Kaczyński o elitach europejskich, Tusku, zjednoczeniu opozycji i Rzeplińskim [6 cytatów z GP]

Po prostu elity europejskie nie są w stanie pogodzić się z demokratycznym wyborem Polaków. Nie odpowiada im ten wybór, bo nie jest zgodny z ich interesami. To oczywiste – mówi Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Gazetą Polską”. Prezes PiS przyznaje, że niezbyt wierzy w scenariusz zjednoczenia się opozycji na czele z Donaldem Tuskiem. O Andrzeju Rzeplińskim mówi, że to raczej postać jednego sezonu, niż trwały punkt polskiej polityki. Oto 6 wybranych fragmentów z wywiadu.

ELITY EUROPEJSKIE NIE SĄ W STANIE POGODZIĆ SIĘ Z DEMOKRATYCZNYM WYBOREM POLAKÓW: „Nie chodzi oczywiście ani o żadne zagrożenie demokracji, bo one dzięki zmianie władzy właśnie zostało zażegnane. Nie chodzi też o Trybunał Konstytucyjny, bo przecież nikt zamachu na tę instytucję nie przeprowadza. Po prostu elity europejskie nie są w stanie pogodzić się z demokratycznym wyborem Polaków. Nie odpowiada im ten wybór, bo nie jest zgodny z ich interesami. To oczywiste. My z kolei zostaliśmy upoważnieni przez wyborców do obrony interesów Polski. Nie do podlizywania się komukolwiek, załatwiania czyichś interesów, tylko do stania na straży interesów naszego kraju. Z tej drogi nie cofniemy się ani o krok”.

SCENARIUSZ ZJEDNOCZENIA OPOZYCJI Z TUSKIEM NA CZELE WYDAJE MI SIĘ NIEZBYT REALNY: „Wydaje mi się on niezbyt realny. Po pierwsze Tuskowi ewidentnie zależy na kolejnej kadencji. Owszem uaktywnił się nieco w sprawach polskich, ale na pewno priorytetem dla niego jest trwanie w Brukseli. Po drugie nie dostrzegam specjalnego wyczekiwania na jego powrót. Odwrotnie – chętnych do zajęcia stanowiska lidera jest aż nad to i były premier może być tylko wrogiem. A poza tym nie za bardzo wierzę w to zjednoczenie. Ono może wygląda interesująco i realnie jako teza publicystyczna, ale w świecie polityki takie połączenia są niezwykle trudne. Proszę zobaczyć, ile lat trzeba było na zjednoczenie prawicy. Nie tylko z powodu działań zakulisowych, rozbijających jakie stosowały wobec jego procesu jakieś służby, ale również z powodu wielu ludzkich ambicji”.

POPIERAMY POLAKÓW, ALE TA ZASADA MA TEŻ SWOJE OGRANICZENIA: ” – Donald Tusk także podlega zasadzie, którą konsekwentnie stosujemy – popieramy Polaków. Ale stosowanie jej ma też swoje ograniczenie, a jest nim działanie na szkodę Polsce.
– A teraz szkodzi?
– Na pewno nie pomaga. Ale przyglądamy się dalej.
– Czy Tusk zabiega o poparcie polskiego rządu?
– Nic o tym nie wiem.
– Nie toczą się w tej sprawie żadne negocjacje?
– Nie mam wiedzy na ten temat. Wydaje mi się, że nie”.

RZEPLIŃSKI RACZEJ POSTACIĄ JEDNEGO SEZONU, NIŻ TRWAŁYM PUNKTEM POLSKIEJ SCENY POLITYCZNEJ: ” – Obawiam się, że ewentualne ambicje prezesa Trybunału Konstytucyjnego w tym zakresie mogą się nie zrealizować. Wygląda raczej na postać jednego sezonu, niż na trwały punkt polskiej sceny politycznej, bo to na niej w istocie dziś się ulokował. Powiem delikatnie – nie ma potencjału, nawet miejsce, w którym się dziś znalazł spadło na niego nieco przypadkowo.
– Panowie się podobno nieźle znają ze studiów?
– To jednak duża przesada. Studiowaliśmy razem, jednak nie mieliśmy nigdy osobistych kontaktów. Na roku było przeszło 400 osób. Wiedziałem tylko, że jest taki student Rzepliński i że mówiono o nim w akademikach bardzo niepochlebnie. I tyle”.

TO, CO DZIŚ CZYNI TRYBUNAŁ ZE SWOIM PREZESEM, TO KPINY Z PRAWA: „To nonsens. Trybunał mógł w pół roku nadrobić zaległości, które ma. A trzeba powiedzieć, iż dotyczą one przede wszystkich skarg obywateli i zapytań sądów, to nie są sprawy, które wiecznie można odkładać na później. W każdym razie mógł się wziąć solidnie do pracy i mniej więcej w czerwcu bez problemu ocenić grudniową nowelizację. Wybrał drogę awanturnictwa i łamania prawa. Nie ma cienia podstaw by jego dzisiejsze działanie tolerować, a czy nie daj Boże uznawać je za obowiązujące. Pan Rzepliński mówi: „ja tej ustawy nie widzę, wobec tego ona nie obowiązuje” – to jest argument w demokratycznym państwie prawa? To, co dziś czyni Trybunał ze swoim prezesem to kpiny z prawa”.

— TUSK I KOPACZ PONOSZĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA PROCEDER INWIGILACJI: „Ta sprawa powinna niewątpliwie być przedmiotem studiów prokuratury. Zwracam jednak uwagę na inny ważny aspekt – stan polskiego sądownictwa. Niestety jest taki, że sympatie polityczne, a z drugiej strony niechęć do pewnych ugrupowań i środowisk, może sprawić, iż nawet najcięższe dowody nie będą miały znaczenia. Przykro to mówić, ale taka jest prawda. Smutna prawda. Jeśli jednak Państwo pytają o odpowiedzialność ówczesnych szefów rządów, to w mojej ocenie ponoszą za te proceder odpowiedzialność. Jestem przekonany, że istnieją dowody potwierdzające przynajmniej ich wiedzę na ten temat, a poza tym zarówno Donald Tusk jak i jego następczyni nie powołali ministra koordynatora służb specjalnych. Sami ponoszą zatem odpowiedzialność za działania służb w czasie swoich rządów”.

Fot. Gazeta Polska

Pozostałe z : 300Nowogrodzka

Kaczyński o poparciu Tuska, spotkaniu z Merkel, ustawie warszawskiej, referendach i maleńkich dyktaturkach [KLUCZOWE CYTATY]

– Na razie te sprawy zostawmy – mówił o poparciu dla Donalda Tuska na drugą kadencję Jarosław Kaczyński we wspólnym wywiadzie dla TVP Info, Polskiego Radia i PAP. Prezes PiS kolejny raz zapowiedział zmiany w tzw. ustawie warszawskiej, a także przedstawienie propozycji PiS dot. referendów. Odniósł się też do niedawnej Czytaj więcej →

Kaczyński o mediach, kadencyjności i „twarzach specjalnej troski” [KLUCZOWE CYTATY]

Zapowiedź wprowadzenia kadencyjności wchodzącej „od razu”, przywrócenia równowagi w mediach oraz stwierdzenie, że na protestach KOD „widać troszkę twarzy osób specjalnej troski” – to elementy sobotniego przekazu Jarosława Kaczyńskiego. Lider PiS odwiedził dziś Katowice i Łódź. W niedzielę ma kontynuować objazd struktur, tym razem we Wrocławiu i Opolu. Oto kluczowe Czytaj więcej →

Kaczyński zapowiada zmiany w ordynacji wyborczej [KLUCZOWE FRAGMENTY Z TVP SZCZECIN]

– To są zmiany, które są z jednej strony bardzo oczekiwane przez społeczeństwo, np. zasada dwóch kadencji dla tych, którzy pełnią funkcję jednosobowe, znaczy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, a z drugiej strony to mają być zasady, które zabezpieczą te wybory przed jakimiś nadużyciami – mówił Jarosław Kaczyński na antenie TVP Czytaj więcej →

Plany PiS na początek 2017: Demonstracja poparcia dla rządu, II część kongresu i przygotowania do wyborów samorządowych

Przygotowania do kampanii samorządowej, demonstracja poparcia dla rządu, kolejne etap wyborów wewnętrznych w partii i druga część kongresu – PiS planuje intensywny początek 2017 roku. Jak dowiaduje się 300POLITYKA, PiS już wkrótce ogłosi kiedy odbędzie się zapowiadana od kilku tygodniu duża demonstracja poparcia dla rządu. Najbardziej prawdopodobne terminy (ze względów Czytaj więcej →