Jarosław Kaczyński w wieczornym przemówieniu zdecydowanie odciął się od apelu prezydenta Dudy o wybaczenie. Jak mówił prezes PiS: – Przebaczenie jest potrzebne, ale po przyznaniu się do winy i po wymierzeniu odpowiedniej kary. Kaczyński oskarżył też rząd Donalda Tuska odpowiedzialnością za katastrofę smoleńską oraz zapowiedział powołanie komitetu budowy smoleńskich pomników. Oto 6 cytatów oddających klimat 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

— PREZYDENT DUDA Z PRZEKAZEM O POJEDNANIU: „Zwracam się dziś do wszystkich z apelem – wybaczmy. Wybaczmy to wszystko sobie wzajemnie. Wszystkie niepotrzebne, przede wszystkim niesprawiedliwe słowa, wszystkie gorszące zachowania, wszystkie – także i momenty poniżenia. Apeluję o wybaczenie, bo ono jest dzisiaj i nam, i Polsce, której przyszłość musimy budować, wspólnie, ogromnie potrzebne”

— DUDA O UŚWIĘCONYM MIEJSCU NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU: „Ale tamten dzień to był również dzień, który uświęcił to miejsce, w którym dziś mam zaszczyt stać, razem z państwem. To wy je uświęciliście, dlatego, że nikt was tutaj nie wzywał”

— MACIEREWICZ O PRAWDZIE: „Czyniono z ich pamięcią rzeczy straszne – i mówię to nie po to, by rozgrzebywać te rany, drugie rany – dodane do rany śmierci. Nie chodzi o rozdrapywanie ran. Zgadzam się z prezydentem Dudą, że musi nastąpić czas przebaczenia i wybaczenia, ale najpierw musi przyjść prawda”

— JAROSŁAW KACZYŃSKI ODPOWIADA DUDZIE: „Tak, przebaczenie jest potrzebne, ale po przyznaniu się do winy i po wymierzeniu odpowiedniej kary. To jest nam potrzebne. Jest też odpowiedzialność innego rodzaju. Pamiętajmy, że jeżeli chodzi o Kodeks karny, to będą mijały lata, przedawnienia, nie zawsze będzie można go zastosować, nawet jeżeli dojdziemy do wniosku, władze wymiaru sprawiedliwości dojdą do wniosku, że było jakieś przestępstwo. Jest odpowiedzialność moralna, moralne napiętnowanie i one musi być dokonane, bo tragedia smoleńska nie była przypadkiem”

— KACZYŃSKI O DWÓCH POMNIKACH I KOMITECIE BUDOWY: „Tutaj, na tej ulicy, na Krakowskim Przedmieściu musi stanąć pomnik smoleński. Musi stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. I naprawdę dość czekania. Chcę państwu powiedzieć, chcę ogłosić, że powołamy w najbliższych tygodniach komitet budowy tych pomników. Że zabierzemy się za to konkretnie”

— KACZYŃSKI O ODPOWIEDZIALNOŚCI DONALDA TUSKA: „Chciano zabić naszą pamięć, bo jej się bano. Bo za tę tragedię ktoś odpowiadał, przynajmniej moralnie, odpowiadał za nią rząd Donalda Tuska. Czynili wszystko, łamiąc wszelkie reguły, by ta pamięć umarła. Ale to się nie udawało”

Fot. 300POLITYKA