— 20 LAT TEMU w II turze wyborów prezydenckich Aleksander Kwaśniewski pokonał ubiegającego się o reelekcję Lecha Wałęsę.

— WICEPREMIER MORAWIECKI, ministrowie: Kolarski i Szefernaker wezmą udział w otwarciu drugiego po Londynie Campusu Google w Europie na warszawskiej Pradze. PAD i PBS otrzymają bagde do Campusu z nr 1 i 2.

— JAN BURY ZATRZYMANY – PODAJĄ KULISY24.

— NOWI SZEFOWIE SŁUŻB: szefem ABW ma zostać profesor Piotr Pogonowski, który doradzał Mariuszowi Kamińskiemu w czasach gdy był szefem CBA. Szefem Agencji Wywiadu ma zostać pułkownik Grzegorz Małecki. Wojskową służbą kontrwywiadu będzie kierował Piotr Bączek, bliski współpracownik Antoniego Macierewicza, a wywiadem wojskowym – pułkownik Andrzej Kowalski – podaje TVN24.

— 300LIVE:
Po nocnym zwycięstwie w Komisji Wyborczej PO baronowie zarządzają wybory w klubie
Paradowska o odwołaniu szefów służb specjalnych: „Stan wojenny”. Schetyna: „Albo stan wyjątkowy”
Kowalczyk: Wszystkie deklaracje Szydło to 35 mld zł. 500 zł na dziecko na przełomie I i II kwartału
Petru: „Zatkało mnie to, co zrobiło PSL”. Olejnik: „Może lubią być bici?”. Petru: „Albo doszło do dealu z PiS”
Waszczykowski o uchodźcach: Nie da się wykonać decyzji UE
Kolejny dzień posiedzenia Sejmu. O 11:00 posłowie zajmą się nowelizacją ustawy o TK
Waszczykowski: Szefowie polskich służb zagrożeniem większym, niż to zewnętrzne, ABW to policja polityczna
Siemoniak o expose: Byłem zdziwiony, że tak mało miejsca poświęcono sprawom obrony
Premier Szydło wniosła o odwołanie szefów służb specjalnych
https://300polityka.pl/live/2015/11/19/

— WYCIĄGANIE PSL Z DOŁKA – pisze w GW Krystyna Naszkowska: “Nowy prezes PSL, a jednocześnie szef klubu parlamentarnego Władysław Kosiniak-Kamysz rzucił się na głęboką wodę. Przejął władzę w Stronnictwie w wyjątkowo trudnym momencie. Jeśli utonie, to PSL utonie razem z nim”.

— NASZKOWSKA O PRZEDTERMINOWYCH WYBORACH SAMORZĄDOWYCH: “Będzie więc rozbijanie rządzącej teraz w samorządach koalicji PO-PSL i przeciąganie poszczególnych działaczy na stronę PiS metodą przekupstwa lub straszenia. A jeśli to się nie sprawdzi, to czekają nas przedterminowe wybory samorządowe – prawdopodobnie na wiosnę 2016 roku”.

— JASTRZĄB Z PIS WOJEWODĄ? – Gazeta Stołeczna o Tomaszu Zdzikocie: “W warszawskim PiS rozeszła się informacja, że teraz stanowisko wojewody miałby objąć mazowiecki radny Tomasz Zdzikot. Do niedawna nie spełniałby wymogów – nie może się wykazać trzyletnim doświadczeniem na stanowisku kierowniczym. Jednak w poniedziałek PiS przeforsował zmiany w ustawie o wojewodach. Teraz wystarczy, że kandydat będzie „dawał rękojmię należytego sprawowania urzędu”.

— PODWÓJNE EXPOSE RZĄDU PIS – PO ŁAGODNEJ SZEFOWEJ RZĄDU OSTRY SZEF PARTII – jedynka Faktu.

— EXPOSE PREMIER I SUPERPREMIERA – jedynka GW: “W środę w Sejmie mieliśmy dwa exposé: premier Beaty Szydło z zestawem obietnic z kampanii i prezesa Jarosława Kaczyńskiego z programem rewolucji, którą PiS szykuje Polakom”.

— EXPOSE WIELKICH OBIETNIC – jedynka RZ.

— PREZES AŻ PADŁ Z WRAŻENIA – na jedynce SE zdjęcie potknięcia się JK na schodach na sali sejmowej: “Możemy podejrzewać, że był to tylko czysty przypadek, ale ze względu na moment – tuż po wygłoszeniu exposé przez premier Beatę Szydło (52 l.) – jesteśmy w stanie uwierzyć, że przyczyną mógł być też nadmiar obietnic złożonych przez szefową rządu i ciężar odpowiedzialności, jaki spadł na barki rządu PiS. Kto jak kto, ale prezes Kaczyński doskonale zdaje sobie sprawę, że na realizacji tych obietnic łatwo się potknąć”.

— NIECH PIS POWOŁA MINISTERSTWO NARODOWEGO SZCZĘŚCIA – LESZEK BALCEROWICZ DLA FAKTU: “Na razie słyszymy zapowiedzi psucia państwa i gospodarki oraz tworzenia nowych ministerstw. Dziwię się, że wśród nich nie ma Ministerstwa Narodowego Szczęścia”.

— BALCEROWICZ O TUSKU I KOPACZ: “Przecież to on wpuścił ją na minę, a potem wyjechał do Brukseli. W polskiej polityce potrzeba więcej ludzi młodych, a mniej politycznych oldboyów”.

— ŁADNE SŁOWA KRYJĄ RYZYKO ZAPAŚCI – w GW o expose Witold Gadomski: “pomysłów sprzyjających rozwojowi w jej przemówieniu znalazłem niewiele. Za to wiele takich, które mogą doprowadzić do zapaści gospodarki i długotrwałego spowolnienia. (…) Być może rząd Beaty Szydło nie wprowadzi obietnic w życie, a jedynie będzie przedstawiał rozmaite projekty i przedłużał nad nimi dyskusję w nieskończoność. Ale w takim wypadku szybko straci wiarygodność”.

— CZY MORAWIECKI BĘDZIE ŻYROWAŁ? – dalej Gadomski w GW: “Największą zagadką jest stosunek do tych pomysłów wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który dotychczas cieszył się opinią sprawnego i statecznego bankiera. Zapewne wie, że punktem wyjścia dla przyspieszenia wzrostu w dłuższym okresie musi być naprawa finansów publicznych. Czy rzeczywiście będzie żyrował ich psucie i państwowy program inwestycyjny, godny planu 6-letniego? Czy może jest w rządzie po to, by zbyt szalone plany korygować?”

— SZYDŁO CHCE DAĆ WYBORCOM TO, CO OBIECAŁA – pisze w RZ Andrzej Stankiewicz: “Szydło należy pochwalić za to, że chce dać wyborcom to, co obiecała. W polityce należy doceniać uczciwość wobec obywateli. PiS było oskarżane o to, że obiecało w kampanii wszystkim wszystko, by wygrać i obietnice porzucić. Teraz okazuje się, że był to zarzut niesłuszny”.

— SZYDŁO OBIECAŁA EDEN – pisze dalej Stankiewicz w RZ: “Beata Szydło także rządowego doświadczenia nie ma, ale miejmy nadzieję, że – obiecując Eden – wie, co mówi. Inaczej całe jej exposé stanie się wyłącznie festiwalem obietnic. Jeśli nie na początku marca, to niedługo potem”.

— PAWEŁ MAJEWSKI W RZ O MARGINALIZACJI KOPACZ W DEBACIE: “Zaskoczeniem może być marginalizacja liderki PO Ewy Kopacz. Była premier ostro skrytykowała wystąpienie swojej następczyni. Zrobiła to jednak na korytarzu sejmowym”.

— WYSTĄPIENIE KACZYŃSKIEGO GESTEM WOBEC KUKIZA – pisze jeszcze Majewski: “Z naszych informacji wynika, że jego zapowiedź zmian w konstytucji i ordynacji wyborczej została potraktowana jako gest w stronę klubu Pawła Kukiza”.

— O ZAGRANICY ZDAWKOWO I NIEKONKRETNIE – pisze w GW Paweł Wroński: “Jeszcze nigdy w expose premiera sprawy międzynarodowe nie były potraktowane w sposób tak zdawkowy i tak niekonkretny”.

— INTERESY PRZEMYSŁU NAD INTERESAMI ŻOŁNIERZY – pisze Wroński: “Zamiast tego mówiąc o programie modernizacji sił zbrojnych stwierdziła, że rozbudowa sił zbrojnych ma być oparta o polski przemysł. Oznaczałoby to, że interesy polskiego przemysłu przeważą nad potrzebami żołnierzy. To należy łączyć z deklaracjami Macierewicza o rozpoczęciu od nowa przetargu na śmigłowce (wybrane zostały francuskie śmigłowce Caracal), i audycie przetargu na tarczę antyrakietową”.

— NIEPOTRZEBNE UDERZENIE NA NIEMCY – pisze Jerzy Haszczyński w RZ: “Tylko że takie uderzenie w Niemcy nie było konieczne”.

— GOSPODARKA WCIĄŻ CZEKA NA KONKRETY – pisze w RZ Paweł Jabłoński: “Ciągle czekamy na informacje, w jaki sposób wydatki zaplanowane przez rząd zostaną sfinansowane. Nie ma bowiem co marzyć o rozwoju gospodarczym bez dobrych nastrojów polskiego biznesu”.

— AMBITNA WIZJA ROZWOJU PAŃSTWA – pisze w RZ Michał Szułdrzyński: “Premier przedstawiła obietnice PiS wraz z mgławicowymi zapewnieniami dotyczącymi kosztów ich realizacji”.

— POLITYKA RODZINNA NAJMNIEJ PRZERAŻAJĄCA – pisze w GW Dominika Wielowieyska: “Polityka rodzinna w exposé premier Beaty Szydło nie zajęła wiele miejsca, ale był to najmniej przerażający fragment przemówienia w porównaniu z tym mówiącym, co ma się dziać w gospodarce czy edukacji”.

— WIELOWIEYSKA: MOŻE NIE WSZYSTKO STRACONE: “Wciąż żyję w naiwnym przekonaniu – patrząc na rozsądną ekipę gospodarczą w rządzie PiS – że jeszcze nie wszystko stracone, że może w konkretnych ustawach znajdą się zastrzeżenia wpisane drobnym drukiem, które zapobiegną gospodarczej katastrofie, np. w ustawie obniżającej wiek emerytalny rządzący stworzą taką konstrukcję prawną, że na emeryturę będzie można pójść wcześniej, ale nie będzie można sobie dorabiać. Tak rząd zniechęcałby do szybkiego zakończenia pracy”.

— ELŻBIETA CICHOCKA W GW O ZDROWIU: POBOŻNE ŻYCZENIA I SPRZECZNOŚCI: “Nie można pozbawić finansowania jedynego szpitala w danym regionie, który w dodatku w tym miejscu jest potrzebny. Z akwarium łatwo jest przyrządzić zupę rybną, powrót od zupy rybnej do stadium akwarium jest niemożliwy. Wszelkie reformatorskie zamierzenia muszą brać pod uwagę interes pacjentów i realne możliwości, by zmiany w nich nie uderzyły”.

— PREZYDENT MÓGŁ TO ZROBIĆ – RYSZARD PIOTROWSKI DLA SE: “- Owszem, i to jest oczywiste, bo wynika z Kodeksu postępowania karnego (k.p.k.), który zalicza ułaskawienie do postępowania po uprawomocnieniu się orzeczenia. Oprócz k.p.k. mamy jednak Konstytucję RP. I powstaje pytanie, czy mamy konstytucję interpretować z punktu widzenia postępowania karnego, czy kodeks z punktu widzenia konstytucji. Prezydent poszedł w tym drugim kierunku. I trzeba znaleźć interpretację zgodną z wartościami konstytucyjnymi. A ona wymaga, by postępowanie prowadzić dalej, choć wyrok nie będzie wykonany”.

— PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ WEDŁUG PREZYDENTA – pisze w GW Ewa Siedlecka: “Ułaskawienie skazanego nieprawomocnym wyrokiem Mariusza Kamińskiego nie narusza litery konstytucji. Narusza dobry obyczaj, drastycznie ingeruje w wymiar sprawiedliwości i tworzy groźny precedens – ustanawianie przez prezydenta immunitetu dla funkcjonariuszy władzy”.

— SIEDLECKA O ROZMONTOWYWANIU MECHANIZMÓW KONTROLNYCH: “Mamy sytuację, w której jedna partia ma niepodzielną władzę wykonawczą i ustawodawczą. Teraz dochodzi jeszcze rozmontowywanie mechanizmów kontrolnych”.

— OTO POLICJA POLITYCZNA – pisze w GW Wojciech Czuchnowski: “Obywatele będą mieli prawo im nie ufać oraz traktować je jak policję polityczną na usługach rządu. Przez 25 lat wolnej Polski udało się w dużym stopniu zdjąć ze służb odium „bijącego serca partii”. Teraz to wszystko bierze w łeb. Wina za to spada na Andrzeja Dudę. Konsekwencje poniesiemy wszyscy”.

— ZAMACH NA TRYBUNAŁ NA FINISZU – pisze w GW Ewa Siedlecka: “Dziś prawdopodobnie Sejm przyjmie zmianę ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, po której nowy Sejm wybierze nowych pięciu sędziów do TK”.

— URODZINY: Zygmunt Bauman (90 lat), Dorota Simonides, Elżbieta Kruk, Dominika Długosz-Gierszewska, Krzysztof Berenda, Leszek Jarosz, Paweł Wójcik.