— SONDAŻ GW: KONFEDERACJA TRZECIĄ SIŁĄ, LEWICA TUŻ NAD PROGIEM – AGNIESZKA KUBLIK I ANDRZEJ MACHOWSKI W GW: “W naszym sondażu wśród osób zdecydowanych głosować prowadzi KO z wynikiem 31 proc. PiS może liczyć na 29 proc. To niewielka różnica, w granicach błędu statystycznego. Trzecie miejsce ma Konfederacja z poparciem 10 proc. Trzecia Droga dopiero na czwartym miejscu – 8 proc. Tuż za nią Nowa Lewica – 6 proc. 13 proc. nie wie, na kogo zagłosuje”.

— ROZKŁAD FREKWENCJI W RÓŻNYCH GRUPACH SPOŁECZNYCH JEST WYRAŹNIE KORZYSTNY DLA KO: TAM GDZIE SZACOWANA FREKWENCJA JEST WYŻSZA – U OSÓB STARSZYCH, U OSÓB Z WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM, ZAMOŻNIEJSZYCH, W MIASTACH POWYŻEJ 100 TYS. – DALEJ W GW: “Taki rozkład frekwencji w różnych grupach społecznych jest wyraźnie korzystny dla KO: tam gdzie szacowana frekwencja jest wyższa – u osób starszych, u osób z wyższym wykształceniem, zamożniejszych, w miastach powyżej 100 tys. – tam też KO ma wyraźnie wyższe niż średnie w kraju poparcie. Nie jest on natomiast korzystny dla Lewicy i TD – partie te uzyskują najwyższe bo 15-procentowe poparcie wśród wyborców w wieku 18-39 lat, którzy w większości głosować nie chcą. Podobnie rzecz ma się z Konfederacją – z tą różnicą, że ona w tej tak słabo zmobilizowanej wyborczo grupie zbiera aż jedną czwartą głosów; i te głosy stanowią blisko 65 proc. jej 10-procentowego poparcia u wszystkich wyborców”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30983486,sondaz-pracowni-opinia24-dla-wyborczej.html

— SONDAŻ: POLACY KRYTYCZNIE O DECYZJI DONALDA TUSKA I WYSYŁANIU MINISTRÓW DO PE – IZABELA KACPRZAK W RZ: “Zapytaliśmy Polaków, czy uważają, że takie osoby powinny kandydować w wyborach europejskich? Zaledwie 13,6 proc. respondentów sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” było „zdecydowanie za”, kolejne 20,7 proc. „raczej tak”. Najwięcej pytanych takie decyzje oceniało negatywnie, z czego najwięcej, bo aż 37,8 proc., wskazało, że „zdecydowanie” posłowie i ministrowie nie powinni kandydować, a „raczej nie powinni” – 14,3 proc. W sumie ponad połowa Polaków (aż 52,1 proc. ankietowanych) jest przeciwna ich startowi do PE”.
https://www.rp.pl/polityka/art40385411-sondaz-polacy-krytycznie-o-decyzji-donalda-tuska-i-wysylaniu-ministrow-do-pe

— MASTALEREK: TUSK PRÓBUJE WCHODZIĆ W BUTY LECHA KACZYŃSKIEGO, KTÓRY PRZESTRZEGAŁ PRZED ROSJĄ. TYLKO TE BUTY SĄ ZA DUŻE – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/05/20/

— AGNIESZCE HOLLAND ZA POPRZEDNIEJ WŁADZY TA TWARDOŚĆ KOJARZYŁA SIĘ Z NAJGORSZYM. DZIŚ KULTURALNIE POLEMIZUJE. TUSK SIĘ TYMI POLEMIKAMI NIE PRZEJMIE – PIOTR ZAREMBA W INTERII: “Wystarczy, że głos oko.press czy artystycznych celebrytów nie będzie, jak za czasów PiS wrzaskiem, a jedynie kulturalną polemiką. Na którą Tusk nie zwróci nawet uwagi. Wystarczy, że broni tych ludzi przed najgorszym. Przed „recydywą pisowskiego nacjonalizmu”. A może i faszyzmu. Skądinąd on sam podsyca ten temat szczególnie w warunkach kampanii wyborczej. Która cała ma być jedną wielką antyrosyjską, wojenną pobudką”.

— CAŁKIEM NIEDAWNO MEDIA POKAZAŁY NAM KOBIETĘ Z ERYTREI, KTÓRA URODZIŁA GDZIEŚ POD GRANICZNĄ BARIERĄ. ROK WCZEŚNIEJ BYŁABY OFIARĄ KRWAWYCH RZEŹNIKÓW – DALEJ ZAREMBA W INTERII: “Całkiem niedawno media pokazały nam kobietę z Erytrei, która urodziła gdzieś pod graniczną barierą. Rok wcześniej byłaby ofiarą krwawych rzeźników: Kaczyńskiego, Morawieckiego, Kamińskiego, Błaszczaka. Dziś pokazano parę obrazków, by przejść do innych tematów. Polityka jest lekcją niekonsekwencji, braku logiki i nade wszystko potężnej hipokryzji”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-tusk-w-roli-kaczynskiego-o-obronie-wschodniej-granicy,nId,7517219

— NIE WIEM, CZY TO WEWNĘTRZNE SONDAŻE WPROWADZAJĄ TUSKA I JEGO NAJBLIŻSZE OTOCZENIE W NIEBEZPIECZNĄ WIBRACJĘ, CZY TEŻ POSIADA ON JAKIEŚ STUPROCENTOWE DOWODY NA AGENTURALNOŚĆ ZJEDNOCZONEJ PRAWICY – CEZARY MICHALSKI W INTERII: “Nie wiem, czy to wewnętrzne sondaże wprowadzają Tuska i jego najbliższe otoczenie w niebezpieczną wibrację, czy też posiada on jakieś stuprocentowe dowody na agenturalność Zjednoczonej Prawicy. I zamierza je ujawnić w ostatnich dniach kampanii europejskiej albo, najpóźniej, w pierwszych dniach kampanii prezydenckiej. Z zaplecza koalicji, ze środowisk służb, a ostatnio także z mediów, dobiegają pomruki, przecieki, westchnienia i plotki, że np. warszawskich kiboli da się powiązać z politykami Zjednoczonej Prawicy”.

— TYLKO TWARDE DOWODY POWINNY UZASADNIAĆ NAZYWANIE PRZEZ URZĘDUJĄCEGO PREMIERA NAJWIĘKSZEJ FORMACJI OPOZYCYJNEJ „PŁATNYMI ZDRAJCAMI, PACHOŁKAMI ROSJI” – DALEJ MICHALSKI W INTERII: “Pomruki, przecieki, westchnienia i plotki – o powiązaniach polityków Zjednoczonej Prawicy ze środowiskami kiboli infiltrowanymi przez Rosję – nie są jednak twardymi materiałami, które należałoby zaprezentować opinii publicznej, gdyby oczywiście je posiadano. A tylko twarde dowody powinny uzasadniać nazywanie przez urzędującego premiera największej formacji opozycyjnej „Płatnymi Zdrajcami, Pachołkami Rosji”.

— ZARZUTY O AGENTURĘ, SZCZEGÓLNIE BEZ WCZEŚNIEJSZEGO PRZEDSTAWIENIA DOWODÓW, NISZCZĄ POLITYKĘ POLSKĄ, BEZ WZGLĘDU NA TO, KTÓRA ZE STRON ICH UŻYWA – DALEJ MICHALSKI W INTERII: “Zarzuty o agenturę, szczególnie bez wcześniejszego przedstawienia dowodów, niszczą politykę polską, bez względu na to, która ze stron ich używa. Zamiast tego lepiej byłoby spierać się o kierunek i środki prowadzenia polskiej polityki zagranicznej, która może być mądra lub głupia, ale nie wynika z tego, że nawet najmniej rozsądny polski polityk jest od razu obcym agentem”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-hybrydowa-wojna-domowa,nId,7517278

— JAROSŁAW KACZYŃSKI I DONALD TUSK – PANOM JUŻ DZIĘKUJEMY – ESTERA FLIEGER W RZ: “O ile – umówmy się – niewiele można już spodziewać się po Jarosławie Kaczyńskim, to fakt, że zamienia się w niego Donald Tusk jest naprawdę beznadziejny. Obecnie jego przekaz, jak w filmie z Malkovichem, to wypowiadane na przemian dwa słowa: „Putin” i „Kaczyński”. (…) Tusk, stając się Kaczyńskim, uważa, że właśnie w ten sposób będzie stale wygrywał: kluczem do sukcesu ma być silna antypisowska emocja, przecież raz się udało. To era polityki dla „żylety”. Strach się bać, jak wobec tego będzie wyglądać kampania prezydencka. Możliwe nawet, że Rafał Trzaskowski okaże się wobec tego za miękki i wybór padnie na innego kandydata, który zagra w tę starą-nową grę”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art40386641-estera-flieger-jaroslaw-kaczynski-i-donald-tusk-panom-juz-dziekujemy

— KŁOPOTY Z KOMISJAMI ŚLEDCZYMI. SĄ JAK „SKRZYŻOWANIE KOMISJI SENATORA MCCARTHY’EGO Z KABARECIKIEM OLGI LIPIŃSKIEJ” – PIOTR ŚMIŁOWICZ W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Do obecnych komisji śledczych dobrze pasuje określenie, jakie dawny członek komisji ds. afery Rywina, poseł Bohdan Lewandowski z SLD, użył w jakimś momencie wobec tej, w której zasiadał: „to skrzyżowanie komisji senatora McCarthy’ego z kabarecikiem Olgi Lipińskiej”. (…) Dodatkowo trzy już działające w Sejmie komisje śledcze bardziej przypominają teatr politycznej groteski, niż cokolwiek wyjaśniają. Są raczej areną spektakularnych przepychanek z wychodzeniem z sali, wykluczaniem posłów itd. Ich odbiór społeczny nie jest dobry i klasa polityczna to dostrzega. Sami politycy zaczynają zresztą je traktować mało poważnie, czego najbardziej ewidentnym przejawem jest kuriozalny start do Parlamentu Europejskiego Michała Szczerby i Dariusza Jońskiego – szefów komisji ds. afery wizowej i wyborów kopertowych. Choć, żeby być sprawiedliwym, trzeba przyznać, że konkretne ustalenia też się zdarzają – przesłuchanie np. Jarosława Gowina przed komisją ds. wyborów kopertowych wniosło sporo wiedzy o tej sprawie”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/klopoty-z-komisjami-sledczymi-sa-jak-skrzyzowanie-komisji-senatora-mccarthyego-z-kabarecikiem-olgi

— SZYMON HOŁOWNIA WALCZY O POLITYCZNY TLEN – ANDRZEJ STANKIEWICZ I DOMINIKA DŁUGOSZ W NEWSWEEKU: “ – Wyniki Szymona Hołowni w sondażach prezydenckich są wynikami dramatycznymi – mówi Dominika Długosz. – Jego wyprzedza Mateusz Morawiecki, który też chciałby być poważnym kandydatem na prezydenta, ale nie ma jeszcze rozmów w PiS, że to będzie on. Szymon Hołownia z lidera sondaży, z pierwszej czy drugiej osoby w państwie, spadł na trzecie miejsce. On musi zacząć się pokazywać jako mąż stanu, musi się dociążyć. Tylko że on mówi: budujmy zgodę, gdy nikt w tę zgodę nie wierzy, jednocześnie mówi, że nie chce komisji do zbadania rosyjskich wpływów – mówił Andrzej Stankiewicz”.
https://www.newsweek.pl/polska/polityka/szymon-holownia-walczy-o-tlen-to-teraz-najwiekszy-problem-marszalka/4wzx9sw

— WIDZĘ KILKA PRZEWAG WYCHOWANIA „RELIGIJNEGO” NAD „ATEISTYCZNYM” – MARCIN MATCZAK W GW: “To dystynkcja oburzająco zgrubna, ale rozróżnijmy wychowanie „religijne” i „ateistyczne”. Pierwsze opiera się na założeniu o istnieniu ideału i nadrzędnego porządku moralnego. Drugie zakłada, że takiego ideału nie ma i że każdy człowiek jest sobie sterem, żeglarzem i okrętem.  Widzę kilka przewag wychowania „religijnego” nad „ateistycznym”. (…) I jeszcze wychowanie do pokory. Wychowanie „ateistyczne” wybija ego, wychowanie „religijne”  stara się je poskromić. Wyrzucamy z wychowania powoli elementy kształtujące pokorę (surowe oceny, kary, umiejętność przypisania sobie winy). Promujemy pewność siebie, ufność we własną nieomylność”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,30968802,marcin-matczak-widze-kilka-przewag-wychowania-religijnego.html

— DEMOKRATYCZNI POLITYCY PSUJĄ GOSPODARKĘ I NAPĘDZAJĄ POPULISTOM WYBORCÓW – WITOLD GADOMSKI W GW: “Pułapka polega też na tym, że raz złożone nierealne obietnice uruchamiają licytację. Platforma Obywatelska nie krytykuje rządów PiS za rozdawnictwo, które doprowadziło do gwałtownego wzrostu deficytu budżetowego. Zapowiada, że będzie rozdawać jeszcze więcej, a PiS punktuje każdą zwłokę w realizacji obietnic obecnego rządu. To nie reguły kapitalizmu powodują kryzys, który przeżywa gospodarka, ale demokratyczni politycy, którzy w pogoni za głosami wyborców robią wiele, by gospodarkę zepsuć. Mają nadzieję, że na krótką metę to się im opłaci. Byle do wyborów, a potem się zobaczy. A to „potem” jest łatwe do przewidzenia: coraz większe kłopoty gospodarcze, coraz bardziej rozpaczliwe działania, by gospodarkę pobudzić, coraz mniejsze zaufanie wyborców”.
https://wyborcza.pl/7,75968,30984279,demokratyczni-politycy-psuja-gospodarke-i-napedzaja-populistom.html

— URODZINY: Aleksander Hall, Marzena Okła-Drewnowicz, Magdalena Sobkowiak, Katarzyna Mrzygłocka.