— NOWĄ LEWICĘ POPIERA ZALEDWIE 7 PROC. – SONDAŻ PRACOWNI OPINIA24 Z 13-14 MAJA 2024 OPISUJĄ W GW AGNIESZKA KUBLIK I ANDRZEJ MACHOWSKI: “Sprawdziliśmy, jak teraz wyglądałoby poparcie, gdyby w Polsce odbywały się wybory parlamentarne. Wygrałaby je Koalicja Obywatelska z poparciem 32,5 proc., tuż za nią plasuje się PiS z wynikiem tylko nieco niższym – 30,1 proc. To różnica w granicach błędu statystycznego. Na podium jest jeszcze Trzecia Droga z poparciem 13,3 proc.; niewiele traci do niej Konfederacja -12,1 proc. Nową Lewicę popiera zaledwie 7 proc.; 1,7 proc. wybrało opcję „inna partia”, a 3,3 proc. zaznaczyło odpowiedź „nie wiem”.

— KOALICJA OBYWATELSKA, CHOĆ MA NIECO WYŻSZE POPARCIE, NIŻ PIS, ZDOBYŁABY O PIĘĆ MANDATÓW MNIEJ NIŻ PIS – DALEJ W SONDAŻU GW: “Największe zdziwienie może budzić to, że Koalicja Obywatelską, choć ma nieco wyższe poparcie, niż PiS, zdobyłaby o pięć mandatów mniej niż partia Kaczyńskiego:
PiS – 168 (czyli o 26 mandatów mniej, niż ma teraz),
KO – 163 (o sześć mandatów więcej),
TD – 60 (o pięć mandatów mniej),
Konfederacja – 51 (aż o 33 mandaty więcej),
Lewica – 18 (o osiem mandatów mniej).
Koalicja 15 Października miałaby zatem 241 mandatów. Dziś ma 248”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30986451,sondaz-opinia24-dla-wyborczej.html#S.MT-K.C-B.1-L.1.duzy

— TOPNIEJE PRZEWAGA PIS NAD KO W BADANIU POLLSTER DLA SE: “Najwięcej wskazań, bo niemal 32,5% padło na PiS, ale KO odnotowała wynik gorszy o zaledwie 0,34 punktu procentowego. Na kolejnych miejscach uplasowały się Trzecia Droga (10,87%), Konfederacja (9,46%) i Lewica (9,33%.)”.
https://polityka.se.pl/wiadomosci/kaczynski-na-prowadzeniu-ale-pis-i-po-ida-niemal-leb-w-leb-mamy-najnowsze-badania-aa-DpTT-DpC1-AQr6.html

— LATARNIK NA EUROWYBORY. SZEŚĆ PARTII ODPOWIEDZIAŁO. KOALICJA OBYWATELSKA – NIE. KALKULACJA? – PIOTR PACEWICZ W OKO.PRESS: “Kilkakrotnie wymienialiśmy sms-y i telefony z panią Wiolettą Paprocką-Ślusarską, szefową sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, ale potem kontakt się urwał” – mówi OKO.press szef CEO Jędrzej Witkowski. – Wciąż liczymy jednak na to, że ugrupowanie, które chce walczyć o wyborcze zwycięstwo, zreflektuje się i nadeśle odpowiedzi”. Tak właśnie postąpił PiS w Latarniku na wybory parlamentarne 2023. Odmówił udziału, ale pośpiesznie wypełnił kwestionariusz, widząc, że liczba osób korzystających z aplikacji już po pierwszym dniu przekroczyła milion. Nie mając odpowiedzi KO, organizatorzy uzupełnili poglądy tego ugrupowania na podstawie programów i wypowiedzi medialnych, co jest zawsze obarczone błędem”.
https://oko.press/latarnik-na-eurowybory-szesc-partii-odpowiedzialo-koalicja-obywatelska-nie-kalkulacja

— BARTOSZEWSKI: HOŁOWNIA POWINIEN POZOSTAĆ MARSZAŁKIEM SEJMU DO KOŃCA KADENCJI. TO DECYZJA POLSKI 2050, EW. CAŁEJ TRZECIEJ DROGI – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/05/21/

— NAWET PRZYKŁAD SŁOWACJI NIE PRZERYWA SPIRALI POLITYCZNEGO HEJTU – PIOTR ŚMIŁOWICZ W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Zamach na słowackiego premiera zdarzył się w samym środku kolejnej kampanii wyborczej w Polsce. To ponury komentarz do wojny między PiS a PO o to, kto lepiej służy rosyjskim interesom. Tezy cięte siekierą mogły się pojawić z okazji wyborów do europarlamentu, bo we współczesnej polityce liczy się głównie przekaz wykluczający niuanse i kreowany zupełnie świadomie; z uwzględnieniem konsekwencji. Jego celem nie jest jakiekolwiek zbliżenie się do prawdy, tylko maksymalna eskalacja emocji przeciwko politycznemu wrogowi. Działacze partyjni, słabi w kreowaniu własnych programów, sądzą, że tylko takie emocje mogą napędzić do urn wyborców i przechylić szalę zwycięstwa”.

— KTOŚ MUSI PRZERWAĆ TĘ ABSURDALNĄ SPIRALĘ HEJTU I WYDAJE SIĘ, ŻE POWINNIŚMY BARDZIEJ PATRZEĆ W STRONĘ PO. WYDAJE SIĘ BOWIEM, ŻE FORMACJA TA MA ŚWIADOMYCH WYBORCÓW I NIE MUSI ODWOŁYWAĆ SIĘ DO POPULISTYCZNYCH CHWYTÓW – DALEJ  ŚMIŁOWICZ W TYGODNIKU: “Ktoś musi przerwać tę absurdalną spiralę hejtu i wydaje się, że powinniśmy bardziej patrzeć w stronę PO. Wydaje się bowiem, że formacja ta ma świadomych wyborców i nie musi odwoływać się do populistycznych chwytów i topornej propagandy, by ich zmobilizować. Skoro jednak nawet ona posuwa się do podobnych metod, trudno być optymistą w sprawie przyszłości. W końcu mamy już doświadczenia, które nic nie zmieniły, jak zabójstwo działacza PiS Marka Rosiaka w 2010 r. czy publiczny mord na prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu w 2019 r. Przykład Ficy też nie stanie się zapewne przełomem”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/kto-jest-wiekszym-pacholkiem-moskwy-nawet-przyklad-slowacji-nie-przerywa-spirali-politycznego-hejtu

— W PRZEDEDNIU EUROWYBORÓW POLACY OCZEKUJĄ SPRAWCZOŚCI I ANTYROSYJSKOŚCI – BARTOSZ BRZYSKI W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Nastroje wobec Rosji są w Polsce na tyle silne, że partie polityczne jak ognia boją się oskarżeń o wschodnie sympatie. Dlatego liderzy dwóch największych obozów – Jarosław Kaczyński i Donald Tusk – jedną z osi swojej kampanii do Parlamentu Europejskiego uczynili właśnie wzajemne oskarżenia o działania na rzecz Rosji. Tak mocno rozgrzane emocje sprawiają, że trudno prowadzić rzeczową rozmowę o tym, jak najlepiej realizować krajowe interesy na forum unijnym”.

— POLSCY WYBORCY – MIMO NIEZADOWOLENIA Z KIERUNKU, W JAKIM PODĄŻA POLITYKA BRUKSELI – NIE BĘDĄ MIELI ZAUFANIA DO KURSU PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI, ULEGAJĄC OBAWOM O WZROST ZNACZENIA SIŁ PROROSYJSKICH W EUROPIE – DALEJ BRZYSKI W KP: “Według najnowszego raportu think tanku GLOBSEC aż 90 proc. Polaków uznaje Rosję za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Zmiana stosunku do Rosji wydaje się więc warunkiem sine qua non polskiej prawicy wobec zagranicznych parterów, by można było mówić o szerszym sojuszu, a nie jedynie punktowej współpracy. Inaczej polscy wyborcy – mimo niezadowolenia z kierunku, w jakim podąża polityka Brukseli – nie będą mieli zaufania do kursu Prawa i Sprawiedliwości, ulegając obawom o wzrost znaczenia sił prorosyjskich w Europie. Wówczas marzenia polskiej prawicy o wejściu do unijnego mainstreamu i jego kształtowaniu mogą zakończyć się postępującą marginalizacją wobec rodzimych liberałów”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/w-przededniu-eurowyborow-polacy-oczekuja-sprawczosci-i-antyrosyjskosci/

— CZARNEK JAKO HOMOFOBICZNA TWARZ PIS SZKODZI PARTII I DZIELI SPOŁECZEŃSTWO – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Guru prawicy prof. Andrzej Nowak wskazywał na Czarnka jako tego, który mógłby zostać nowym prezesem PiS, bo z twarzą Kaczyńskiego partia nie przyciągnie nowych wyborców. Po kolejnej homofobicznej wypowiedzi Czarnka widać, że nowych wyborców PiS były minister partii nie da. Chyba że ze skrajnej prawej strony lub Konfederacji. Ale chyba nie o taką nadbudowę prof. Nowakowi chodziło”.
https://www.rp.pl/publicystyka/art40397121-jacek-nizinkiewicz-przemyslaw-czarnek-jako-homofobiczna-twarz-pis-szkodzi-partii-i-dzieli-spoleczenstwo

— URODZINY: Wiesława Ziółkowska, Marta Patena, Lucjusz Nadbereżny, Małgorzata Serafin.