Na konferencji prasowej w Katowicach dziennikarka jednej z lokalnych stacji zapytała Andrzeja Dudę o jego stosunek do mniejszości etnicznych w Polsce. Jak zauważyła reporterka – 140 tys. Ślązaków domaga się uznania ich za taką mniejszość. Na stronach internetowych TV Silesia – po udzieleniu wypowiedzi przez Dudę – pojawiło się stwierdzenie: „Ślązacy, jako mniejszość etniczna, podzielą Polaków”. Słowa te przypisano kandydatowi PiS. Jak przyznał Marek Migalski na Twitterze – on także otrzymał informację od lokalnych dziennikarzy, jakoby Duda stwierdził, iż „Kaszubi i inne mniejszości dzielą Polaków”.

tvs

Oto pełna wypowiedź Dudy na ten temat z konferencji prasowej.

Dziennikarka: – Panie ministrze, takie pytanie z naszej strony. 140 tys. osób na Śląsku chciałoby zostać uznanymi za mniejszość etniczną. Czy jako prezydent wziąłby pan to pod uwagę?

Duda: – To jest rzeczywiście problem państwowy. Jestem zwolennikiem łączenia, a nie dzielenia Polaków. I uważam, że wyodrębnianie kolejnych narodowości dzisiaj, nagle, nie służy interesom Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennikarka: – Nawet, jeśli to jest osobna kultura i osobny język?

Duda: – To jest sprawa dyskusyjna dla specjalistów. O ile wiem, wyroki sądowe, oparte także na ekspertyzach nie wskazywały na to, aby można było tutaj podzielić to stanowisko.

Dziennikarka: – Jak Pana zdaniem np. Kaszubi dzielą Polskę? Bo oni są uznani jako mniejszość.

Duda: – Pani redaktor, tak jak powiedziałem. Uważam, że nie ma dzisiaj podstaw do tego, aby w Polsce wyodrębniać dodatkowe mniejszości narodowe.

Kandydat PiS w Katowicach przedstawił „Pakt dla Śląska”. Oczywiście – jak przy każdej okazji związanej z tego typu spotkaniami – Duda próbował połączyć z problemem Śląska Bronisława Komorowskiego. – Tu potrzebny jest dialog, potrzebna jest rozmowa, w tym powinien wziąć udział Prezydent Rzeczypospolitej – z otwarciem, z poszukiwaniem nowych rozwiązań, z rozpatrzeniem istotnych propozycji, które mogą służyć Śląskowi, a nie nadal go niszczyć – mówił Duda.

Jak przekonywał, Unia Europejska zmierza do „dekarbonizacji europejskiej gospodarki”. W tym kontekście polityk PiS skrytykował działania polskiego rządu w tej sprawie: – Chciałbym zapytać, jak to się stało, że pani premier, pan były premier i że pan prezydent Komorowski na takie, a nie inne rozwiązania się zgodzili. Na rozwiązania, które na przyszłość są niszczące dla polskiego Śląska, są sprzeczne z polskim interesem narodowym, bo nasza gospodarka jest oparta na węglu. Duda nawiązał przy tym do czwartkowego szczytu Rady Europejskiej.

Fot. @AndrzejDuda2015