Kaczyński w Radiu Koszalin o tym, że “wszystkie opcje są otwarte”, reformie UE, rekonstrukcji rządu, HGW i Magierowskim, który późno wstał

To powiedzenie, że wszystkie opcje są otwarte i że skoro uzyskałem na kongresie bardzo duże poparcie, to w związku z tym będę to poparcie egzekwował. W żadnym wypadku nie można przyjąć takiej sytuacji, że będę zawsze tym, który bierze na szczękę ciężkie ciosy i w innych kontekstach nie występuje. To sytuacja, którą świadomie przyjąłem, ale nie zawsze tak musi być – powiedział Jarosław Kaczyński, pytany o swoje słowa z kongresu o tym, że chce być ”rzeczywistym szefem obozu zmian”.

W rozmowie z Łukaszem Mężykiem w Radiu Koszalin, prezes PiS przyznał, że do rekonstrukcji rządu wcale nie musi dojść. Skrytykował też Marka Magierowskiego oraz odniósł się do krytyki ze strony Jadwigi Staniszkis oraz Ryszarda Bugaja.

Oto główne wątki z rozmowy.

“WSZYSTKIE OPCJE SĄ OTWARTE”: “To była taka reakcja [słowa o rzeczywistym szefie obozu zmian] na coś, co powiedziałem w trakcie wystąpienia, kiedy powiedziałem o swojej wycofaniu, to dostałem wielkie brawa. To nie tak, że szefowie partii powinni się brać za wycofywanie się. To powiedzenie, że wszystkie opcje są otwarte i że skoro uzyskałem na kongresie bardzo duże poparcie, to w związku z tym będę to poparcie egzekwował. A w jaki sposób? Zobaczymy. Nigdzie się nie spieszę, nie wybieram, ale też w żadnym wypadku nie można przyjąć takiej sytuacji, że będę zawsze tym, który bierze na szczękę ciężkie ciosy i w innych kontekstach nie występuje. To sytuacja, którą świadomie przyjąłem, bo to jest w interesie Polski, ale nie zawsze tak musi być”.

O TYM, CO POLSKA POWINNA ZAPROPONOWAĆ UNII PO BREXICIE: “Stanowisko szefów MSZ Niemiec i Francji było bardzo niebezpieczne. Trzeba szukać nowych rozwiązań. Trzeba iść w kierunku, żeby znaleźć równowagę między UE jako organizacją regionalną, a uprawnieniami suwerennych państw narodowych. W gruncie rzeczy o to jest spór i to nie spór tylko w Anglii, ale także we Francji, Holandii, Austrii. Jest taki nastrój też w Czechach, nawet w Niemczech, ta sprawa stawała kiedyś w Trybunale, który suwerenność ograniczył, mimo że Niemcy nie muszą się o swoją suwerenność martwić. Zamiast mówić “nic się nie stało”, albo “to się nie udało, skoro to lekarstwo nie przyniosło efektów, to dajmy więcej lekarstwa”, to może jednak zmienić terapię i podjąć inne działania. Już w tym kierunku pracuję. Mam za sobą lekturę pewnych przygotowań, opracowań i mam za sobą rozmowę z bardzo wybitnym przedstawicielem nauki prawa europejskiego i – mam nadzieję – że porozumiemy się co do pracy nad nowym kształtem traktatów europejskich. Czy to będzie coś zupełnie innego, czy daleko idąca zmiana tego, co jest, to trudno mi powiedzieć, ale trzeba to przedłożyć europejskiej opinii publicznej. Dzisiaj mogę – zresztą wspominałem o tym na kongresie – powiedzieć, że to budzi zainteresowanie różnych ważnych europejskich polityków i to niekoniecznie naszych opcji. Ludzie myślący rozsądnie (…) zamiast prostackiej reakcji, wiedzą, żeby zareagować mądrze. My, żeby się szybko rozwijać, to musimy mieć własny ośrodek dyspozycji politycznej, musimy być suwerenni”.

“ZNAJDZIEMY FORUM, ŻEBY WYJŚĆ Z MOIMI PROPOZYCJAMI, PANI PREMIER JE JUŻ ZNA”: “Jeżeli te prace się zakończą, bo to na pewno nie jest z dnia na dzień, czy nawet z tygodnia na tydzień, to zajmie trochę czasu, to bardzo ambitne przedsięwzięcie, to znajdziemy takie forum, żeby z tym wyjść. Ale to nie jest tylko kwestia mojej propozycji, ale też kwestia przejęcie tego przez państwo polskie. Przecież to nie chodzi o to, żebym się prezentował z jakimiś pomysłami, tylko o to, żeby Polska dynamicznie i z pomysłem weszła w tę politykę; propozycję z mojej strony już usłyszała pani premier. Będę o tym rozmawiał również z szefem MSZ. Pani premier jest za moimi propozycjami. Tę chorobę, na którą zapadła UE, trzeba leczyć – ale skuteczną metodą, a nie przez dodawanie trucizny”.

“WIERZĘ, ŻE NIE BĘDZIE POWODU DO REKONSTRUKCJI RZĄDU”: “Pod koniec roku lub na samym początku przyszłego roku zostanie dokonana ocena rządu. Trudno mi w tym momencie powiedzieć. Nie wiem, czy będzie rekonstrukcja, wierzę, że nie będzie powodu do rekonstrukcji, że ‘tabory podciągną’ i wszystko będzie szło jak trzeba. Jak nie będzie szło jak trzeba, to wtedy zmiany będą konieczne”.

— O POWROCIE LISTY KRAJOWEJ I IDEALNYM SYSTEMIE WYBORCZYM: “Nie ma idealnych systemów. W Polsce dobrym systemem wyborczym byłby taki, który mógłby połączyć z jednej strony mocne legitymizowanie posłów, którzy działają w terenie, a z drugiej strony mechanizm wprowadzania do parlamentu dużej liczby ludzi, którzy może mają mniejszą siłę, jeśli chodzi o możliwość uzyskiwania bezpośredniego poparcia, ale mają za to bardzo dobre kwalifikacje. Bo parlament musi mieć legitymizację, która wyraża się w poparciu dla partii, ale musi też dysponować odpowiednią liczbą fachowców. (…) Taki system byłby optymalny, ale czy on znajdzie poparcie w wysokiej izbie? Do jakiegoś stopnia taką rolę pełniła lista krajowa, która została oddolnie odrzucona w parlamencie za czasów AWS, to była propozycja poprawki w II czytaniu. Dwie osoby się przeciwstawiły: ja i – co by dzisiaj o nim nie powiedzieć – Ludwik Dorn”.

“RZECZNIK PÓŹNO WSTAŁ”: O KRYTYCE TEMPA PRAC NAD TK PRZEZ MARKA MAGIEROWSKIEGO: “Pan rzecznik prezydenta dziś chyba późno wstał i nie wiedział, że to nie wynikało z żadnych planów PiS, tylko z tego powodu, że KOD wycofał swój projekt ustawy. Konstytucjonaliści uznali – moim zdaniem bezpodstawnie – że trzeba wszystko zacząć od początku. Gdyby nie to, to wszystko byłoby w porządku. W ogóle zarzucanie parlamentowi, że pracuje w nocy, jest niepoważne, tak parlamentu pracują. Jak na przykład było podczas obrad o reformie terytorialnej, na zewnątrz było już jasno. Takie zarzuty nie powinny padać z ust ludzi poważnych, to się wszędzie zdarza, to jest normalne”.

“DLA MNIE TO NIEPOJĘTE”: O KRYTYCE STANISZKIS I BUGAJA: “Ludzie zmieniają poglądy. Ja nie rozumiem dzisiejszego stanowiska mojej długo-bardzo-letniej koleżanki. Nie rozumiem też stanowiska Ryszarda Bugaja, z którym się znam nieco krócej. Po prostu nie rozumiem. Nie posądzam ani pani profesor, ani pana profesora o to, by nie rozumieli sensu starcia o TK. Przecież w gruncie rzeczy chodzi o to, by ustanowić, że bez względu na to kto wygra wybory, nie można zmienić rzeczywistości. A oboje są bardzo krytyczni wobec tej rzeczywistości. Dlatego nie jestem w stanie pojąć stanowiska pani profesor i pana profesora. Polacy mają prawo do odnowy Rzeczpospolitej”.

“ZNANA Z NĘDZNYCH ZACHOWAŃ”: O HANNIE GRONKIEWICZ-WALTZ: “To osoba z wrogiego nam obozu, bardzo zaangażowana w zwalczanie nas. Gaszenie zniczy, zbieranie tulipanów [pod Pałacem Prezydenckim]… HGW to znana ze skandalicznych, małostkowych i nędznych zachowań, które w życiu publicznym nie powinny mieć miejsca, to osoba całkowicie skompromitowana, nie powinna mieć miejsca w życiu publicznym”.

O WOJEWÓDZTWIE ŚRODKOWOPOMORSKIM: “Podtrzymuję deklarację, tylko na czym polega problem? Jest sprzeciw i ze strony Gdańska, i Szczecina, tam też wchodziło w grę. Nie widać jakiegoś mocnego poparcia ze strony elit, a jeżeli chodzi o pewne regiony, to ze strony społeczeństwa. Np. w okolicach Słupska czy w Słupsku poparcia dla tej idei nie ma. Jeżeli takie poparcie będzie, to my tę sprawę podejmiemy, bo uważamy, że środkowe Pomorze jest poszkodowane z tego, że nie ma środka władzy, władzy wojewódzkiej. To tworzy taką lukę, która może się zmieniać. Bez woli mieszkańców, elit, tego zrobić się nie da”.

ekspres-grafika-ts-58904

Pozostałe z : 300Nowogrodzka

PiS podsumowuje dwulecie rządu serią internetowych spotów

Beata Mazurek opublikowała na Twitterze krótkie, jednominutowe spoty podsumowujące wypadające w tym tygodniu dwulecie rzadu PiS. Bezpieczeństwo, rodzina, rozwój – to trzy filary programu PiS, o czym mówiła dzisiaj premier Beata Szydło. Dotrzymaliśmy słowa. Bezpieczeństwo. #Dobre2lata pic.twitter.com/nUzlZat8gU — Beata Mazurek (@beatamk) November 14, 2017 Dotrzymaliśmy słowa. Rodzina #Dobre2lata pic.twitter.com/7EbLutieAz — Czytaj więcej →

PiS publikuje spot „Czy POzwolimy im na więcej?” w którym skleja Trzaskowskiego z HGW

W spocie w stylu znanym z kampanii 2015, opublikowanym równolegle z rozpoczynającą się konwencją PO, PiS przypomina nagłówki gazet z afery reprywatyzacyjnej, wypowiedzi Hanny Gronkiewicz-Waltz o grupie przestępczej w warszawskim ratuszu oraz słowa jej współpracownika o „śrubkach”. W spocie, PiS skleja HGW z szefem jej kampanii – Rafałem Trzaskowskim, prawdopodobnym Czytaj więcej →

Kaczyński o przewadze rynkowej jednej telewizji, wpływach lobbystycznych i dążeniu do uspokojenia relacji z PAD – 11 cytatów

11 cytatów z wystąpienia prezesa PiS na zjeździe Klubów Gazety Polskiej w Spale. Kaczyński o wzrostach sondażowych: Wejście w życie ustawy emerytalnej jest jednym z elementów tych przyczyn, ale inne nie są jeszcze do końca rozpoznane „Z jednej strony jest 47% [w sondażu CBOS], bardzo dobry wynik i to przecież jest Czytaj więcej →

4 listopada Kongres Polski Razem Zjednoczonej Prawicy

Na sobotę, 4 listopada na 11:00 w Warszawie zaplanowano Kongres Polski Razem Zjednoczonej Prawicy – dowiaduje się 300POLITYKA. Jak twierdzą nasi rozmówcy, na kongresie zmianie ulegnie nazwa partii. Fot. FB Polski Razem

W najbliższą sobotę ofensywa Ziobry na konwencji Solidarnej Polski

W najbliższą sobotę o 11:30 w Warszawskim Domu Technika odbędzie się konwencja Solidarnej Polski – dowiaduje się 300POLITYKA. Konwencja odbędzie się na dzień po spotkaniu Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim i – jak można przypuszczać – ma być próbą wzmocnienia pozycji Zbigniewa Ziobry i jego przekazu o sądowych projektach czy reprywatyzacji. Fot. Facebook Solidarnej Czytaj więcej →