafał Trzaskowski w ostatnim tygodniu kampanii przed II turą wyborów samorządowych kontynuuje objazd po kraju, by wspierać kandydatów KO. We wtorek wiceprzewodniczący PO pojawi się w Sieradzu z Michałem Pabichem oraz w Zgierzu z Łukaszem Wróblewskim. W piątek prezydent Warszawy będzie w Toruniu z Pawłem Gulewskim, w Koninie z Piotrem Korytkowskim i Poznaniu z Jackiem Jaśkowiakiem.

Rząd o KPO. Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem nowelizacji ustawy dot. polityki rozwoju, który ma usprawnić finansowanie inwestycji w części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy.

Wizyta prezydent Słowacji. We wtorek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Słowacji Zuzana Caputova, która w Pałacu Prezydenckim spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Kamiński przed komisją śledczą. W czwartek komisja śledcza ds. afery wizowej przesłucha szefa MSWiA w latach 2019-2023 oraz koordynatora służb specjalnych w latach 2015-2023 Mariusza Kamińskiego. We wtorek komisja śledcza ds. wyborów kopertowych przesłucha byłego dyrektora pionu informatyki i telekomunikacji Poczty Polskiej w latach 2019-2020 Pawła Skórę, a następnie byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Z kolei w środę przed tą samą komisją stanie były minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Duda w USA. W środę prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą wizytę roboczą w Nowym Jorku w USA oraz w Vancouver i Edmonton w Kanadzie. Para Prezydencka ma wrócić do Polski w przyszłym tygodniu – na chwilę obecną harmonogram wizyty nie jest znany.

Senat. W czwartek i piątek odbędzie się dwudniowe posiedzenie izby wyższej. W porządku obrad m.in. ustawa o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze czy nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Fot. KO