Polska wieś zachowała to, co w życiu najważniejsze. Bóg, honor i ojczyzna. To fundament, na którym budowaliśmy niepodległość. Nie byłoby wolnej Rzeczypospolitej bez polskiej wsi – mówi lektor w nowym klipie przygotowanym przez Kancelarię Premiera, który 300POLITYKA publikuje jako pierwsza.

Spot został przygotowany w związku z Pierwszym Ogólnopolskim Świętem „Wdzięczni Polskiej Wsi”, które odbędzie się dzisiaj w gminie Wąwolnica, na błoniach Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. W święcie weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.

Rozmówcy 300POLITYKI podkreślają dużą wagę tego wydarzenia, które jest zapowiadane od kilku dni. Święto, w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych, będzie zapewne interpretowane jako kolejne starcie między PiS a PSL o polską wieś. Część komentatorów zwraca uwagę, że to jeden z najbardziej widowiskowych pojedynków tej kampanii.

Żywią i bronią. Od stuleci powiewa na sztandarach polskich chłopów i rolników. Polska zawsze mgła na nich polegać. Nigdy nie zawiedli. Tak, jak w 1920 roku, kiedy w czasie wojny z bolszewikami, na wezwanie Wincentego Witosa, walczyli o niepodległą Polskę. Tak jak podczas II wojny światowej, kiedy w Batalionach Chłopskich i na wszystkich frontach świata byli ludzie polskiej wsi. Bronili polskiej ziemi, kiedy w czasach PRL-u stanęli do walki o wolne związki zawodowe. Dziś rolnicy budują markę Polski, są konkurenci wobec innych europejskich producentów. Przez stulecia jedno się nie zmieniło. Żywią i bronią. Polska wieś zachowała to, co w życiu najważniejsze. Bóg, honor i ojczyzna. To fundament, na którym budowaliśmy niepodległość. Nie byłoby wolnej Rzeczypospolitej bez polskiej wsi – mówi lektor.