„5 lat prezydentury i co? Dopiero teraz dał się wyciągnąć spod żyrandola?” – tak Andrzej Duda podsumował piątkową wizytę prezydenta Komorowskiego na Śląsku. Kandydat PiS na prezydenta przyjechał w piątek po południu do Jastrzębia-Zdroju. Na konferencji Duda uderzył też w premier Kopacz. To wszystko na tle strajku w JSW i kryzysu górniczego. Oto kluczowe punkty tej konferencji.

Duda o PBK

  • „[Prezydent] Komorowski był wielokrotnie wyzywany do dialogu, w końcu zdecydował się na przyjazd na Śląsk. Mam nadzieję, że Komorowski wreszcie spojrzy na sprawy społeczne tak, jak powinna to robić głowa państwa wybrana przez naród. Do tej pory było wrażenie, że stoi jako prezydent PO, który prowadzi wojnę z górnikami”.
  • „Niech [prezydent] przyjedzie do kopalni do górników. Panie prezydencie trzeba mieć odwagę”.
  • „Mam nadzieję, że Komorowski wreszcie spojrzy na sprawy społeczne tak, jak powinna to robić głowa państwa wybrana przez naród. Do tej pory było wrażenie, że stoi jako prezydent PO, który prowadzi wojnę z górnikami”.

Duda o PEK 

  • „Konflikt z górnikami został wywołany przez premier Ewę Kopacz i  został pogłębiony przez prezesa Zagórowskiego”. 
  • „Jest sługą Kopacz, to ona ponosi odpowiedzialność za kryzys i za program likwidacji kopalń. To działania Kopacz i jej współpracowników do prowadziły do wrzenia. Prezydent powinien być patronem dialogu”.

Prezydent Komorowski rozpoczął już wizytę na Śląsku. Ok. 18:30 jest planowane oświadczenie dla mediów w Katowicach, po spotkaniu z liderami związkowymi. Andrzej Duda ma spotkać się jeszcze dzisiaj z górnikami.

fot. PiS.