W przemówieniu w Jachrance wicepremier Mateusz Morawiecki zapewniał polityków PiS, że piątkowa decyzja agencji S&P dotycząca ratingu Polski wynikała z oceny sytuacji politycznej, a nie gospodarczej w Polsce. Jak mówił: „Gospodarka ma się dobrze, wszystkie wskaźniki makroekonomiczne są na bardzo stabilnym poziomie”. Przemówienie Morawieckiego zostało – jak mówią nam uczestnicy wyjazdowego posiedzenia klubu – bardzo dobrze przyjęte. Ok 10:00 kilkunastominutowe przemówienie wygłosiła premier Szydło, później występowali kolejni ministrowie.

Jak wynika z relacji rozmówców 300POLITYKI, przekaz Morawieckiego dotyczący ratingu dla polityków PiS był uspokajający. „Należy podchodzić spokojnie do całej sytuacji” – mówił. Podkreślał też, że „nie należy panikować”, a decyzja o obniżeniu ratingu była spodziewana. Argumentował też, że inne kraje, większe gospodarczo od Polski jak Hiszpania czy Włochy mają albo taki sam rating (jak Hiszpania), albo niższy (jak Włochy).

Morawiecki mówił też, że ogólnym celem rządu w wymiarze gospodarczym jest zmiana modelu gospodarczego pod hasłem „Więcej gospodarki w polskiej gospodarce”. Drugi dzień wyjazdowego posiedzenia klubu PiS ma zakończyć się około 14:00, planowana jest konferencja rzecznik klubu Beaty Mazurek.