W dniu Czarnej Procesji Nauki – czyli protestu przedstawicieli środowiska naukowego – prezydent-elekt zwrócił się do rządu, aby poważnie potraktował ich postulaty:

„Dzisiaj, jeszcze jako prezydent elekt, chciałem zaapelować do rządu i do ministra nauki, aby wreszcie potraktować poważnie postulaty środowiska naukowego. Nie może być tak, że takie tradycyjne kierunki humanistyczne, jak filozofia czy kulturoznawstwo, zmagają się z upadkiem. Ponieważ nie są kierunkami popularnymi, nie ma tam zbyt wielu studentów. Ale pamiętajmy, że ich istnienie jest niezwykle istotne dla rozwoju społeczeństwa i kultury w każdym kraju”

Jednym z postulatów jest m.in. zmiana sposobu finansowania nauki, zwłaszcza w dziedzinach humanistycznych, aby miał on charakter strukturalny.

W swoim wystąpieniu – po raz pierwszy w Pałacyku na Foksal – PAD zapowiedział, że jest gotów wspomóc debatę, która – jego zdaniem – jest konieczna, między rządem a środowiskami naukowymi.

„Chcę podkreślić, że mają oni we mnie poparcie. Jestem gotów wspomóc tę debatę, która jest konieczna, pomiędzy rządem, ministrem nauki a środowiskami akademickimi. To sytuacja, która musi ulec poprawie. Jeśli mówimy o rozwoju Polski, o naprawie RP, to z całą pewnością jest to jeden z ważnych elementów. W  krajach, które dokonały skoku gospodarczego, które dokonały przed laty gwałtownej naprawy systemu gospodarczego, ale poprawy jakości życia obywateli w efekcie, w wielu przypadkach to na naukę postawiono i to ona skutkowała możliwościami dobrego rozwoju kraju. Tak się stało np. w Irlandii”

Andrzej Duda wrócił też do swojego pomysłu z kampanii – powołania Narodowej Rady Rozwoju – mówiąc, że w jej ramach będzie prowadzona naprawa polskiego systemu edukacji i szkolnictwa.

„To niezwykle ważny element w tym planie naprawy RP, i w efekcie polskiej gospodarki. Polskiej gospodarki nie sposób oderwać od nauk humanistycznych. Mówiłem o powołaniu Narodowej Rady Rozwoju. Rzeczywiście, będzie powołana. W jej ramach będziemy pracować także nad kwestią naprawy polskiego systemu edukacji i szkolnictwa wyższego”

Fot. Polsat News